שתף קטע נבחר

אבסורד: צה"ל קנס לוחמים אחרי שניזוקו באלפי שקלים

לוחמי שריון השאירו את תיקיהם במבנה בשטח אימונים בבקעה. בזמן שהיו בטנקים נגנבו כסף, סמארטפונים וגם מחסניות ומדים. המפקד לקח אחריות ונענש, אך בגדוד העמידו את החיילים לדין. הוריהם טוענים: "הם מתוסכלים". צה"ל: "ננסה לפצות אותם"

 

ארכיון (צילום: Gettyimages Imagebank) (צילום: Gettyimages Imagebank)
ארכיון(צילום: Gettyimages Imagebank)

בצה"ל הוחלט לקנוס במאות שקלים קבוצה של חמישה לוחמים בחטיבה 7 של חיל השריון, אף שאלה כבר ניזוקו באלפי שקלים כתוצאה מגניבה של רכוש אישי יקר ערך במהלך אימון. האירוע התרחש לפני כשלושה שבועות בבקעת הירדן, כאשר הלוחמים השאירו את תיקי הקיטבג שלהם בתוך מבנה נטוש בשטח האימונים, ויצאו להסתער עם הטנקים.

 

הורי החיילים שפנו ל-ynet סיפרו שלוחמים אחרים בגדוד נאלצו להשאיר את תיקיהם הגדולים בתוך התאים בטנקים, אך מאחר שלא היה מספיק מקום לכך, החמישה המדוברים שמרו את התיקים במבנה הריק, ללא השגחה. כאשר סיימו את התרגיל ושבו למבנה, גילו הלוחמים כי תיקיהם נגנבו.

 

תופעת גניבות הנשק והציוד הצבאי, שהפכה למכה של ממש בשטחי האימונים של צאלים בדרום, ניכרת גם בבקעת הירדן. כמה ימים לפני המקרה של חיילי השריון, נגנב באותו אזור נשק אישי של לוחם מיחידה אחרת.

 

כך או כך, חמשת חיילי השריון נותרו בידיים ריקות: בתיקים היה ציוד אישי רב ויקר ערך, בין השאר פריטי פנאי אלקטרונים, טלפונים ניידים, ארנקים עם כסף מזומן, בגדים ועוד. כמו כן היה בתיקים גם ציוד צבאי כגון מחסניות, מדים וחליפות סערה.

 

מפקד המחלקה שבה משרתים החמישה לקח אחריות מלאה על האירוע, הועמד לדין משמעתי ונידון למחבוש על תנאי. הוא פנה לגורמים בצבא בבקשה שיסייעו ללוחמים להשיג חלופות לציוד האישי שנגנב, אבל בגדוד חשבו אחרת: הלוחמים הועמדו לדין בשבוע שעבר, ומפקד הפלוגה שלהם קנס אותם בסכום של בין עשרות למאות שקלים בגין הציוד הצבאי שנגנב.

 

אביו של אחד החיילים אמר: "הם חזרו המומים ומתוסכלים מהתרגיל אחרי שהבינו שנגנבו מהם פריטים באלפי שקלים, חלקם בשווי של שתי משכורות לוחם. במקום שהצבא יפעל לסייע להם לכסות ולפצות על הנזקים שנגרמו להם שלא באשמתם, מפילים עליהם עוד קנסות, כאילו מדובר בעובדים שמשתכרים עשרת אלפים שקל בחודש, ולא בלוחמים שיוצאים פעם בשבועיים הביתה, תורמים למדינה ומסכנים את חייהם, וברגע אחד בזמן שהתאמנו למלחמה הבאה, אבדו ציוד אישי יקר ערך על לא עוול בכפם.

 

"המפקדים בגדוד היו צריכים להסדיר מקום מוגדר עם חייל ששומר על התיקים. זה עונש כפול. גם אם הפקודה היבשה אומרת שחייל אחראי על הציוד שעליו הוא חתום, צריך להיות גם היגיון ומעט רגישות. חבל שצה"ל לא נלחם בתופעת הגניבות משטחי האימונים כמו שהוא נחוש לגזול כסף מכיסיהם הרזים של הלוחמים".

 

בעקבות פניית ynet פועלים גורמים בחטיבת השריון להעלות את המקרה לוועדה מיוחדת באגף כול אדם (אכ"א), בניסיון שתבטל את הקנסות.

 

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל רואה בחומרה כל אירוע של גנבת ציוד צבאי או אישי. בשני מקרים שאירעו לאחרונה נגנב ציוד אישי ונשק במהלך תרגיל באזור בקעת הירדן. בנוגע לאירוע גניבת הנשק, נפתחה חקירת מצ"ח שבסיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית. אירוע גניבת הציוד מתוחקר על ידי המפקדים ובמידת הצורך ינקטו צעדים משמעתיים. כמו כן, פרטי המקרה יועברו למשטרת ישראל.

 

"אירוע גניבת הציוד תוחקר על ידי המפקדים, בתומו נשפט קצין למחבוש על תנאי וכמה חיילים נקנסו על ליקויים באופן שמירת הציוד הצבאי. קצינת הת"ש של החיילים הגישה בקשה סדורה בשמם לפיצוי כספי על אובדן הציוד אשר תיבחן בוועדה באכ״א על פי הפקודות".

 

דובר צה"ל התייחס למקרה נוסף של גניבת נשק באזור, לפני כשנה: "לאחר מרדף בשיתוף משטרת ישראל ושב"כ נמצא הנשק והוחזר ליחידה. החשודים הועמדו לדין במערכת האזרחית והלוחם שנשקו נגנב טופל משמעתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים