שתף קטע נבחר

תחקיר סימום הקשישים: "זה פשע, אסור שדברים כאלה יקרו"

אביטוב זלקין, מנהל בית אבות בירושלים, זעם על ממצאי תחקיר "ידיעות אחרונות" ו-ynet שחשף כיצד מטשטשים קשישים באמצעות כדורי שינה והרגעה: "מי שפשע צריך להיענש". עם זאת, הוא הדגיש: "לא כולנו מכים ומתעללים - בטח שלא למטרות רווח"

 

זעם בעקבות תחקיר "ידיעות אחרונות", שחשף כיצד צוותים במוסדות סיעודיים מטשטשים קשישים באמצעות כדורי שינה והרגעה במינונים גדולים - לעיתים ללא אישור רופא - רק כדי שהצוות שמתמודד עם מחסור בכוח אדם יזכה לשקט. אביטוב זלקין, מנכ"ל המוסד הסיעודי "הרים" בירושלים, הביע שאט נפש מהפרטים שנחשפו בתחקיר ואמר בריאיון לאולפן ynet: "מי שפשע צריך להיענש במלוא חומרת הדין. אסור שדברים כאלה יקרו בשום פנים ואופן".

 

זלקין טוען כי לו, באופן אישי, התופעה אינה מוכרת. "הנפקת תרופות מתבצעת תוך כדי קבלת מרשמים מבית המרקחת של בית האבות", מסביר המנהל את ההליך. "הכדורים ממוספרים ולכוחות העזר אין נגישות אליהם. גם האחיות לא יכולות לתת לקשישים את מה שאין". כשנשאל האם ייתכן שהצוות אינו מודע לאפשרות האחרת, השיב: "יכול להיות שישנם בתי אבות שבהם הדבר מתרחש".

 

המנהל נשאל האם התקין מצלמות בבית האבות שבראשו הוא עומד: "אצלנו מותקנות מצלמות רק בשטחים הציבוריים. בינתיים, טרם תוקנו תקנות משרד הבריאות לגבי התקנת מצלמות בחדרים ובשלב זה הדבר אסור. אני רק רוצה לומר שבמדינת ישראל יש אוכלוסייה אחת, חלשה במיוחד והיא אוכלוסיית הקשישים במוסדות שלא מעניינת אף אחד".

 

 

מתוך התחקיר (צילום: אריאלה שטרנבך) (צילום: אריאלה שטרנבך)
מתוך התחקיר(צילום: אריאלה שטרנבך)

 (צילום: אריאלה שטרנבך) (צילום: אריאלה שטרנבך)
(צילום: אריאלה שטרנבך)

 (צילום: אריאלה שטרנבך) (צילום: אריאלה שטרנבך)
(צילום: אריאלה שטרנבך)
 

זלקין המשיך: "מדינת ישראל, לתחושתנו, מנסה לעשות הכול כדי שהמוסדות הללו ייסגרו". המניע, לדבריו, הוא רצון המדינה לייבא עובדים זרים שיטפלו בקשישים.

 

"כשמנכ"ל משרד התיירות נתקל בקושי לאייש משרות של עובדי ניקיון במלונות באילת – המדינה אישרה עובדים זרים", מסביר זלקין. "כשבהיי-טק יש מצוקה – מביאים עובדים זרים. לסיעוד זה לא מכניס כסף. כך למשל, השבוע, בתשובה לבג"ץ, אמר מנכ"ל משרד הבריאות שישנה כוונה לתת לפלסטינים לעבוד כמטפלים בבתי האבות. בשורה התחתונה: מדינת ישראל לא מעוניינת בקיומם של בתי האבות. לכן אין תקנים ואין עובדים".

 

במהלך הראיון ביקש זלקין "לזעוק את זעקת המוסדות" ואמר כי "לא כולנו פושעים, לא כולנו מסממים ולא כולנו מכים ומתעללים – ודאי לא למטרות רווח. מדינת ישראל צריכה לאפשר לקשישים בבתי האבות קיום בכבוד וזה לא מה שקורה נכון להיום".

 

 (צילום: אריאלה שטרנבך) (צילום: אריאלה שטרנבך)
(צילום: אריאלה שטרנבך)

 (צילום: אריאלה שטרנבך) (צילום: אריאלה שטרנבך)
(צילום: אריאלה שטרנבך)

 (צילום: אריאלה שטרנבך) (צילום: אריאלה שטרנבך)
(צילום: אריאלה שטרנבך)

 

 

ההסבר הכואב: בהיעדר צוות מיומן - עושים הכול כדי לעבור את המשמרת

בתחקיר נחשפו עדויותיהם של ילדים לקשישים שמתגוררים במוסדות הללו וצוותים רפואיים, כמו גם תיעוד של חלק מהאירועים, ששפכו אור על המתחולל בתוך חלק מבתי האבות. מנהלי מוסדות לשעבר, רופאים, אחים סיעודיים וגם אנשי כוח עזר הודו שראו ואף היו שותפים לסימום השיטתי.

 

ההסבר של כולם פשוט וכואב: בהיעדר כוח אדם מיומן, כל אחד עושה מה שאפשר כדי להעביר את המשמרת בשלום. בדיוק כפי שנחשף בתחקיר שפורסם ב"ידיעות אחרונות" סמוך לסוכות האחרון על ההוסטלים לאוטיסטים: כשאנשים לא מיומנים מקבלים שכר נמוך מדי ועובדים יותר מדי שעות - הם כבר לא רואים את האדם שמולם אלא רק את שעות השינה והשקט. החלוקה הבלתי מבוקרת של כדורים היא האמצעי הכי נוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאלה שטרנבך
סימום שיטתי של קשישים. מתוך התחקיר
צילום: אריאלה שטרנבך
מומלצים