שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בצעד חריג: מבקר המדינה התלונן במשטרה נגד ראש העיר עפולה
  משרד המבקר פנה למשטרה בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד יצחק מירון בטענה כי הוא מפר צו הגנה של "חושף שחיתויות" שניתן למהנדס העירייה ישראל קנטור. המבקר גילה כי על אף הצו, קנטור מודר לחלוטין. בין היתר כתב ראש העיר: "לא להיפגש איתו"

   

  המבקר שפירא וראש העיר עפולה יצחק מירון (צילום: גיל יוחנן, ערן יופי כהן) (צילום: גיל יוחנן, ערן יופי כהן)
  המבקר שפירא וראש העיר עפולה יצחק מירון(צילום: גיל יוחנן, ערן יופי כהן)

  משרד מבקר המדינה הגיש היום (א') תלונה במשטרה נגד ראש העיר עפולה יצחק מירון על הפרת צו הגנה זמני שנתן המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, למהנדס העירייה ישראל קנטור. במשרד מבקשים מהמשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד מירון.

   

  במאי אשתקד העניק המבקר צו הגנה בגין "חושף שחיתויות" לקנטור, שלטענתו סירב לאשר דרישות תשלום של קבלן שעובד עם העירייה ומקורב לראש העיר. העירייה התכוונה לפטר את קנטור בחודש מאי האחרון, בעקבות עיכוב פרויקטים שונים, בהם פרויקט "התחנה" לעסקים ובילוי במתחם תחנת הרכבת הישנה בעיר. הוא זומן לשימוע אך זמן קצר לפני כן פנה למבקר המדינה וקיבל מעמד זמני של חושף שחיתויות.

   

  בצו כתב המבקר כי על עיריית עפולה להמשיך להעסיק אותו ולא לפגוע בתפקידו, במעמדו או בסמכויותיו כעובד וכמהנדס העירייה. לאחר הוצאת הצו, פנה קנטור למשרד המבקר וטען כי העירייה מפרה את הצו.

   

  לטענתו, הוא מודר מישיבות ולא מזומן לישיבות הנוגעות לנושאים שהיו בטיפולו עד מתן הצו הזמני. בנוסף, פרויקטים שבהם טיפל הועברו לטיפול החברה הכלכלית בעפולה.

   

  בפגישה שקיים צוות מנציבות תלונות הציבור עם ראש העיר מירון, הוא אישר את טענות מר קנטור באומרו: "הוא לא יוזמן לישיבה. גם אם אני מפר את הצו. אני לא יכול לעבוד עם האדם הזה".

   

  בנוסף, משרד המבקר קיבל תכתובת במייל שבה שאל מנהל מינהל החינוך את מירון אם ניתן להיפגש עם קנטור. ראש העיר השיב: "מאוד אבקש להימנע מכל מפגש או מגע שרק מאפשר לו להמשיך ולתקוע את העסק".

   

  על כך דורש המבקר לפתוח בחקירה פלילית נגד מירון. התלונה הוגשה על-ידי יועץ המבקר לתפקידים מיוחדים, ניצב בדימוס עמיחי שי, והועברה לראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב גדי סיסו.

   

  ראש העיר עפולה, יצחק מירון, מסר בתגובה: "בכל הכבוד, אני מצר על החלטתו השגויה, הן משפטית והן עובדתית, של מבקר המדינה, להגיש את התלונה במשטרה, על הפרה לכאורה של צו ההגנה הזמני שהוציא למהנדס העיר, צו שהוצא ונותר על כנו, בין היתר, תוך התעלמות מ'תפקודו הראוי של הגוף שבו הוא עובד', כלשון החוק".

   

  "אי אפשר גם להתעלם מהעיתוי שנבחר להגשת התלונה - ימים לאחר שהודענו למבקר על כוונתנו לעתור כנגדו לבג"צ, בין היתר, בגין ליקויים רבים שנפלו בהליך המתנהל על ידו".

   

  "באשר להפרת הצו, נענו במפורט על ידנו, כשהשורה התחתונה הייתה, כי לא זו בלבד שהצו לא הופר מעולם, על ידי או ע"י אדם אחר – אלא אף שהמתלונן עצמו הוא המפר ברגל גסה את הצו, בנצלו לרעה את ההגנה שניתנה לו, תוך פגיעה מתמשכת וקשה בקידומה של עפולה".

   

  "ככל שאדרש, אשמח למסור את גרסתי המפורטת לתלונה, בפני הגורמים המוסמכים. כתמיד, ענייניה של העיר עפולה והמשך קידומם בהתאם לחוק ימשיכו לעמוד בראש מעייני".

   

  פרקליטו של קנטור, עו"ד דן שווץ ממשרד גדעון פישר, מסר: "מדובר בהחלטה חסרת תקדים של מבקר המדינה אשר לאחר בחינת מכלול הנסיבות הגיע למסקנה כי ראש עיריית עפולה פעל באופן שנועד לשמוט את הבסיס מצו ההגנה שניתן למהנדס העירייה כחושף שחיתות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן, ערן יופי כהן
  המבקר וראש העיר עפולה
  צילום: גיל יוחנן, ערן יופי כהן
  מומלצים