שתף קטע נבחר

2,500 מחו בקרב על השבת: "מאשדוד תצא המהפכה"

תושבי העיר הדרומית הפגינו ברחבת בעירייה על מדיניות האכיפה נגד בתי עסק שפועלים בשבת. "ח"כים חרדים, תוציאו את הידיים מהעיר. זה מאבק על הדמוקרטיה", קראו המוחים. לפיד הצטרף אליהם: "אם ננצח בבחירות הבאות, נבטל את חוק המרכולים"

 

 

נמשך הקרב על השבת בעיר הנמל הדרומית: יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הגיע הערב (שבת) לאשדוד כדי לתמוך בתושבי העיר המוחים על מדיניות הגברת האכיפה נגד בתי עסק הפועלים בשבת. "מכאן, מאשדוד, תצא המהפכה", אמר לפיד. כמו בשבוע שעבר, גם הפעם הגיעו כ-2,500 תושבים לרחבת העירייה להפגנה שעמדה בסימן הטענה להעדפת האוכלוסייה החרדית בעיר. ynet העביר שידור חי מההפגנה.

 

"באנו הנה מפני שחוק המרכולים המעליב צריך ללכת", אמר לפיד למפגינים, "ואם אנחנו ננצח בבחירות הבאות - אנחנו נבטל את חוק המרכולים מפני שכפייה חרדית לא יכולה לנהל את מדינת ישראל. גם לי יש שבת, גם לי יש שולחן שבת, אבל דרעי וגפני לא יבואו אלינו הביתה ויגידו לנו את איך לעשות את יום השבת שלנו. אנחנו לא נקבל כפייה חרדית. לא יגידו לנו איך לחיות, לא יגידו לנו איזה יהודים אנחנו נהיה".

 

התושבים הפגינו על סגירת בתי העסק בשבת והטלת הקנסות לחנויות במתחם הקניות ביג פאשן. המוחים טענו עוד כי העירייה מפלה את הציבור החילוני גם בתחומי הבנייה והחינוך. במהלך ההפגנה הונפו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "כאן לא ימי הביניים", "באנו להחזיר את אשדוד לאשדודים" ו"אשדוד חופשית נגד כפייה דתית". להפגנה הגיעו גם תושבים מערים אחרות. אחד מהם אמר: "אף אחד לא יכתיב לנו איך לציין את השבת. לא תוכלו לכפות עלינו אורח חיים דתי".

הפגנת החילונים באשדוד, הערב ()
הפגנת החילונים באשדוד, הערב

יו"ר יש עתיד, ח"כ לפיד, בהפגנה (צילום: מתן צורי) (צילום: מתן צורי)
יו"ר יש עתיד, ח"כ לפיד, בהפגנה(צילום: מתן צורי)

 (צילום: מתן צורי) (צילום: מתן צורי)
(צילום: מתן צורי)

אחד הדוברים בהפגנה אמר: "המאבק שלנו והמחאות הם לא רק על השבת ועל פתיחת החנויות, המאבק הוא על הדמוקרטיה והחופש שלי כיהודי שאין לו מדינה אחרת, לחיות במדינה שלי בלי כפייה דתית ואיך שאבחר. ח"כים חרדים, תוציאו את הידיים שלכם מאשדוד. נמצאים איתנו גם ימנים וזה יפה. אני מאוד מקווה שאשדוד תהווה דוגמה".

 

גיא, יליד העיר שהגיע להפגנה, אמר: "אני באמת גאה להיות חלק מהמאבק המטורף הזה. זה מאבק על כבוד הדת ועל שמירה של הדמוקרטיה במקביל. זה לא על חשבון אחד של השני. אנחנו מכבדים את החרדים וככה זה ימשיך להיות. האנשים שעומדים פה היום הם אנשים פרטיים שאין מאחוריהם שום גוף פוליטי. המחאה היא לא נגד החרדים, היא נגד מקבלי ההחלטות בבניין הזה (עיריית אשדוד. מ"צ). אנחנו רוצים להראות שזאת לא אפיזודה חולפת. המחאה החלה לפני שבוע והיא לא תפסיק".

 

ראש העיר יחיאל לסרי אמר בתגובה להפגנה: "העיר מאוד מורכבת מבחינת המבנה הדמוגרפי שלה, ובכל זאת הצלחנו לשמור כל השנים על איזון מאוד עדין בין דתיים לחילונים, ובמיוחד בכל מה שקשור לפתיחת עסקים בשבת. וצריך לומר באומץ שבשנים האחרונות האיזון הזה והסטטוס קוו שהיה קיים הופרו ברגל גסה וצריך לתקן את זה כדי שהיחסים בין דתיים לחילונים ימשיכו להיות טובים, וחייבים לעשות את זה בזהירות ובאחריות שלא תהיה הידרדרות נוספת. וזה בין היתר על ידי כמה שפחות התבטאויות של נבחרי הציבור.

 

"לצערי, חלק גדול מהתסיסה נגרמת ומובלת על ידי התבטאויות ופעולות לא אחראיות של נבחרי ציבור ופעילי ציבור, שלא רק שלא מכירים את הסוגיה ולא מבינים אותה, אלא שהם גם מנצלים את המצב לצורכיהם הפוליטיים. אני מאמין שבסופו של דבר ההתנהלות האחראית שלי עם הפעולות שאנו עושים, דווקא יחזירו את הסטטוס קוו לקדמותו וירגיעו את הרוחות בין האוכלוסיות בעיר".


מוקדם יותר היום ביקר שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן במתחם הקניות ביג פאשן בעיר כדי להביע את הזדהותו עם מאבק התושבים. במהלך הביקור התייחס ליברמן לסוגיית חוק המרכולים הנפיץ ואמר: "מי שאומר שלחוק המרכולים אין שום משמעות טועה ומטעה. לחוק המרכולים לצערי יש משמעות מרחיקת לכת. אנחנו רואים באשדוד את ההשפעה".

 

ליברמן אמר עוד: "עד לאחרונה חיו באשדוד בהרמוניה, ועכשיו העיר מפולגת ואני מקווה שזה לא יקרה בערים נוספות. הפילוג הזה פוגע בחוסן הלאומי. כל הסיפור הזה פשוט יוצר פה מתח מיותר, חיכוך מיותר לגמרי. הדבר האחרון שאנחנו רוצים זה לראות חברה ישראלית מפולגת. אני מקווה שגם ראשי הציבור הדתי הלאומי, כמו גם הציבור החרדי, יירגעו. כמו שאני מכבד כל אחד שהולך לבית כנסת בשבת בבוקר, אני מצפה שיכבדו את מי שבא לשתות כוס קפה עם החברים".

השרים ליברמן ולנדבר בביקורם בביג פאשן באשדוד, הבוקר (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
השרים ליברמן ולנדבר בביקורם בביג פאשן באשדוד, הבוקר(צילום: רועי עידן)

כ-2,000 תושבים העיר השתתפו בהפגנה דומה בשבוע שעבר. המפגינים קראו לצעירים חרדים ודתיים שהגיעו למקום להתגייס לצבא. אינה פורמן, מורה שעמדה מאחורי מחאת התושבים בשבוע שעבר, הביעה חשש כי בעקבות אישור חוק המרכולים ייסגרו עסקים שפועלים בעיר בשבת. "בעקבות פוסט שפרסמתי נפתחה קבוצת וואטסאפ של חמישה תושבים. מחמישה הפכנו לעשרה, מעשרה למאה - וככה הוצאנו יותר מאלפיים תושבים לרחובות", אמרה פורמן.

 

פורמן וחבריה אספו תרומות מהתושבים שהתנגדו להקשחת מדיניות האכיפה של העירייה בשבת ורכשו מערכת הגברה לטובת ההפגנה. "זה מאבק חברתי ועממי. אנחנו רוצים שיקשיבו לנו. די. חברי כנסת במדינת ישראל לא יכולים לחוקק חוק שהוא נגד האזרחים, וגם לא בעיריית אשדוד. לכן אספנו חתימות נגד הכפייה הדתית. אנחנו רוצים שיקשיבו לנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלט שהונף בהפגנה באשדוד, הערב
מומלצים