שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סטודנט ישראלי שחצה בטעות למקסיקו מיועד לגירוש מארה"ב
  אור יעקובי, בן להורים שהיגרו מישראל לארה"ב, נעצר על ידי רשויות ההגירה לאחר שחצה בטעות את הגבול למקסיקו. יעקובי שמשתייך לתוכנית ילדי המהגרים של הנשיא הקודם מועמד לגירוש חזרה לישראל: "זו טעות תמימה"

   

  אור יעקובי (מימין) ועורך דינו לאחר שחרורו בערבות ()
  אור יעקובי (מימין) ועורך דינו לאחר שחרורו בערבות

  אור יעקובי בן 22, שהוריו היגרו לארה"ב מישראל כאשר היה בן 5, נמצא בימים אלה במרכזה של פרשה שמסעירה את מדינת קליפורניה. יעקובי הוא סטודנט מצטיין למתמטיקה ומחשבים באוניברסיטת יו.סי סאן דייגו שאמור לסיים את לימודיו השנה. ביום ראשון שעבר נעצר על ידי רשויות ההגירה והמכס האמריקנים והוא נמצא בסכנת גירוש בחזרה לישראל – אליה לא חזר מאז שהגיע לארה"ב .

   

  יעקובי נעצר לאחר שהוא וחברו חצו בטעות את הגבול למקסיקו. השניים בילו בקניון "לאס אמריקאס" בסן דייגו שם חגגו את היום האחרון ללימודים, ובדרכם חזרה טעו בדרך ונסעו למעבר היבשתי מארצות הברית לכיוון טיחואנה שבמקסיקו. הם שהו בשטח מקסיקו 45 שניות, וכשחזרו על נתיב נסיעתם נאלצו לעבור דרך מעבר הגבול, שם נעצר יעקובי וכעת הוא מועמד לגירוש.

   

  הסיבה למעצר ולכוונה לגרשו היא שיעקובי הוא חלק מ"התוכנית האמריקנית לילדי מהגרים" שיזם ממשלו של הנשיא הקודם ברק אובמה. התוכנית אפשרה ל-800 אלף ילדים שהגיעו לארה"ב בצורה בלתי חוקית בילדותם, לעבוד וללמוד במדינה שבה גדלו, והגנה עליהם מפני גירוש. ילדי התוכנית מהווים פחות מ-10 אחוזים מ-11 מליון המהגרים הבלתי חוקיים בארה"ב, ורובם היספאנים.

   

  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מעוניין לבטל את התוכנית והוא מנהל מאבק בנושא מול הדמוקרטים, אך גם מול לא מעט מחוקקים רפובליקנים שתומכים בה. אחת ממגבלות התוכנית היא שאסור למי שהצטרף אליה לעזוב את ארה"ב ולחזור אליה ללא אישור מיוחד, לכן מרגע שיעקובי יצא משטח המדינה וחזר אליה – הוא מועמד לגירוש.

   

  חברו ושותפו לחדר של יעקובי, ריאן חאקים, הוא שעשה את הטעות שהובילה את השניים אל מעבר לגבול וגרם שלא במכוון למעצרו של חברו. "אני כל הזמן חושב על אור", אמר חאקים בריאיון לעיתון הלוס אנג'לס טיימס, "זו הייתה טעות תמימה, מתסכל שהבחור לא יכול לחזור לארה"ב. הוא אמריקני שגר כאן כמעט כל חייו".

   

  חאקים יזם עצומה ברשת לשחרורו של יעקובי שעליה חתמו אלפי בני אדם. עורך דינו של יעקובי, יעקב ספוז'ניק אמר: "לא צריך לגרש את אור למדינה שמעולם לא הכיר בשל טעות תמימה. הוא מעולם לא ישב בכלא. מדובר באמריקני לכל דבר".

   

  למאבק למען שחרורו של יעקובי התגייסו כמה מחוקקים אמריקנים ובהם טוד גלורי וסקוט פטרס ששלחו מכתב לרשויות ההגירה. המאבק הצליח וביום שישי אור שוחרר בערבות אך הוא עדיין נמצא בסכנת גירוש לישראל.

   

  שופט פדרלי בקליפורניה הוציא בשבוע שעבר צו שמעכב את תוכניתו של טראמפ לסיים את התוכנית האמריקנית לילדי מהגרים. בקמפיין הבחירות לנשיאות התחייב טראמפ לגרש את כל ילדי התוכנית, אבל רבים בארה"ב התגייסו לסייע לצעירים שבילו את מרבית שנות חייהם במדינה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים