שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זעקת הסופרים נגד גירוש הפליטים: "אסור שמדינת ישראל תחולל אסון הומניטרי"

  עמוס עוז, א"ב יהושע, אורלי קסטל-בלום ועוד 32 מבכירי הסופרים בישראל מפצירים בממשלה לא לגרש את מבקשי המקלט. "אנו קוראים לכם לפעול במוסריות, באנושיות ובחמלה הראויות לעם היהודי, ולעצור מבעוד מועד את גירוש הפליטים אל הגיהנום שממנו נמלטו", כתבו. לקריאה הצטרפו גם רבנים מהציונות הדתית. הכתבה פורסמה ב"ידיעות אחרונות"

  רוח גבית למחאה נגד גירוש מבקשי המקלט: 35 מבכירי הסופרים והמשוררים בישראל חתמו על גילוי דעת שבו הפצירו בממשלה לבטל את תוכנית הגירוש ההמוני. בין החותמים: חתני פרס ישראל, עמוס עוז וא"ב יהושע, וכן דויד גרוסמן, אורלי קסטל־בלום, מאיר שלו, אתגר קרת, צרויה שלו ואגי משעול. במקביל יצאו כמה רבנים מהציונות הדתית בקריאה "לעצור את מדיניות הגירוש האכזרית הנוגדת את המסורת היהודית".

   

  "לעצור את גירוש הפליטים אל הגיהנום שממנו נמלטו" ()
  "לעצור את גירוש הפליטים אל הגיהנום שממנו נמלטו"

  "אנחנו קוראים לכם לעצור את גירושם של מבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן, גברים ונשים הנושאים בגופם ובנפשם את הצלקות המחרידות מבריחתם וממחנות העינויים בסיני, ילדים שנולדו בישראל, המבקשים מאיתנו רק דבר אחד: לחיות", כתבו הסופרים בגילוי הדעת. "למול גל הפליטים האדיר השוטף את המערב ואת יבשת אפריקה, מספר מבקשי המקלט השוהים בישראל מהווה פחות מחצי אחוז מאוכלוסייתה, ושעריה נעולים בפניהם מאז 2012. לישראל אין בעיית פליטים ואין לה כל קושי כלכלי לקלוט וליישב אותם... ההיסטוריה שלנו כעם מתהפכת בקבר הזה שכורים לה. אסור שיהודים ירדפו ויגרשו פליטים, אסור שמדינת ישראל תחולל את האסון ההומניטרי הזה, ובידיכם הזכות למנוע אותו. גירוש מבקשי המקלט צפוי להתחיל לקראת יום השואה. אנו קוראים לכם לפעול במוסריות, באנושיות ובחמלה הראויות לעם היהודי, ולעצור מבעוד מועד את גירוש הפליטים אל הגיהנום שממנו נמלטו. אחרת לא תהיה לנו תקומה".

   

  מבצע הגירוש של מבקשי המקלט נפתח בתחילת החודש, כשרשות האוכלוסין וההגירה החלה לקרוא לאזרחים מאריתריאה ומסודן לעזוב את המדינה בתוך שלושה חודשים, בתמורה למענק כספי. מאפריל מתכוונת הרשות לכלוא מבקשי מקלט שיישארו בישראל ולפעול נגד מעסיקיהם. בנוסף, בקרוב ייסגר מתקן חולות, שבו מוחזקים מסתננים בלתי חוקיים, ויגויסו מאות פקחים לצורך מבצע הגירוש.

   

  "אסור שמדינת ישראל תחולל את האסון ההומניטרי הזה". א"ב יהושע, אורלי קסטל-בלום ומאיר שלו ()
  "אסור שמדינת ישראל תחולל את האסון ההומניטרי הזה". א"ב יהושע, אורלי קסטל-בלום ומאיר שלו

  "חייבים לזכור שישראל חתומה על אמנת ז'נבה", אמר אתמול ל"ידיעות אחרונות" המחזאי יהושע סובול, שחתם אף הוא על גילוי הדעת. "באמנה, פליט מוגדר כמי שעזב את ארצו מתוך פחד לחייו. האמנה אוסרת על כל אחת מהארצות החברות בה לגרש פליטים למקום שממנו הם ברחו, בלי קשר אם מבקש המקלט נכנס באופן חוקי או בלתי חוקי. אלה חוקים שנקבעו על בסיס נתונים שנאספו בתקופת השלטון הנאצי, כשיהודים חצו גבולות וביקשו הגנה. אז מה מדינת ישראל עושה? היא מגרשת את הפליטים, תוך בזבוז כספים, אל מדינה שלישית, רואנדה".

   

  המשוררת והמתרגמת טל ניצן, שיזמה את גילוי הדעת, הוסיפה: "ב־2007 חתמו חברי כנסת, ובהם בנימין נתניהו, על עצומה שקבעה כי 'קליטת מבקשי המקלט היא חובה מוסרית עליונה נוכח ההיסטוריה של העם היהודי וערכי הדמוקרטיה וההומניות'. אני מקווה שנותר בכנסת ובממשלה ניצוץ של אנושיות ושכל ישר כדי להתעשת ולעצור בעוד מועד את אסון הגירוש, את האבסורד של מדינה עם היסטוריה של פליטים שמגרשת פליטים אל מוות ועינויים".

   

  לדברים הצטרפו כאמור כמה רבנים מהציונות הדתית, שניסחו מכתב ובו קריאה לממשלה לעמוד "במחויבותה הבינלאומית ולעצור את מדיניות הגירוש האכזרית הנוכחית הנוגדת את המסורת היהודית". הרבנים, ובהם אהרון ליבוביץ’, מיכאל מלכיאור, יעקב נגן וד"ר זאב פרבר, הוסיפו וכתבו: "כמדינה יהודית איננו יכולים לאטום את לבנו לחלוטין כלפי זעקת האנשים האומללים הללו. אנו מציעים אפוא להבחין בין הסתננות בלתי מבוקרת נוספת למדינה, שבעצירתה אנו תומכים, לבין היחס כלפי אותם אנשים שכבר חיים בינינו ושיימצאו ראויים לסיוע על פי קריטריונים הגונים, הראויים בעינינו לחמלה ולהשקעת מאמצים בקליטתם. הדברים אמורים במיוחד לגבי אלפי ילדים שגדלו בארץ עם עברית כשפה ראשונה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים