שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  היוונים לא מוכנים שמקדוניה תיקרא מקדוניה
  כשיוגוסלביה התפרקה התנגדה יוון לכך ששכנתה ה"חדשה" מצפון תיקרא "מקדוניה" - לטענתה יש בכך תביעת בעלות על חבל מקדוניה השוכן בשטח יוון. מאז המדינות מסוכסכות סביב השם, והשבוע הן ינסו להשיג פתרון. לפי סקר חדש - 68% מהיוונים לא מוכנים לפשרה

  רוב היוונים אינם מוכנים ששכנתם מצפון, מקדוניה, תמשיך להשתמש בשם זה במסגרת פתרון כלשהו לסכסוך ארוך השנים בין אתונה לבין הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר.

   

  הסכסוך בין הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר של מקדוניה – או פשוט "מקדוניה", כפי שהיא מוכרת כיום בעולם – נמשך כבר קרוב לשלושה עשורים והוא מקשה על צירוף המקדונים לאיחוד האירופי.

  מניפים את דגלי הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר של מקדוניה (צילום: AP) (צילום: AP)
  מניפים את דגלי הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר של מקדוניה(צילום: AP)

  מאז יצאה מדינת מקדוניה לעצמאות ב-1991 הבהירה יוון שוב ושוב כי היא מתנגדת בתוקף לכך שהיא תקרא לעצמה בשם זה, משום שלטענתה מהלך זה רומז על תביעות טריטוריאליות כלשהן של המקדונים על חבל ביוון הנושא את אותו השם – מקדוניה. השם מקדוניה הוא שמו של המחוז הגדול ביותר ביוון ושם הממלכה היוונית הצפונית העתיקה שבה שלט אלכסנדר מוקדון.

  של מי אתה, "מקדוניה"? קרוב של שלושה עשורים על השם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  של מי אתה, "מקדוניה"? קרוב של שלושה עשורים על השם(צילום: shutterstock)

  עד שהוויכוח בנושא ייפתר הסכימה יוון שהמדינה תיקרא "הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר של מקדוניה" (ובקיצור באנגלית – FYROM). זה השם שבו היא התקבלה לאו"ם ב-1993.

   

  שתי השכנות סיכמו להקים צוותי עבודה בראשות שרי החוץ שלהם שינסו למצוא יחד פתרון. הן מקוות להשיג התקדמות בסבב השיחות שייערך ביום רביעי השבוע בעזרת מתווכים מהאו"ם. גורמים בממשלת יוון אמרו כי אתונה תנסה להתמקד בהשגת הסכם שבמסגרתו יכלול שם המדינה הגדרה גיאוגרפית כלשהי.

  הגבול בין יוון למדינת מקדוניה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הגבול בין יוון למדינת מקדוניה(צילום: AFP)

  בסקר שערך מכון הסקרים "מארק" עבור העיתון "פרוטו תמה" נשאלו המשתתפים אם הם מסכימים ששם השכנה מצפון יכלול את המונח "מקדוניה", ו-68% השיבו בשלילה. רק 23.6% השיבו "כן".

   

  היוונים רגישים מאוד לעניין השם, ובשבועות הקרובים צפויות להיערך הפגנות בנושא באתונה ובצפון יוון. המשתתפים בהן יקראו להימנע מפשרה כלשהי שבמסגרתה תוכל שכנתם לשמור בשמה את המונח "מקדוניה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  בינתיים קוראים לה FYROM. דגלי מקדוניה
  צילום: AP
  מומלצים