שתף קטע נבחר

דווקא בחורף: 8 טיפים להקמת גינה מעוצבת

דווקא עכשיו בשיא החורף, משתלם יותר להקים גינה. הגננים פנויים, ריהוט הגן מוזל ובעלי המקצוע בעונה הרגועה שלהם. מה כדאי לקחת בחשבון לפני שמקימים גינה? אתר "המקצוענים" עם התשובות

החורף הישראלי אומנם כולל חודשיים-שלושה קרים וסוערים, אך בשאר חודשי השנה הוא קיצי ומתאים לשהות בחוץ. זה הופך את הגינה, עבור רבים, לחלק פעיל מהבית: מקום שבו אוכלים, מארחים, רובצים ומשחקים. דווקא עכשיו בשיא החורף, תוכלו להקים גינה בעלות אטרקטיבית יותר. הגננים פנויים, ריהוט הגן מוזל וזה הזמן להתקין דק ופרגולה.

 

אז אולי תוכלו ליהנות מהגינה בעיקר עוד כמה חודשים, אבל גם עכשיו, אין כמו להתכרבל בסלון הביתי החמים ולהביט לגינה או למרפסת המאובזרת באדניות פורחות, מבלי לצאת משמיכת הפליז. אז אם אתם שוקלים להקים גינה בקרוב, או לשדרג את הגינה הקיימת, הנה 8 דברים שכדאי לדעת.

 

עוד כתבות בנושא:

חידוש והקמת גינה בבניין משותף: 4 טיפים להצלחה

אל תזרקו את הכסף שלכם מהגג

נפרדנו כך: כשאין ברירה וחייבים לכרות את העץ

 

  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

עצבו את הגינה או את המרפסת בהרמוניה עם הבית  

"כדאי לדאוג לקשר בין פנים הבית לסביבת החוץ", אומר עמי טווינה, מייסד קהילת אלפרסקו, המאגדת עסקים בתחום הבנייה, העיצוב ותכנון הנוף. "השאיפה היא ליצור מרחב חיצוני דינמי ומעוצב, בסינרגיה מושלמת עם תכנון פנים הבית. תוכלו לעשות זאת בעזרת חיפוי של פינת הישיבה שבחוץ בעזרת אותם אריחים של חלל הסלון, כך שייראה כאילו הסלון ממשיך החוצה. זה נכון גם לגבי בתים פרטיים וגם לגבי דירות שהריצוף של המרפסת זהה לריצוף הסלון. כדאי גם להגדיל את החלונות ואת פתחי היציאה, באופן שיחשוף את החוץ פנימה, ויאפשר ליהנות ממנו בכל עונות השנה".

 

תכנון קפדני מוקדם

"בשלב זה כדאי לחשוב מראש מה ייעוד הגינה", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "האם היא אמורה להיות רק גינת נוי, האם נרצה לשתול בה עצי פרי, האם חשוב לנו יותר מרחב עם משטחי דשא והאם נרצה שלחלק מהגינה יוקצה לפינת ישיבה על דק? את כל אלו חשוב לתכנן מראש ובמקביל, ולא בדיעבד. זה ימנע פשרות מיותרות, ושינויים של תשתיות שיכולים רק לייקר את הקמת הגינה ואת תחזוקתה.

 

"לתכנון מוקדם וקפדני של הגינה, חשיבות רבה", מוסיף טווינה. "יש להתחשב בכיווני האוויר, כיווני השמש, בחירה נכונה של צמחיה שתתאים לאזור הגיאוגרפי".

 

להכניס את הטבע הבייתה.התמונה באדיבות עמי טווינה, מייסד קהילת אלפרסקו (צילום: חן ליאופולד) (צילום: חן ליאופולד)
להכניס את הטבע הבייתה.התמונה באדיבות עמי טווינה, מייסד קהילת אלפרסקו(צילום: חן ליאופולד)

גינה על-זמנית

"אני ממליץ על גינה על־זמנית ולא על עיצוב בהתאם לעונות השנה", אומר טווינה. "מה זה בעצם גינת חורף? הרי לכל צמח יש תפקיד בגינה, וכל צמח מתנהג אחרת מדי עונה. הבסיס לגינה יפה ומטופחת הוא תכנון נאות, ואין כל רע בעצים שמשילים את עליהם ונותרים ערומים, להיפך, יש להם קסם מיוחד שאינו גורע מיופיים. כשחושבים בצורה מעמיקה על גינה על־זמנית שתהיה יפה משך כל עונות השנה, אז אין צורך להימנע מצמחים מסוימים רק מכיוון שזמן פריחתם אינו בתקופת החורף. אומנם יש צמחים שפחות מומלץ לשתול בתקופת החורף כי הם לא נקלטים היטב, אך כל עוד לא יורד ברד אפשר לשתול כל דבר, אפילו כשיורד גשם".

 

אפשר לייחד חלק מהגינה לצמחים עונתיים, ולשתול אותם בערוגות, באדניות, בכדים או בעציצים. "במשתלות השונות מסבירים מהם הזנים המתאימים לכל עונה, בהתאם לסביבה הגיאוגרפית", אומר טווינה. "פרחים המתאימים לעונת החורף כגון אמנון ותמר, לוע הארי, פטוניה, אורנית לוהבת, פעמונית, ציפורני החתול ודליה, ניתן לשתול עד חודשי פברואר־מרץ, בהתאם למזג האוויר, וכדאי לדאוג להשקיה סדירה ומבוקרת. תוכלו לשלב גם פרחים מרהיבים יותר שיכניסו צבע מרשים יותר לגינתכם, כמו פרג, חרצית, אירוס ופקעות של נרקיס, נורית וצבעוני".

 

פריחה וצבע – התאמת צבעים גם בגינה

"כדאי להתייחס לגוונים השונים של כל זן פרחים, כדי לעצב את הגינה שלכם בצורה אסתטית ופחות אקלקטית", מציע טווינה. "נסו לכוון לגוונים שמשתלבים יפה ביחד ולא לערבב גוונים בצורה אקראית. האורנית הלוהבת, לדוגמה, היא צמח מטפס שפריחתו כתומה ויפהפייה בחורף, ממש כמו להבת אש, ובקיץ הופכת לירוקה, אז לברר את גוון הפריחה בעונות השונות, כדי לא להיות מופתעים".

 

דשא או דק? התאימו את הגינה למידת התחזוקה שתרצו להשקיע בה. התמונה באדיבות עמי טווינה, מייסד קהילת אלפרסקו (צילום: חן ליאופולד) (צילום: חן ליאופולד)
דשא או דק? התאימו את הגינה למידת התחזוקה שתרצו להשקיע בה. התמונה באדיבות עמי טווינה, מייסד קהילת אלפרסקו(צילום: חן ליאופולד)

לשתול באדמה או באדניות?  

"כדי ליצור תחכום בגינה, כדאי לשתול את המינים הגבוהים ישירות בגינה ואילו את הצמחים הנמוכים יותר בעציצים, אותם תוכלו לנייד ולהניח באזורים שונים בגינה", אומר טווינה. "זה מאפשר דינאמיות ומשחק עם צמחי העונה, בהתאם לגוונים המשתנים שלהם".

 

מוקד השירות: "כמו כן, כדאי לברר האם מדובר בצמח נשיר או לא, ולמקם אותו בהתאם. למשל, צמח נשיר פחות מומלץ למקם בקרבת חיפוי קרקע (טוף, חצץ, חלוקי נחל) שכן יהיה סיוט לתחזק את הגינה בצורה זו. דאגו שגם לאחר שהצמחים ששתלתם יגיעו לגודלם המקסימלי, הם לא יסתירו את קרני השמש ויפגעו בהתפתחותם של צמחים אחרים שממוקמים מאחור".

 

לדאוג למעברים נוחים בגינה

כשמתכננים גינה חשוב לדאוג למעברים נוחים הן בתוך הגינה והן מהבית לגינה. טווינה: "כדאי להימנע ממכשולים או משתילת צמחי פרא שיקשו על המעבר ויחייבו גיזום מתמיד. לא כדאי לשתול צמחים ופרחים בקרבת אזורים שמשמשים למעבר, כדי שהם לא יירמסו. חשבו על התנועתיות בגינה ולא רק על המראה שלה. הגינה אמורה לשרת אתכם ולא אתם אותה".

 

פינה לי מזמינה: דאגו לאלמנטים שיקראו לכם החוצה

"גינה היא הרבה יותר מדשא, עצים וצמחים", אומר טווינה. "דאגו לפינות חמד ש'יקראו' לכם לצאת החוצה: פינת אוכל, פינת רביצה, ערסל, בריכת דגים מרגיעה, ספסל רחב או נדנדה".

 

ריהוט גן – דווקא עכשיו

אם תחכו לתחילת האביב כדי לאבזר את הגינה בריהוט גן, סביר להניח שתשלמו יותר. דווקא עכשיו זה הזמן לעשות סיבוב בחנויות וליהנות ממבצעים אטרקטיביים יותר. זה עניין פסיכולוגי: אנשים נוטים להתחדש בתחום זה בעיקר לקראת פסח או בתחילת הקיץ, ולכן כעת הביקוש נמוך יותר וזה פועל לטובתכם. את הריהוט הקיים, כמובן שלא כדאי להשאיר חשוף ומוטב לכסותו בכיסויי מגן ייעודיים ועמידים בפני גשם".

 

טרנדים נוספים בתחום יוצגו בוועידת אלפרסקו שתתקיים השבוע (ג'-ה') במלון לאונרדו פלאזה באילת.

 

צריכים גנן? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים