שתף קטע נבחר

"אחרי שנפצעתי התנהגו אליי כמו לשקית זבל"

לעאהד עזאם יש בטן מלאה על הפועל חיפה. ממאבקי ליגה א' צפון, שם הוא לובש את מדי הפועל רובי שפירא, הוא מנתח את עבירות המשמעות ("מודה שהייתי ילד בעייתי") והפציעה החמורה שהעיבו על הקריירה המבטיחה. תגובת הקבוצה: "מצרים על כך ששכח מי הראשונה שנתנה לו הזדמנות בגיל 19"

עאהד עזאם חזר בשבוע שעבר מכמה ימים בלונדון, סוג של מתנת יום הולדת 26 לעצמו. הביקור כלל צפייה מהיציע במשחק של ארסנל מול צ'לסי וביקור במעמקי אצטדיון סטמפורד ברידג', לשם הוא טס עם חבר טוב. "החלום שלי היה מאז ומתמיד לשחק בצ'לסי, אבל אני מסתפק בלאהוד אותם. ביקרתי שם כמו כל בן אדם רגיל", הוא מספר.

 

כמו לרוב הכדורגלנים, גם לעזאם, הקשר הדרוזי-ישראלי שגדל במחלקת הנוער של הפועל חיפה והיום בועט בהפועל רובי שפירא חיפה מליגה א' צפון, היה חלום להיות חלק ממועדון גדול עם שאיפה להגיע לאירופה - מה שלא יצא אל הפועל, והאמת שלפחות בינתיים גם לא קרוב לזה. היום הוא כאמור שחקן מרכזי בקבוצתו ובמקביל בעל מסעדה קטנה בשפרעם, שם הוא מתגורר יחד עם אימו ואחיו (5). אביו נהרג בתאונת עבודה כשהיה בן שלוש ("אני בכלל לא זוכר את אבא שלי").

 

"היו סביבי קנאים שהוציאו כל דבר שקשור אליי". עזאם במדי רובי שפירא (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
"היו סביבי קנאים שהוציאו כל דבר שקשור אליי". עזאם במדי רובי שפירא(צילום: אלעד גרשגורן)

 

עאהד מאורס ובעוד כשנתיים גם יהיה נשוי. זהות האישה שאיתו נשמרת על ידו בקנאות, כמו פרטים אחרים מחייו הפרטיים: "הפרטים על הארוסה שלי הם לא לציבור".

 

במהלך הקריירה הספיק עזאם לשחק בבוגרים של הפועל חיפה בשתי קדנציות, בעירוני קריית שמונה ובבני לוד. ברזומה שלו גם מוזכרת השתתפות בכל נבחרות הנערים והנוער של ישראל, ובנבחרת הצעירה.

 

רבים ניבאו לו עתיד גדול, אבל את התקלות בדרך איש לא צפה, בטח שלא הוא עצמו. מפציעה קשה שספג באוגוסט 2015, שכללה קרע ברצועה הצולבת, הוא התקשה להתאושש. בנוסף, לא מעט תקריות בדרך העיבו על הקריירה. תמיד איכשהו הצליח להסתבך. כך למשל בעימות עם מיכאל זנדברג במהלך משחקון פנימי, שכלל תיקול מסוכן מצידו וגרר קללות קשות. העימות היה מידרדר לקרב פיזי, אלמלא היה אז בשטח שחקן הקבוצה ולדימיר גלושצ'ביץ' שהפריד כוחות ומיהר לשלוף: "למה רק איתך יש בעיות?"

 

עזאם בימיו בעירוני קריית שמונה (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
עזאם בימיו בעירוני קריית שמונה(צילום: עוז מועלם)

 

למזלו הטוב של עזאם, הסיפור נסגר ביוזמתו של מי שהיה אז המאמן, טל בנין, שדאג שהתקרית תסתיים בחיבוק ונשיקה. תקרית נוספת בהמשך הייתה בסיום משחק הדרבי עם דלה ימפולסקי, קשר מכבי חיפה בזמנו, לאחר שזה ביקש ללחוץ את ידו של עזאם. בתגובה, לטענת ימפולסקי, הוא שמע ממנו: "זוז ממני לפני שאשבור אותך". גם באפריל 2013, בזמן שהפועל חיפה התכוננה בשיא הכוח למשחק האחרון במסגרת הפלייאוף התחתון מול הפועל עכו, כשהיא בסכנת ירידה ממשית - נאלץ המאמן ניר קלינגר להתעסק עם בעיית משמעת של עזאם, שהיה מעורב בעימות מול גל אראל ובעקבותיו גם נשלח לחדר ההלבשה.

 

אתה לא חושב שהיו לך יותר מדי בעיות משמעת בקריירה?

"אין מה לעשות, אני מודה שהייתי ילד בעייתי. הייתי מהיר בהחלטות שלי ואני מודע לכל זה, אבל בחיים שלי לא פגעתי בבן אדם ואם פגעתי תמיד ידעתי לבקש סליחה. בואי נגיד שבכל פעם שהסתבכתי דאגתי לתקן את זה ישר".

 

ובכל זאת היית מעורב בלא מעט עימותים.

"עימותים תמיד קורים, אבל בחדר הלבשה נקי כל מה שקורה לא יוצא החוצה. כנראה שהיו סביבי קנאים שדאגו להוציא כל דבר שהיה קשור אליי. קרו גם הרבה דברים שאני לא הייתי קשור אליהם, ודווקא הם לא יצאו החוצה משום מה".

 

טל בנין. שמרו על קשר טוב (צילום: ראובן כהן) (צילום: ראובן כהן)
טל בנין. שמרו על קשר טוב(צילום: ראובן כהן)

 

מה, סתם נטפלו אליך?

"ברור. לא קל שבא שחקן בן 18 ותופס מקום של שחקן בכיר. זה לא היה מקובל אז".

 

איפה אתה לא היית בסדר בכל הסיפורים האלה?

"אני גם לא הכי נקי. הייתי ילד בעייתי בכל מקום, כולל בבית הספר. אין מה לעשות, קורה מה שקורה. מה שאני כן יכול להגיד בעניין הוא שהפציעה ביגרה אותי".

 

בזמנו התלוננו לא מעט שטל בנין מגן עליך יותר מדי.

"יכולים להתלונן, אז מה? לכל שחקן יש את המאמן שלו. תשעים אחוז מהחזרה שלי להפועל חיפה הייתה בגלל טל. אנחנו בקשר עד היום ולא רק במה שקשור לכדורגל. הוא כמו אח בשבילי ואפילו יותר מזה. הוא אף פעם לא אמר לי מה לעשות, תמיד הקשיב לי ולא הלך נגדי. אני מכבד ואוהב אותו מאוד".

אלמלא בעיות המשמעת, לאן היית מגיע?

"אני לא חושב שבעיות המשמעת פגעו לי בקריירה. הבעיות היו כשהייתי צעיר בן 18 וכל זה קרה רק מקנאה של שחקנים כלפיי. כששיחקתי בקריית שמונה כמעט ולא היה כלום. הייתה לי שם עונה טובה. כשנפצעתי קרה מה שקרה. הוזנחתי והרגשתי בודד".

 

אלי חכמון. עזאם: "זה כבר מזמן מאחוריי" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
אלי חכמון. עזאם: "זה כבר מזמן מאחוריי"(צילום: עוז מועלם)
 

 

אם לא די בפציעה ובבעיות המשמעת, עזאם עבר ימים לא קלים בסוף דצמבר 2013, כשביקש לעבור בדיקת פוליגרף בעקבות אירועי המשחק מול מכבי תל אביב שבו הורחק. אחרי המשחק טען עזאם כי השופט אלי חכמון איים שישלוף לו כרטיס אדום כשיתאפשר לו ולטענתו כינה אותו: "אפס, לא מקצוען". התקרית עוררה הדים רבים ושלחה את הפועל חיפה ואת הקשר לבית הדין של ההתאחדות לכדורגל. בבדיקה יצא עזאם דובר אמת, ואחריה אמר: "שופט שכל הזמן מטריד שחקן ולבסוף אומר לו דברים מעליבים ולא במקום, זה כבר מעבר לכדורגל".

 

"זה כבר מזמן מאחוריי", אומר עזאם, "אני בטח שלא טעיתי שם וכל אחד מהצדדים ידע מה הוא עשה באותו מקרה. יצאתי דובר אמת. בחיים לא שיקרתי וגם לא אשקר".

 

איך בכלל נגררת לפרשה הזו?

"הבעיה היא שכל הזמן מאמינים לשופטים, אבל גם הם בני אדם שלפעמים טועים. אני יודע מה אני אמרתי ולהפך. אני מכבד אותו ואני בטוח שגם הוא אותי".

 

ניר קלינגר. אימן פעם את עאהד בליגת העל (צילום: ראובן כהן) (צילום: ראובן כהן)
ניר קלינגר. אימן פעם את עאהד בליגת העל(צילום: ראובן כהן)

 

אתה מרגיש פספוס שלא הצלחת להגיע רחוק בכדורגל?

"בטח שאני מרגיש פספוס, אבל הכל לטובה בחיים. קורים דברים שאנחנו לא מצפים להם וצריך לעבור אותם".

 

אתה מודע לזה שצפו לך עתיד גדול?

"בהחלט, ולא רק אחרים. גם אני שמתי לעצמי מטרות גבוהות ובטח הרבה מעבר למקום שאני נמצא בו עכשיו. אבל מה שקרה קרה, ואין מה לעשות. ישבתי כמעט שנתיים בבית בגלל הפציעה. חזרתי ללוד ולא היה לי פשוט. אפשר להגיד שרק לאחרונה חזרתי לעצמי ממש".

 

רק הפציעה עיכבה את הקריירה שלך?

"כל הניהול איתי היה בעיה אחת גדולה. הייתי ילד, את כל העזרה והתמיכה שהייתי צריך לקבל - לא קיבלתי".

 

מרגיש בבית. עאהד עזאם (צילום: פרטי) (צילום: פרטי)
מרגיש בבית. עאהד עזאם(צילום: פרטי)

 

ממי ציפית לקבל תמיכה?

"מהפועל חיפה. נאלצתי לשלם את כל הטיפולים הרפואיים כולל הניתוח מכספי. מדובר ב-30 אלף שקל בערך, שזה סכום גבוה. לא רצו לעזור לי ולכן אני עזרתי לעצמי. הם רצו שאעבור את הטיפולים אצל רופא מסוים ואני העדפתי ללכת לרופא שחשבתי שמנטלית עדיף לי אותו. יש אנשים שעמדו לצדי ותמכו בי, ואני לא מדבר רק על המשפחה. היו אנשים מצד הפועל חיפה שסייעו, כולל אוהדים שתמכו. הצלחתי לגייס את הכסף בסופו של דבר".

 

אבל היה לך חוזה שכלל גם סעיף הנוגע לפציעות?

"כן, אבל אחרי שלושה חדשים מפסיקים לשלם ואז או שהקבוצה רודפת אחרי הביטוח שאמור לשלם או שאני רודף, ואני בסופו של דבר רדפתי וקיבלתי החזר שכיסה את השיקום שעשיתי".

 

במעמד החתימה ברובי שפירא אמרת שאתה שמח לחזור הביתה. רק שגדלת בעצם בהפועל חיפה.

"אני גדלתי עם האוהדים של רובי, בסופו של דבר הם אלה שתמכו בי והיו איתי. יש כאלה בהפועל חיפה שאוהבים אותי ואני אותם. אין לי בעיה שם עם אף אחד".

 

עאהד עזאם. ירד לליגה א' בלב שלם (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
עאהד עזאם. ירד לליגה א' בלב שלם(צילום: אלעד גרשגורן)

 

אתה נשמע כעוס על הפועל חיפה.

"בטח שאני כעוס, ולמה שלא ארגיש ככה? הייתי שם כילד ונער כהבטחה גדולה, בהמשך קיבלתי הבטחות כדי שאחזור וחזרתי, אבל אחרי שנפצעתי התנהגו אליי כמו לשקית זבל!"

 

שקית זבל?

"כן. תופסים אותך, שמים אותך בצד וזהו - תטפל בעצמך. אם תחזור - תחזור, ואם לא אז לא. אני כועס מאוד על כל המערכת. אין פה שאלה אם אסלח או לא. אני לא שונא אף אדם וגם לא אשנא. החיים לימדו אותי שיחס גורר יחס וזה הכל".

 

"אני מרגיש פה בבית", הוא מספר על השתלבותו ברובי שפירא. "זה צומת דרכים בשבילי וברגע שהחלטתי לרדת ולשחק בליגה א' עשיתי את זה בלב שלם. זאת ירידה לצורך עלייה. הרגשתי שהאנשים שם במערכת, ללא יוצא מן הכלל, רוצים אותי ומאמינים בי. זה מה שקורה, וזה הדדי".

 

אתה אומר: 'ירידה לצורך עלייה'. זה אומר שמשם תמשיך קדימה?

"כמובן. היעד הוא לחזור לליגת העל, לקבוצה שממוקמת באמצע הטבלה ומעלה. כרגע אני רוצה להתקדם עם המועדון ואנחנו נעלה ליגה. אם תגיע הצעה מפתה מקבוצה מכובדת מליגת העל, אני לא אפסול את זה ואני בטוח שבקבוצה יפרגנו לי שאלך".

 

לא מאמין שהפועל חיפה תזכה באליפות (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
לא מאמין שהפועל חיפה תזכה באליפות(צילום: אורן אהרוני)

 

אתה יכול להצהיר שאתה כישרון מבוזבז?

"לא חושב. אני צעיר ויש לי עוד זמן. יש הרבה שחקנים שבגיל מאוחר יותר התחילו לפרוח, אז אין סיבה שאצלי זה לא יקרה. אני לא מוותר וכל עוד יש לי את ההזדמנות אנצל אותה".

 

ולסיום - הפועל חיפה תיקח אליפות?

"אני אוהב אותם ואין לי בעיה איתם, אבל אני לא חושב שזה יקרה. למרות שבדרבי הייתי הראשון שקפץ בגול. זה עשה לי טוב בלב. אבל אני לא הולך למשחקים שלהם, יש לי את הקבוצה שלי שאותה אני אוהד".

 

תגובת הפועל חיפה: "אנו מצרים על כך שעאהד שכח מי הקבוצה שנתנה לו את הבמה לשחק בליגת העל בגיל 19, ומאחלים לו בהצלחה בהמשך הדרך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
עאהד עזאם
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים