שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המלון של ארגון הטרור: חוויית גרילה לתייר
  במשך עשרות שנים רצח FARC הקולומביאני רבבות והטיל אימה. בעקבות הסכם השלום והתפרקותו מנשק מנסים המורדים להשתלב בחיים האזרחיים, וכמה מהם מקימים מלון שייתן לתיירים טעימה מחייו של לוחם גרילה - שינה על מזרנים, רשתות יתושים וארוחות על בסיס אורז
  יותר משנה אחרי הסכם השלום בין ממשלת קולומביה לארגון המורדים FARC, שבמשך עשרות שנים ביצע פיגועים וחטיפות ברחבי המדינה ורצח מאות אלפים, המורדים מהמחתרת עדיין מתקשים להשתלב בחיים האזרחיים ומעידים כי הקולומביאנים עדיין מביטים בהם בחשדנות ואינם מאמצים אותם לחיקם.

  איש המחתרת הקולומביאנית מצחצח את נעליו. תמונת ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  איש המחתרת הקולומביאנית מצחצח את נעליו. תמונת ארכיון(צילום: AFP)

  בניסיון למצוא לעצמם דרך חדשה משיקים המורדים לשעבר מיני יוזמות כלכליות, והאחרונה שבהן היא בית מלון שמוקם בימים אלה בג'ונגל ליד לה גריחה, במחוז מטה. אזור זה הוא מעוז לשעבר של ה-FARC (ראשי התיבות של "הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה").

   

  שמו של בית המלון ההולך ומוקם הוא "הבית הירוק", כשם המטה לשעבר של ה-FARC. מקימי המלון סיפרו ל-BBC הבריטי שהוא יכיל בקתות פשוטות, והמורדים לשעבר שבונים אותו מקווים לספק לתיירים חוויה יוצאת דופן – טעימה מחייו של מורד.

  צבא קולומביה באזור שבו תקף FARC. ארכיון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  צבא קולומביה באזור שבו תקף FARC. ארכיון(צילום: EPA)

  לכן במקום מיטות ומצעים יהיו במלון מזרני פלסטיק ועלים, ובמקום ארוחות בוקר בנוסח "הכול כלול" יוגש בו מזון בסיסי – אורז עתיר פחמימות וטורטייה מקמח חיטה. "המטרה היא לבנות בקתות אלמנטריות כמו אלה שאנחנו חיינו בהן", הסביר אחד היזמים.

   

  מאז חתימת הסכם השלום בקולומביה בנובמבר 2016 מקבלים אנשי ה-FARC שהתפרקו מנשקם 200 דולר בחודש כדי לסייע להם להשתלב בחיים האזרחיים. הקצבה החודשית הזו מובטחת להם לשנתיים, ורבים מהם משתמשים בה כדי לבחון אפיקים כלכליים ארוכי טווח שיאפשרו להם להתקיים בעתיד.

   

  הסכסוך בין המורדים לממשלת קולומביה החל ב-1964. הוא גבה את חייהם של כ-220 אלף אזרחים, והוביל לעקירתם של כחמישה מיליון תושבים מבתיהם ולהיעלמותם של עשרות אלפים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים