שתף קטע נבחר

425 מיליון שקל למכללות הטכנולוגיות

לאחר שהתנגדו לתכנית "נטו תעשייה", הגיעו נציגי המכללות הטכנולוגיות להסכמות עם האוצר ומשרד העבודה על רפורמה מוסכמת, והקמת מתווה ל"מועצת השכלה טכנולוגית". המכללות יקבלו תוספת תקציב של 200 מיליון שקל, ו-225 מיליון נוספים יושקעו בפיתוח ותשתיות

בסוף השבוע הגיעו משרד האוצר, משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים, ופורום המכללות הטכנולוגיות, להבנות לגבי רפורמה מוסכמת במערך ההשכלה הטכנולוגית וזאת לאחר שלפני כשבוע הוצגה תכנית נטו תעשיה על ידי האוצר וזכתה להתנגדות מנציגי המכללות.

 

במסגרת הרפורמה תתבצע השקעה של 200 מיליון שקל במכללות הטכנולוגיות שיעמדו בקריטריונים שנקבעו, לצד השקעה נוספת בתשתיות ופיתוח בסך 225 מיליון שקל.

 

 המשרות שיסדרו לכם שכר גבוה בלי תואר אקדמי

 

התמיכה תינתן למכללות טכנולוגיות, אשר היקף התלמידים בהן יעמוד על 800 תלמידים לפחות. בנוסף סוכם כי תואר ההנדסאי, יכלול הסמכה כהנדסאי לאחר שנתיים, ונקודת יציאה לאחר שנה למי שירצה להיות מוסמך כטכנאי.

 

יש דרישה המשק להנדסאים וטכנאים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
יש דרישה המשק להנדסאים וטכנאים(צילום: shutterstock)

עוד ניקבע כי תוגדל ההכרה בלימודי המקצועות הטכנולוגיים לצורך יצירת אופק ללימודי המשך מתקדמים להנדסאים וקידום מסלולי מעבר למערכת ההשכלה האקדמית, ויקבע מתווה להקמת מועצה להשכלה טכנולוגית.

 

מטרת הרפורמה להבטיח את צמיחת המכללות ושיפור רמת ההכשרה הטכנולוגית בישראל, בהתאם לצרכי המשק. ומעבר לכך, לחזק את הרגולטור במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים,

 

שר האוצר כחלון אמר במסיבת העיתונאים בה הציג את תכנית "נטו תעשיה" כי "ככל שכוח האדם יהיה מוכשר יותר מבחינה מקצועית, כך הפריון יהיה יותר גדול. אנחנו מחוייבים גם לפתח את ההשכלה הטכנולוגית של עובדים ישראלים מיומנים. חייבים לטפח את ההכשרה הטכנולוגית במדינת ישראל"להיות איש מקצוע שעובד ליד מכונה ומייצר זה עיסוק מכובד, וגם השכר מכובד. השכר בתעשייה גבוה מאוד, יחסית לשירות הציבורי, ואנחנו רוצים שאנשים ישתכרו שכר גבוה".

 

"הרפורמה תגדיל את הפריון במשק"

בפורום המכללות הטכנולוגיות הביעו אז מורת רוח מהתוכנית ואמרו כי תוכנית נטו תעשייה "אחיזת עיניים". וטענו כי "התכנית המוצעת על ידי כחלון מהווה הפניית עורף לעשרות אלפי הסטודנטים הרואים את עתידם בעולם התעשייה הישראלית".

 

לאחר החתימה על ההסכם היום אמרה ד"ר יוכבד פנחסי אדיב, יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות כי: "המהלך שבוצע בשיתוף עם פורום המכללות הטכנולוגיות מייצר עתיד וצמיחה למערכת ההשכלה הטכנולוגית ולמשק הישראלי. אני שמחה שמשרד האוצר בראשות השר כחלון והמנכ"ל שי באב"ד ומשרד העבודה והרווחה בראשות השר חיים כץ והמנכ"ל אביגדור קפלן, אימצו את עיקרי המלצותינו והבינו כי הפורום פועל למען ערכים רחבים בתחום הכלכלי והחברתי. בתוך כשבוע ימים גובש נוסח אשר עם השנים יחולל 'נטו הצלחה טכנולוגית' של המכללות,התעשייה והמשק הישראלי כולו".

 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד אמר: "הרפורמה שאושרה על ידי הממשלה תביא למהפכה בתחום ההכשרה הטכנולוגית, שתאפשר לה למצות את הפוטנציאל הלא ממומש שלה. מטרתנו המשותפת הינה יצירת אלטרנטיבה מקצועית ברמה גבוהה לאוכלוסיות שעד היום לא קיבלו הכשרה ברמה מספקת, והבטחת כח אדם ברמה גבוהה שיאפשר את הגדלת הפיריון והצמיחה במשק. אני מודה למנכ"ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים אשר הוביל יחד איתי את הרפורמה, ולכלל העוסקים במלאכה".

 

מנכ"ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, אביגדור קפלן הוסיף: "הרפורמה שהושגה בהסכמה מלאה מהווה בשורה אמיתית, בזכותה המכללות הטכנולוגיות יהיו מסוגלות לספק למשק את צרכיו בתחומי הטכנולוגיה המובילים. המכללות יכשירו הנדסאים וטכנאים ברמה גבוהה, ויסייעו לאלפי בוגרים להשתלב במשרות נחשקות בסיום לימודיהם"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שר האוצר משה כחלון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים