שתף קטע נבחר

ראשי מאבק הנכים: "שר האוצר עושה לנו את המוות"

מובילי המאבק דורשים מהממשלה לכבד את ההסכם, אחרי ששר הרווחה כץ טען כי משרד האוצר משקר להם: "עושים עלינו סיבוב ולא עומדים בהסכם"

 

יום אחרי ששר הרווחה חיים כץ תקף את משרד האוצר ש"מרמה את הנכים" לגבי קצבאות הנכות, אמרו שניים מראשי המאבק שהממשלה "עושה עליהם סיבוב".

 

נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים, אמרה במשדר ynet: "יש כאן בעיה מאוד קשה בקבלת ההחלטות ובעמידה בהסכמים. הממשלה לא מסוגלת לעמוד בהסכם פשוט. שר האוצר ואגף התקציבים עושים את המוות לנכים, תרתי משמע. הם לא מבינים שקצבאות הורגות אותנו".

נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים ()
נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים

דורון יהודה, יו"ר ארגון נכי הפוליו ()
דורון יהודה, יו"ר ארגון נכי הפוליו
 

"אם הקצבאות היו מוצמדות בדיוק כמו שעכשיו הצמידו לעצמם השרים את השכר לשכר הממוצע במשק, אם הקצבאות היו מוצמדות מ-2003, לא היינו עומדים במקום שאנחנו עומדים היום", הוסיפה.

 

מורביה הביעה תמיכה בשר הרווחה כץ. "מראשית המאבק הוא עומד על רגליו האחריות ואומר – מגיע לנכים לקבל קצבת נכות בגובה שכר מינימום. משרד האוצר וראש הממשלה עושים איתנו הסכמים ולא עומדים בהם".

השרים כחלון וכץ (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג) (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)
השרים כחלון וכץ(צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)
 

דורון יהודה, יו"ר ארגון נכי הפוליו, מפגין בימים אלה מול ביתו של שר הרווחה. הוא אמר שהשר הוא האיש שצריך לדאוג לציבור הנכים ולהיאבק עבורו. "התפקיד שר האוצר זה לתת את הכסף. מי שצריך לדאוג לנתונים, ולספק את הכספים לנכים ולחלק אותם בצורה נכונה, זה שר העבודה והרווחה".

 

"אתמול בערב נפגשנו עם חיים כץ, הוא הופיע כשהיינו בבית שלו והודיע שביום רביעי יש דיון בנושא הקצבאות ואנחנו נהיה שם. אני פונה לראש הממשה לבוא ברגע האחרון, עוד היום, ולהגיד לשר האוצר ולשר העבודה שהוא מסכים לכך ששכר הנכים צריך להיות שכר מינימום", אמר.

הפגנה מחוץ לביתו של השר כץ (צילום: "הנכים הופכים לפנתרים") (צילום:
הפגנה מחוץ לביתו של השר כץ(צילום: "הנכים הופכים לפנתרים")
 

לסיכום אמרה מורביה שהיא מצפה מבנימין נתניהו להנחות את אגף התקציבים באוצר להעביר את ההסכם עם הנכים כפי שהוא. "שיצמידו את קצבת הנכים לשכר הממוצע במשק, שיעגנו את הפעימות, שיעשו את הפעימות כמו שצריך, בשנת 2020 ולא ב-2021, שיפסיקו לשחק איתנו. יש הסכם, שיעמדו בו", אמרה.

 

השר כץ טען אתמול כי מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הודיע לו שהפעימות השלישית והרביעית של העלאת קצבאות הנכות והצמדתן לשכר הממוצע במשק לא יהיו חלק מהצעת החוק הממשלתית בנושא על אף הסיכום עם ארגוני הנכים בספטמבר 2017.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "כפי שהוצהר על ידי משרד האוצר בעבר, במסגרת אישור תקציב המדינה לשנת 2019 ביום חמישי האחרון קיבלה הממשלה החלטה על הגדלת קצבאות הנכות בסכום של 2.15 מיליארד שקלים. כתוצאה מההחלטה והשלמת החקיקה במסגרת התוכנית הכלכלית, תעלה קצבת הנכות החל מינואר 2018 ב-340 שקלים לכלל הנכים וב-200 שקלים נוספים לנכים קשים, בהתאם להבנות שהושגו עם ארגוני הנכים. החלטת הממשלה הנוכחית אף מגדילה את סכומי הקצבה לכלל הנכים ל-501 שקלים ול-701 שקלים לנכים קשים, על אף שהמתווה הנוכחי אינו כולל כל העלאה נוספת בשנה הראשונה ליישומו".

 

עוד אמרו במשרד האוצר: "המתווה כולל את העלאת קצבאות הנכות לנכים שעברו את גיל הפרישה בסך של 170 שקלים החל מ-1 בינואר 2018, ובסך של 251 שקלים החל מיולי 2018. החלטת הממשלה מהווה החלטה רשמית ראשונה ומחייבת על הסכומים ועקרונות המתווה, וכוללת שריון התקציבים הנדרשים למתווה כולו. בין השאר, מעוגנים בהחלטה הצמדת הקצבה לשכר הממוצע החל משנת 2021, וכן סך התוספת לקצבאות הנכות, שתעמוד בשנת 2021 על סך של 4.2 מיליארד שקלים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים
מומלצים