שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הערכה: ב-40 שנות מינוס אתם משלמים לבנק ריבית ממוצעת של 200 אלף שקל

  בסוף השבוע נחשף ב-ynet כי בבנק ישראל מתכוונים לחייב את הבנקים לשלוח סמס ללקוחות שיחרגו מהמסגרת. בריאיון לאולפן ynet תיאר מומחה לכלכלת משפחה את נזקי האוברדראפט: "ב-40 שנות מינוס אנחנו נותנים לבנק ריבית בסכום השווה לתואר ראשון לשלושה ילדים"

   

   

  בסוף השבוע פורסם לראשונה ב-ynet כי בנק ישראל מתכוון לחייב את הבנקים לשלוח ללקוחות הודעה במסרון במקרה והם קרובים לניצול מלוא מסגרת האשראי ועלולים לחרוג ממנה. מדובר בצעד שעשוי לסייע לפחות לחלק מהלקוחות, ולעודד אותם לשנות את התנהלותם התקציבית, ולהימנע מלשלם לבנק ריבית יקרה על המינוס. אולם לדברי יוסי אש, יו"ר איגוד היועצים לכלכלת המשפחה, שהתראיין באולפן ynet, מדובר בצעד קטן מאד שלא ייתן מענה אמיתי לבעיה הכאובה של משיכת היתר. 

   

  על פי נתונים לא רשמיים של בנק ישראל, כ-40% מלקוחות הבנקים נמצאים במינוס, לפחות בחלק מהחודש. אש, שמצטט נתון דומה המתבסס על סקרים שנערכו בנושא, קורא לבנק ישראל לקחת אחריות – וטוען כי בפיקוח לא עושים מספיק כדי להסביר לציבור הרחב את הסכנות שבמשיכת היתר. 

   

  לדבריו, "34% מהאוכלוסייה נמצא במינוס כרוני. באתר של בנק ישראל כתוב שמומלץ שהחשבון לא יהיה באופן קבוע ביתרה שלילית. אם 34% מהאוכלוסייה היו חולים בשפעת כרונית משרד הבריאות היה עושה משהו? בסיגריות כתוב על כל קופסא שזה הורג אותך. אם בנק ישראל חושב שזה לא טוב, וזה לא טוב, אז שייקח אחריות ויוריד את זה".

   

  אש מעריך כי בטווח ארוך של שנים המינוס הכרוני עולה לישראלים עשרות אלפי שקלים: "מי שנמצא במינוס של 10,000 שקל משלם בשנה 10% ריבית - אלף שקל לבנק. ב-40 שנות מינוס זה 40,000 שקל. אבל אם אתה לוקח את הריבית, זה קרוב ל-100,000 שקל. זה תואר ראשון לשלושת הילדים שלך שנתת לבנק, רק כי היית במינוס קבוע של 10,000 שקל. מדברים על מינוס ממוצע של 18,300 שקל, אז זה יוצא 200,000 שקל בארבעים שנה לבנק. מחיר כבד".

   

  אז מה צריך לעשות? לדברי אש צריך להגביל את מסגרת האשראי כדי למנוע מהציבור מראש כניסה למינוס כה עמוק. "לא יכול להיות שמשפחה שמרוויחה 15,000 שקל תקבל מסגרת אשראי של 30,000 שקל ואחרי זה הלוואה לסגור את המינוס שגדל בעוד 20,000 שקל ואחרי זה ליסינג על האוטו". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים