שתף קטע נבחר

מאז שלסינים מותר - הם עושים פחות ילדים

בשנת 2015 ביטלה סין את "מדיניות הילד האחד" ואחרי שנים של תחינות אפשרה לכל זוג להביא לעולם שני ילדים. המטרה: לעצור את הזדקנות האוכלוסייה. שנתיים אחרי, נראה שלסינים יש פחות חשק

שיעור הילודה בסין ירד בשנה שעברה למרות החלטת המדינה להקל את מדיניותה בכל הנוגע להבאת ילדים לעולם ולאפשר לכל הזוגות באשר הם להביא לעולם שני ילדים, ולא רק אחד.

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בסין מסרה היום (ו') כי בשנת 2017 נולדו בסין 17.2 מיליון תינוקות – ירידה מ-17.9 מיליון בשנת 2016.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

סין הודיעה על זניחת מדיניות הילד האחד בשנת 2015 בתקווה להילחם במגמה הגוברת של הזדקנות האוכלוסייה. בשנת 2016 עלה מספר התינוקות שנולדו בשמונה אחוזים וכמעט מחצית מהתינוקות נולדו לזוגות שכבר היה הם ילד אחד.

 

עם זאת, נראה ששנת 2016 הייתה שנה חריגה, והפחתת קצב הילודה כעת עשויה לנבוע מנטייתם של צעירים להתחתן מאוחר יותר, הרצון להקים משפחות קטנות יותר והדאגה מהעלויות הגבוהות של גידול ילדים.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מדיניות "ילד אחד במשפחה" בסין, שהחלה ב-1979, הובילה במהלך השנים לביצוע של 336 מיליון הפלות ו-222 מיליון עיקורים של נשים במדינה הקומוניסטית משום שהורים רבים העדיפו שילדם היחיד יהיה בן. ברוב המקרים בוצעו ההפלות והעיקורים באזורים העניים של המדינה. זוגות שהפרו את מדיניות הילד האחד ספגו קנסות כבדים ואפילו איבדו את עבודתם. אוכלוסיית סין, נזכיר, היא הגדולה בעולם, ומונה כמעט מיליארד ו-400 אלף בני אדם.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הגבלת הילודה בסין גבתה מחיר פוליטי וחברתי גבוה מאוד ויצרה מצב של חוסר איזון מגדרי ועלייה חדה במספר "הבנות החסרות" במדינה. מקרים רבים שבהם נפטרים הורים מהתינוקות שלהם תועדו, הועלו לרשת ועוררו זעם רב בקרב הציבור הסיני. באחד המקרים פורסמה תמונה של אישה צעירה שוכבת לצד תינוק לאחר שנתפסה על ידי המשטרה משום שלא שילמה "פיצוי חברתי" על הילד הלא חוקי שנשאה ברחמה. האישה אולצה לבצע הפלה זמן קצר לפני הלידה, ובתמונה שהתפרסמה היא צולמה לצד תינוקה המת.

 

המדיניות של ילד אחד בלבד הונהגה בזמנו כדי להתמודד עם גידול האוכלוסין ועם הקושי לענות על הצורך של אוכלוסיית סין הענקית במים ובמשאבים אחרים. נתונים רשמיים של סין מ-2005 הראו כי מדי שנה נולדים במדינה כמיליון בנים יותר מבנות. בקרב ילידי 1985 עד 2005 יש כ-25 מיליון גברים יותר מנשים. המצב הדמוגרפי הלא מאוזן הזה יביא לכך שבעתיד הקרוב שיעור גדול של גברים לא יצליחו להינשא ויגיעו לגיל זקנה ללא התמיכה הכלכלית והמשפחתית שבדרך כלל מספקים האישה והילדים.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כמעט מיליון תינוקות פחות. ילדים בסין
צילום: AFP
מומלצים