שתף קטע נבחר

המהלך הבא של גבאי שיעורר סערה במפלגת העבודה

יו"ר המפלגה מוביל מהלך להגדלת ועידת העבודה, שבה חברים כ-2,000 איש, ומחליטה על המדיניות שלה. כוונתו של גבאי היא לאפשר לכל מתפקד לכהן גם כחבר ועידה, דבר שיביא להגדלתה. המתנגדים טוענים: "יעודד עסקנות"

הסערה הבאה במפלגת העבודה דווקא ביום שהיא מציינת יובל לפעילותה: יו"ר המפלגה, אבי גבאי, מוביל בימים האחרונים מהלך גדול להגדלת ועידת מפלגת העבודה, שבמסגרתו יתאפשר לכל מתפקד לכהן גם כחבר ועידת המפלגה אם ירצה בכך.

 

כיום ועידת מפלגת מונה כ-2,000 חברים נבחרים שמתכנסים מדי כמה חודשים ומצביעים על החלטות הקשורות במדיניות המפלגה פנימה והחוצה. במסגרת שורת שינויים שמבקש גבאי להוביל במנגנון המפלגה ולצד החלפתם של עובדי מפלגה שכבר ביצע עם כניסתו לתפקיד, יוצא גבאי למהלך הבא שצפוי גם הוא לעורר תסיסה גדולה במפלגה.

מבחן נוסף. יו"ר העבודה אבי גבאי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מבחן נוסף. יו"ר העבודה אבי גבאי(צילום: אוהד צויגנברג)

בימים האחרונים יזם גבאי שיחות עם פעילי מפלגה מרכזיים וחברי כנסת והציג בפניהם את היוזמה החדשה, שלפיה כל מתפקד מפלגת העבודה יוכל גם לכהן כחבר ועידת המפלגה.כך יוכלו לקחת חלק בכל הצבעה שמתקיימת.

 

גבאי מסביר את היוזמה כחלק מהניסיון להרחיב את הדמוקרטיה במפלגה ולאפשר לכמה שיותר חברי מפלגה לקחת חלק בעיצוב המדיניות והמהלכים החשובים.

 

אלא שבמפלגה יש מי שטוענים שהדבר יעודד עסקנות ויגביר את התופעות השליליות שכן מתפקדים בודדים הם בעלי מודעות פחותה יותר ולא בהכרח יצטרפו לוועידה, שעה שמתפקדים מאורגנים וארגונים כמו ההסתדרות, יוכנסו באופן מרוכז לוועידה.

 

היוזמה מצויה אמנם בשלביה הראשונים וגבאי עוד מכשיר את השטח לקראתה, אולם בסביבתו אומרים כי בכוונתו להביא אותה להצבעה בכינוס הועידה הקרוב, בתוך חודשים ספורים. ההצבעה הזאת תהפוך למבחן שני עבור גבאי, שכבר עמד במבחן הראשון מול הועידה כשביקש להכניס שינויים בתקנון המפלגה ולקבל לידיו את הסמכויות לשריין מועמדים לרשימה באופן בלעדי וללא אישור הוועידה.

 

"תנועה שאיבדה זהות"

מזכ"ל מפלגת העבודה לשעבר, ניסים זווילי, אמר בראיון לאולפן ynet: "זו תנועה פוליטית שאיבדה את הזהות שלה, איבדה את תפיסת העולם שנורא הלכו עשרות מאות ואלפי אנשים במשך שנים והתחילה לזגזג משמאל לימין בלי לדעת מה היא עושה, וכל פעם היא מעדה איפה שאסור היה למעוד".

 

לדבריו, "אני משוכנע גם היום שדרכה של מפלגת העבודה, אם הייתה מיושמת הלכה למעשה עם האיזונים המתאימים ובפרגמטיות הנדרשת, היא תנועה שבעצם לא נס ליחה. ולכן זה כל כך כואב שאנחנו רואים אותה מתנדנדת מסביב ל-20 מנדטים".

 

הוא ביקש מגבאי "לא לקרוא לי או לאנשי שמאל נוספים כמוני שאנחנו לא יודעים מה זה להיות יהודים. אני אומר לו חד-משמעית, אם אתה רוצה להגיע לפתרון שתי המדינות אתה צריך לקבוע לצורך העניין מדיניות התנחלות שונה לחלוטין. אם אתה רוצה להבטיח את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, צריך לעשות מהלכים שונים לחלוטין ממה שאתה עושה ותפסיק לנסות להיות פריזר. אם אתה מנסה למצוא חן בעיני כולם, אתה מאבד את כולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים