שתף קטע נבחר

"עוצרים את הגירוש": מאות הפגינו מול בתי רה"מ והשרים

המפגינים עמדו מול בתיהם של נתניהו, השרים שקד, דרעי וכחלון וח"כ אלאלוף ומחו נגד גירוש פליטים מסודן ואריתריאה. ניצולת שואה שהשתתפה במחאה: "איך יכול להיות ששכחנו ושאנחנו מוכנים להצטרף לפשע?"

 

 

מאות בני אדם הפגינו אמש (ג') בחמישה מוקדים ברחבי הארץ תחת הכותרת "עוצרים את הגירוש". המפגינים מחו נגד ההחלטה על גירוש מבקשי מקלט מסודן ואריתריאה וקראו למנהיגים לעצור את המהלך בטענה שהוא מהווה "גזר דין מוות" עבורם.

 

ההפגנות התקיימו בכיכר פריז בירושלים, בסמוך לביתו של נתניהו, מול ביתו של שר הפנים אריה דרעי ברחוב הקבלן בירושלים, מול ביתה של שרת המשפטים איילת שקד בתל אביב, מול ביתו של שר האוצר משה כחלון בחיפה ומול ביתו של יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף, בבאר שבע.

המפגינים מול ביתה של שקד בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המפגינים מול ביתה של שקד בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

המפגינים מול ביתו של ח"כ אלאלוף בבאר שבע ()
המפגינים מול ביתו של ח"כ אלאלוף בבאר שבע

המפגינים מול ביתו של דרעי בירושלים (צילום: מולי גולדברג) (צילום: מולי גולדברג)
המפגינים מול ביתו של דרעי בירושלים(צילום: מולי גולדברג)

"אנחנו עומדים לפני אולי הפשע הגדול ביותר, לגרש אותם למקום שסביר שימצאו בו את מותם", אמרה ורוניקה כהן, אחת המפגינות בכיכר פריז, שהחזיקה בידיה שלט שעליו נכתב "ניצולת שואה זו זוכרת מה זה להיות יהודייה וזוכרת איך זה להיות מבקשת מקלט".

 

"אני שואלת את עצמי, אני שואלת את העם שלי, אני שואלת את האחים והאחיות שלי - תגידו לי, איך זה יכול להיות?", הוסיפה ורוניקה. "איך זה יכול להיות ששכחנו ושאנחנו מוכנים להצטרף לפשע?".

כהן. "איך זה יכול להיות ששכחנו ושאנו מוכנים להצטרף לפשע?" ()
כהן. "איך זה יכול להיות ששכחנו ושאנו מוכנים להצטרף לפשע?"

הרב מיכה אודנהיימר, שהפגין מול ביתו של דרעי, שאל: "במה אתה יהודי? יהדות היא לא רק כשרות ונידה. איפה אריה דרעי שדאג לשקופים? אמנת הפליטים מבוססת על מצב היהודים אחרי השואה. מדובר בחילול השם. היהדות היא לא רק טקסים ונישואין".

 

מוקדם יותר אמש התקיים במכון שלום הרטמן בירושלים כנס רבנים ומחנכים תחת הכותרת "לֹא תַּסְגִּיר! אחריות יהודית בסוגיית מבקשי המקלט והפליטים". הכנס נערך בשיתוף ארגון "רבנים למען זכויות האדם" ועסק בשאלות המוסריות והיהודיות שמעוררת התוכנית לגירוש מבקשי המקלט.

 

דניאל הרטמן, נשיא המכון, שאל בכינוס: "איך הגענו למקום שאנחנו הולכים לזרוק אותם? אנחנו עם כל ההיסטוריה שלנו. 35 אלף איש הם סכנה ליהדותה של מדינת ישראל? מול כשמונה מיליון יהודים? זו איוולת אינטלקטואלית".

הרבה חפץ. "ההחלטה לגרש מבקשי מקלט בלתי חוקית בעליל" (צילום: "רבנים למען זכויות האדם") (צילום:
הרבה חפץ. "ההחלטה לגרש מבקשי מקלט בלתי חוקית בעליל"(צילום: "רבנים למען זכויות האדם")

הרבה נאווה חפץ, מנהלת מחלקת חינוך ב"רבנים למען זכויות האדם", אמרה: "כשיש רצון להשניא ציבור מסוים על הרוב מלעיזים עליו שהוא מאיים - הם טפילים, הם לוקחים מאיתנו עבודות, או גרוע מכך, הם סרטן. המסורת היהודית מבקשת איתנו לקדש את החיים, את חייו של כל אדם שנברא בצלם אלוהים. לכן ההחלטה לגרש את מבקשי המקלט היא החלטה בלתי חוקית בעליל".

 

מונים הרון, פליט סודני וסטודנט למדעי המדינה באוניברסיטה העברית, האשים: "לכל אורך הדרך לא בדקו את בקשות המקלט שלנו. אנחנו יודעים שגירוש משמעותו מסע פליטות נוסף או רצח על ידי דאע"ש. תאמינו לי שאם לא היינו יודעים שגירוש שווה מוות לא היינו רוצים להישאר כאן. אתם חושבים שמישהו יבחר להיות פליט? להיות במקום שבו קוראים לו סרטן?".


פורסם לראשונה 16/01/2018 23:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מפגינים מול ביתה של שקד בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים