שתף קטע נבחר

מכר קנאביס לשוטרים. העונש: 2,000 ש' קנס

צעיר התפתה למכור מריחואנה לשוטרים שהתחזו ללקוחות. אבל בית המשפט התחשב במצבו המשפחתי והכלכלי, והסתפק בקנס ועבודות שירות

בית משפט השלום בירושלים גזר לאחרונה עונש קל יחסית על צעיר תושב חדרה, שהודה שניסה למכור קנאביס לשוטרים שהתחזו ללקוחות. השופט יצחק שמעוני מצא לנכון להתחשב בנסיבות החיים האישיות של הנאשם, וקבע שהוא ישלם קנס של 2,000 שקל בלבד בנוסף לעבודות שירות ומאסר על תנאי.

 

שוטרים שהתחזו ללקוחות יצרו במהלך ינואר 2015 קשר עם הנאשם (23) באמצעות הרשת ותיאמו עמו מפגש ברחוב ארנון בירושלים כדי לקנות ממנו קנאביס במשקל 50 גרם בתמורה ל-4,100 שקל.

 

הצעיר הגיע למקום ומכר לאחד מהם גרם של קנאביס. השוטר אמר לנאשם כי זו לא הכמות שסוכמה, ובתגובה התעקש הנאשם לקבל את מלוא הסכום לפני שיעביר את יתרת הכמות. בשלב מסוים הוא הבין שנתפס בתרגיל של שוטרים והחל לברוח, אך נתפס.

 

כתב האישום שהוגש לאחר שנה ייחס לו סחר בסמים והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. אף שבפועל הוא "מכר" גרם אחד של קנאביס, המדינה עמדה על כך שהעונש שייגזר עליו יהיה חמור ויכלול ריצוי של תקופת מאסר, בין היתר לנוכח העובדה שהעסקה הייתה למכירת 50 גרם.

 

הנאשם הודה בעבירות שיוחסו לו אך הביע חרטה עמוקה. הוא ביקש להתחשב בו, וטען ש"התגלגל" לסחר בסמים עקב מצב כלכלי קשה. הוא ציין כי הוא נשוי ואב לילדים, מפרנס יחיד בבית, והוסיף כי ריצוי תקופת מאסר תפגע ישירות במשפחתו.

 

השופט יצחק שמעוני ציין שעונשים על עבירות פליליות צריכים לשקף את חומרתן. לצד זאת, יש להתחשב בנסיבות החיים האישיות של הנאשם ולבחון אם העונש "יזעזע" אותו ויועיל לשיקומו, או לחילופין לתוצאה הפוכה.

 

מאחר שבמקרה הנוכחי שתי העבירות בוצעו באותו המקרה, הוא התייחס אליהן כאל אירוע אחד. "נראה כי יש להתחשב בסוג ובכמות הלא גדולה של הסם שאותה ניסה לספק הנאשם לשוטר ובכך שהעבירה לא הושלמה עד לכדי עבירה מוגמרת", כתב ודחה את דרישת המדינה לעונש חמור.

 

השופט שמעוני ציין שהוא ער לחומרת העבירות, אך בד בבד שוכנע שהחמרה בעונש תפגע כלכלית בנאשם ובפרנסת משפחתו. בהקשר זה, השופט קיבל את המלצת שירות המבחן לענישה ב"אפיק שיקומי".

 

לבסוף נגזרו על הנאשם שלושה חודשי עבודות שירות בחברה קדישא, ארבעה חודשי מאסר על תנאי (שאותם הוא ירצה במידה שבשנתיים הקרובות יבצע עבירות סמים נוספות), וכן קנס בסך 2,000 שקל. בנוסף קבע השופט לנאשם "צו מבחן" למשך שנה אחת שבמסגרתו יעבור הליך שיקומי.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד נעמה ישראל ועו"ד אלעד לוריא
  • ב"כ הנאשם: עו"ד רותם כהן ועו"ד סיבוני
  • עו"ד מיכאל כרמל עוסק בפלילים
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד מיכאל כרמל
מומלצים