שתף קטע נבחר

הרעיבו כדי לשלוט: ההתעללות המחושבת של ההורים מבית הזוועות

דייוויד ולואיז טורפין מקליפורניה הואשמו בשורה ארוכה של סעיפי התעללות, עינוי, הרעבה ותקיפה של 13 ילדיהם. במשפטם התגלה כי מנעו מילדיהם אוכל וגישה לשירותים, ואף התגרו בהם עם קינוחים שלא נתנו להם לאכול. מומחים מסבירים כי מדובר בדפוס פעולה מכוון: "זו הייתה הדרך להחליש ולשלוט בילדים". רופאים מזהירים מפני נזק פיזי ורגשי בלתי הפיך לילדים

ההורים מקליפורניה שמואשמים בהתעללות ב-13 ילדיהם וכן בכליאתם, הרעבתם והכאתם כנראה השתמשו בהרעבה ככלי שליטה, כך לפי מומחים העוקבים אחר הפרשה שמסעירה בימים האחרונים את ארצות הברית. לפי אנשי מקצוע ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס, תת התזונה שממנה סובלים הילדים כנראה תגרום לבעיות פיזיות ומנטליות לכל אורך חייהם.

 

בתחילת השבוע התגלה הסיפור המחריד, שנחשד כי התמשך שנים ארוכות מאוד, לאחר שאחת מבנות המשפחה, נערה בת 17, הצליחה לברוח ולדווח לרשויות על ההתעללות שהיא חווה עם אחיה. כשכוחות הביטחון הגיעו לבית שבעיר פריס הם מצאו בפנים 12 ילדים נוספים, בני שנתיים עד 29, כשחלקם קשורים בשלשלאות, כבולים למיטות, סובלים מתת-תזונה קשה ומלוכלכים.

 

ההורים, דייוויד אלן טורפין, בן 57, ולואיז אן טורפין, בת 49, הואשמו השבוע בסעיפים רבים של עינויים, התעללות בילדים וכליאת שווא. האב נאשם גם בהתעללות מינית באחת מבנותיו. השניים הכחישו את כל המיוחס להם.

 

 

 

ההורים המרעיבים בבית המשפט. הואשמו בשורה ארוכה של עבירות התעללות ועינויים (צילום: AP) (צילום: AP)
ההורים המרעיבים בבית המשפט. הואשמו בשורה ארוכה של עבירות התעללות ועינויים(צילום: AP)

דייוויד אלן טורפין (צילום: MCT) (צילום: MCT)
דייוויד אלן טורפין(צילום: MCT)

לואיז אן טורפין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לואיז אן טורפין(צילום: AFP)

הפרשה מסעירה את ארה"ב בימים האחרונים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפרשה מסעירה את ארה"ב בימים האחרונים(צילום: AFP)
 

בימים האחרונים דווח כי השניים נתנו לילדיהם מנה אחת של אוכל ביום ולא אפשרו להם להתקלח יותר מפעמיים בשנה. בתביעה ציינו בבית המשפט כי ההתעללות נמשכה שנים רבות מאוד וכי ההורים נתנו אוכל מועט מאוד לילדיהם – ולפעמים אף התגרו בהם עם שלל קינוחים שהיה אסור להם לאכול. כמו כן דווח שנמנעה מהילדים גישה לשירותים לעשות את צרכיהם, וכי מהבית נדף ריח חריף מאוד של שתן. חלק מהילדים היו כל כך מנותקים שהמציאות שכלל לא הבינו מיהם ומהם השוטרים, וכן לא ידעו מהן תרופות.

 

אף שהמניע של ההורים עדיין לא ברור, לפי הרשויות, ייתכן שההורים מנעו מילדיהם אוכל כדרך להחליש אותם ולהשליט את כוחם עליהם. עוד נטען כי הילדים נאזקו, נקשרו ולפעמים גם הוכו בעקבות "עבירות קלות" בבית.

 

לא נתנו ללכת לשירותים, התגרו בילדים עם פשטידות

הנערה בת ה-17 שהצליחה להימלט ביום ראשון האחרון מחלון הבית, עם טלפון ישן ותמונות מפלילות של המתרחש במקום, היא כאמור זו שחשפה את הזוועה. היא הייתה כה כחושה שהשוטרים חשבו שהיא רק בת 10. "אתה עייף, והיכולת שלך להגן על עצמך מגיעה לגבול מסוים", אמר ד"ר רוי לוביט, פסיכיאטר ילדים, בריאיון לרויטרס.

 

לוביט הוסיף כי העובדה שהם הרעיבו את הילדים לאורך זמן מראה שמדובר בפעולה במטרה תחילה, זאת בניגוד למשל לאנשים שפוגעים בקורבנות שלהם בהתקף זעם. "הכאה מגיעה מהתפרצויות זעם, אך עם הרעבה מדובר בפרק זמן ממושך של לרצות להיות בשליטה", אמר. "זה פאוור טריפ".

הבית בעיר פריס שבו נכלאו הילדים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבית בעיר פריס שבו נכלאו הילדים(צילום: AFP)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

התובעים בקליפורניה טוענים במסמכי בית המשפט כי בני הזוג טורפין רכשו אוכל עבור עצמם, והשאירו פשטידות תפוחים ודלעת על הדלפק במטבח, אך אסרו על הילדים לאכול. לפי מומחים, הילדים כנראה יישארו עם נזק פיזי ורגשי קבוע כמו חרדה ודיכאון ובעיות נוספות הקשורות למזון.

 

"כשלמוח לא מגיעים מספיק חלבונים וחומרים בונים אחרים, התפתחות המוח נפגמת", הסביר ד"ר ריצ'רד פאן, רופא ילדים. המוח יכול להיות קטן מהרגיל, ואם מחמיצים אבני דרך חשובות בהתפתחות המוח בשל הרעבה, סביר להניח שאי אפשר להשלים את הפער הזה אחר כך.

 

בזמן שהגוף נאבק להגן על הלב ועל המוח, הוא למעשה "שואב" מאיברים אחרים ואפילו מהעצמות, כך לפי ד"ר דין בלומברג, גם הוא רופא ילדים. במצב כזה הגדילה נפגעת, ואנמיה ארוכת-טווח ומחסורים תזונתיים אחרים יכולים להוביל גם לירידה ב-IQ.

 

מומחים התייחסו גם כמובן למצבם הנפשי הקשה ביותר של הילדים, שיזדקקו ככל הנראה לשנים ארוכות של טיפול פסיכולוגי. לפי אנשי מקצוע, הם יצטרכו ללמוד להסתגל לעולם החדש שעד לפני שבוע כלל לא ידעו שקיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ההורים המתעללים מקליפורניה
צילום: AFP
מומלצים