שתף קטע נבחר

האזינו להקלטות: כך דרש צה"ל מנער חולה סרטן להתייצב לגיוס

אברהם כהן בן ה-18 סבל ממחלה סופנית, מה שלא מנע מצה"ל לטרטרו ולדרוש שיתייצב בלשכת הגיוס על מנת להסדיר את מעמדו כתלמיד ישיבה. לפני כשבועיים הוא נפטר. אביו: "אטימות שזועקת לשמיים". צה"ל: "מצרים על האירוע. המסקנות יוסקו"

 

ההתעמרות והטרטורים של צה"ל כלפי נער חולה בסרטן - עד שהלך לעולמו: בבסיס מיט"ב שבאגף כח אדם בצה"ל דרשו בשנה האחרונה שוב ושוב מאברהם כהן, נער בן 18 מירושלים, להתייצב לגיוס ולהסדיר את מעמדו כתלמיד ישיבה בעבר, אף שחלה בסרטן. בצבא לא מיהרו לפטור אותו משירות ושלחו לביתו צווי התייצבות. אביו עקיבא שלח למיט"ב מסמכים רפואיים שהעידו על מחלתו הסופנית, אך בצבא התעקשו שהנער יתייצב ויסדיר את עניינו. לפני כשבועיים הוא נפטר.

 

אברהם כהן ז"ל. במשפחתו התלוננו: "מדוע לא פטרו אותו משירות?" ()
אברהם כהן ז"ל. במשפחתו התלוננו: "מדוע לא פטרו אותו משירות?"

לאחר פניית ynet התקשר הבוקר (ב') מפקד בסיס מיט"ב לאב והתנצל על עוגמת הנפש שנגרמה למשפחה.

 

בהקלטות השיחות שניהל האב עם גורמי מיט"ב נשמעות חיילות היחידה מפצירות באב שבנו יסדיר את מעמדו שוב ושוב חרף מצבו הקשה. באחת השיחות נשמעת נציגת צה"ל מבהירה לאב כי אם בנו לא יתייצב, מעמדו יבוטל.

נציגה: "אני פשוט רוצה לוודא איתך שאתה מכיר בזה שאם הוא מוותר על המעמד שלו, אז הוא לא יכול לחזור אליו".

 

 
מודעת האבל לאחר מות הבן ()
מודעת האבל לאחר מות הבן

האב: "הוא לא צריך לחזור אליו ואני אגיד לך את האמת, אני לא מבין מה שאתם רוצים ממנו. אני איתו בהדסה במחלקה אונקולוגית. הוא מותש, לא יכול להרים את היד ואת הראש. קיבלתם מסמכים. אני פשוט לא מבין מה הסיפור הזה? טלפונים, מכתבים, התראות".

נציגה: "אני מורידה אותו ממעמד".

האב: "תורידו אותו, תעלו אותו - תאמיני לי שזה לא מעניין אותי. אתם רוצים? תבואו תקחו אותו מהבית וגם תגייסו אותו. אני אזמין איתכם אמבולנס ביחד. אני ממש לא מבין את ההתנהלות שלכם. הבנאדם חולה, שוכב במיטה של האונקולוג, מטופל בכימותרפיה ובהקרנות. תורידו לו את המעמד, תוציאו לו צו גיוס או מעצר. תעשו מה שאתם רוצים".  

 

 

בשיחה נוספת ניסה האב לשכנע את נציגת לשכת הגיוס, שתקבל את פניותיו בכתב, אך היא מתעקשת כי על בנו לפנות אליהם בעצמו.

האב: "הבן שלי לא פנה אליכם והוא לא יכול לפנות אליכם אני כל הזמן פונה בשמו".

נציגה: "אז אתה פנית במכתב. כל עוד אתה פונה, אני לא יכולה לטפל בזה. פשוט לעדכן אותך שהבקשה מבוטלת, בסדר?"

האב: "אני לא מקבל את זה".

נציגה: "זה לא עובד ככה, אתה יכול גם לפתוח את החוק ותראה שהמלש"ב בעצמו צריך להזדהות ולבקש בעצמו".

האב: "את רוצה עכשיו לשמוע את זה בקול שלו, שהוא חולה?"

נציגה: "בגלל זה התקשרתי, מתי אוכל לדבר עם המלש"ב כשהוא לא חולה, שלא להטריד אתכם".

האב: "הוא לא חולה בשפעת, זה לא שמחר הוא יהיה בריא. הוא בחור חולה".

נציגה: "אין בעיה, לא באתי לנתח את המקרה. רק אמרתי צפי של זמן כדי שאוכל לדבר איתו".

האב: "אני לא יודע צפי של זמן ,כתבתי לכם במכתב".

נציגה: "כשהילד יחלים, שיפנה ללשכת גיוס כמו שצריך ויקבל מענה". 

 

 

 

האב כתב לגורמי אכ"א: "חזרתי שוב ושוב על דבר מחלתו של בני ושהוא מאושפז תכופות במחלקת המטולוגיה בבית החולים הדסה בירושלים". לטענתו, "המסמכים מעידים זאת. ענו לי שככה זה החוקים של הצבא". הוא הציע שייקבע לבנו תאריך התייצבות חדש בעוד כשנה לכל הפחות, בתקווה שיחלים עד אז. גורם המקורב למשפחה אמר כי "זו אטימות שזועקת לשמיים ועוגמת נפש שרק הכבידה על מצב המשפחה. היו לצבא את כל המסמכים הרפואיים, מדוע לא פטרו אותו בכלל משירות?".

 

האב עקיבא הוסיף וסיפר ל-ynet: "שבועיים לא התקשרו להתנצל עד הבוקר. במהלך המחלה הבן שלי אמר לי: 'אבא, איך אקבל טיפול אם יבואו לקחת אותי לצבא?' זה הדאיג אותו מאוד. רק במהלך השבעה קיבלתי טלפון מהצבא ובישרו לי שבעוד כחודש ייקבעו לו ועדה למתן פטור משירות".

 

מצה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל משתתף בצער המשפחה ומצר על האירוע. כמו כן, נביע התנצלות כנה על האופן שבו התנהל השיח עם אביו של המנוח. המפקדים ביחידת מיטב שוחחו עם האב והתנצלו בפניו על אופן הטיפול במקרה. האירוע יתוחקר ויוסקו המסקנות המתבקשות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים