שתף קטע נבחר

הבקשה נדחתה: יונתן היילו נשאר בכלא

ועדת השחרורים של הנהלת בתי המשפט החליטה לא לקצר את מאסרו של יונתן היילו, שמרצה 12 שנות מאסר בגין הריגת ירון איילין - הגבר שאנס אותו פעמיים: "ייערך דיון חוזר בעוד חצי שנה, בתקופה זו ישתלב האסיר בקבוצה ייעודית לטיפול באלימות". פרקליטו: "הוא מאוד התאכזב, נערער למחוזי"

 

 

ועדת השחרורים של הנהלת בתי המשפט החליטה בצהריים (יום ד') לא לקצר את עונשו של יונתן היילו, שמרצה כבר שבע שנים וחצי מ-12 שנות מאסר בגין הריגת ירון איילין - הגבר שאנס אותו.

 

עם זאת, הוועדה שהתכנסה בכלא רימונים ציינה בהחלטתה את נכונותה לקיים בעוד חצי שנה דיון חוזר בבקשת השחרור המוקדם. "הוועדה ממליצה כי בתקופה זו, ובהקדם האפשרי, ישתלב האסיר בקבוצה ייעודית לטיפול בתחום האלימות, בדגש על העבירה שבה הורשע". עו"ד אלון אייזנברג, פרקליטו של היילו, אמר כי בכוונתו להגיש ערעור על ההחלטה.

 

יונתן היילו (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
יונתן היילו(צילום: נועם מושקוביץ)

לדברי עו"ד אייזנברג, "היילו מאוד התאכזב, אני מאמין שבערעור יהיה אפשר להפוך את ההחלטה. הפרקליטות והשופטים אומרים שהוא לא משתחרר כי צריך לעבור בכלא עוד טיפול. שאלתי את הוועדה 'איפה הייתם בשבע השנים האחרונות כשהוא היה צריך לראות פסיכולוג שידבר איתו על זה שנאנס פעמיים?".

 

הוא הוסיף: "אני מכבד את החלטת הוועדה, אבל מאמין שלאמת יש את הכוח שלה כמו שהוכחנו עד היום. היא שינתה את דעתם של כל אלו שחשבו שהוא צריך לשבת מאסר עולם. אני מאמין שגם הפעם, בנחישות, נגיע לבית המשפט המחוזי וההחלטה תתהפך".

 

לא לשחרר בלי תוכנית שיקום 

בפרקליטות, שהתנגדה לשחרורו המוקדם של היילו, סברו כי ללא תוכנית שיקום אין לשחרר אותו. עם זאת הובהר כי אם תוצג בהמשך תוכנית לשיקומו - הפרקליטות לא תתנגד לשחרור.

 

בנובמבר האחרון המליצה שרת המשפטים איילת שקד בעצת אנשי משרדה לקצר בשנה את הגעת היילו לוועדת השחרורים. שקד העבירה את המלצתה לנשיא המדינה ראובן ריבלין לחון את היילו באופן שיקצר את עונשו, כך שאם תתקבל המלצתה - הוא יוכל לבקש לנכות שליש מעונשו, וכך להשתחרר מייד ממאסרו.

 

כמה ימים לאחר מכן הודיע הנשיא ריבלין על החלטתו להקל בעונשו של היילו ולהמיר חלק ממאסרו בפועל למאסר על תנאי כך שיוכל לעמוד בפני ועדת השחרורים.

 

על היילו נגזרו תחילה 20 שנות מאסר לאחר שהורשע ברצח איילין ב-2010 בנתניה. במהלך המשפט נטען כי הקורבן אנס את הנאשם פעמיים, ובשל כך קבעו אז השופטים כי מדובר באחריות מופחתת לרצח.

 

ב-2016 שינה בית המשפט העליון את ההרשעה לעבירה מופחתת של הריגה וקיצר את העונש ל-12 שנות מאסר. בגזר הדין צוין אז כי בית המשפט קיבל את העובדה שהיילו פחד מהמנוח והיה אחוז שיתוק ופחד, וכי אלה נבעו מהיותו קורבן לאורך זמן למעשיו הקשים של איילין. השופטים קבעו אז כי היילו היה נתון במצוקה נפשית עקב התעללות חמורה ומתמשכת.

הנשיא ריבלין והשרה שקד (צילום: מוטי קמחי, מארק ניימן, לע"מ,) (צילום: מוטי קמחי, מארק ניימן, לע
הנשיא ריבלין והשרה שקד(צילום: מוטי קמחי, מארק ניימן, לע"מ,)

בדצמבר 2016 דחה הנשיא ריבלין את בקשת החנינה של היילו. בנימוקי הדחייה הבהיר הנשיא כי מוסד החנינה אינו ערכאת ערעור נוספת על החלטות בית המשפט וכי עיקר נימוקי בקשת החנינה, המתארים את הרקע לביצוע העבירה ואת נסיבותיה, עמדו לפני בית המשפט העליון ונלקחו בחשבון על ידו, כשזה החליט בזמנו להמיר את סעיף ההרשעה להריגה ולהפחית שש שנים מעונשו של היילו.

 

עם זאת, בנובמבר האחרון הודיע כאמור הנשיא ריבלין להיילו על החלטתו להקל בעונשו. מלשכת בית הנשיא נמסר אז כי "נוכח תהליך השיקום המשמעותי שעבר היילו בשנה האחרונה, לאור מצבו הרפואי יוצא הדופן ובהתחשב בנסיבותיו הקשות והמיוחדות, כמי שהיה קורבן למעשים קשים טרם ביצוע המעשה על ידו, החליט הנשיא לאמץ את המלצת שרת המשפטים ולהמיר חלק מעונש המאסר בפועל שהוטל על היילו בעונש של מאסר על תנאי, כך שעונש המאסר בפועל יעמוד על עשר שנים ושמונה חודשים, באופן שהוא יוכל לעמוד בפני ועדת השחרורים בתקופה הקרובה".

 

עו"ד אייזנברג ()
עו"ד אייזנברג

היילו אמר בעבר בעקבות בקשת החנינה: "אני מרגיש שהייתה כלפיי גזענות מצד המערכת. ברור לי שאם הייתי אדם לבן, היו מסתכלים עליי אחרת. לגבר לבן שנאנס לא היו מעיזים לדבר כמו שדיברו אליי. גם לא לאישה. על גבר שנאנס צוחקים".

 

על בקשת החנינה של היילו חתמו עשרות חברי כנסת. מאסרו עורר פעילים חברתיים לנהל קמפיין למען שחרורו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יונתן היילו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים