שתף קטע נבחר

אב תבע משמורת: "האם קרייריסטית ומזניחה"

גבר דרש שבנו בן ה-7 יגדל אצלו בטענה שהוא זמין יותר מאשתו לשעבר. אבל ביהמ"ש דחה אותו: האב לא מפנים את חשיבות הקשר בין הילד לאמו

בית המשפט למשפחה בצפת דחה לאחרונה אב שדרש משמורת בלעדית על בנו בן ה-7, בטענה שאשתו לשעבר מזניחה את הילד לטובת הקריירה המקצועית שלה. השופטת אביבית נחמיאס קבעה שטובת הילד היא להישאר עם אמו, שמעוניינת לשמר את הקשר בינו לבין האב, בעוד שניכר שהבעל לשעבר לא מפנים את חשיבות הקשר בין הבן לאמו.

 

בני הזוג התגרשו לפני כשנתיים לאחר חמש שנות נישואין ושניהם דרשו משמורת על הקטין. האם סיפרה שהשקיעה את מלוא זמנה ומרצה בגידולו של הבן ובמילוי כל צרכיו. היא הדגישה שהיא מתחייבת להמשיך ולעודד קשר חם בינו לבין אביו והביעה חשש שמטרת בעלה לשעבר היא למנוע ממנה קשר עם הבן וכי הוא הוא נוהג להשחיר את דמותה בפני הילד – מה שעלול להביא למצב של ניכור הורי.

 

היא הוסיפה שבעוד היא מנסה לשתף פעולה עם האב בכל הנוגע לילד, הוא משבש את זמני השהות, מנסה למדר אותה מחיי בנה ופועל כלפי הילד באופן אובססיבי מבלי לראות את טובתו. כך למשל, אף שהאב נכה בשיעור 100% בגין לקות ראייה, הוא מסיע את הילד על אופניים חשמליים.

 

האב טען מנגד שטובת הילד היא להיות במשמורתו, תוך קביעת זמני שהות לאם. הוא ציין שלאם אין פנאי לקטין והיא עסוקה בקידום הקריירה שלה, בעוד הוא זמין ומוכן להעניק לילד את מלוא החום והאהבה שלהם הוא זקוק. לדבריו, הוא יעשה כל שביכולתו לחזק את הקשר בין הילד לבין אמו.

 

האב הוסיף שהוא "המבוגר האחראי" מבין השניים והאם סובלת מקפריזות והתפרצויות. הוא הכחיש טענות שלה שלפיהן נהג באלימות כלפיה וטען שדווקא היא זו שהייתה אלימה לפיו. בסוף דבריו ביקש האב שאם תידחה בקשתו למשמורת בלעדית - תיקבע משמורת פיזית משותפת.

 

מחלוקות הפוגעות בקטין

השופטת אביבית נחמיאס ציינה שמתסקיר הרווחה שהוגש בתיק עולה שמדובר בשני הורים שאוהבים את בנם ורוצים בטובתו, אבל עסוקים במאבק ביניהם באופן המקשה עליהם לראות את מכלול צרכיו של הילד. היא קבעה שבהתאם לתסקיר הסוציאלי, טובת הילד להיות במשמורת הפיזית של האם.

 

לדבריה, היא התרשמה ששני ההורים אוהבים את בנם אהבת נפש. שניהם משכילים, מסורים ורוצים בטובתו, אך כל אחד מהם נוקשה בדעותיו ללא יכולת אמיתית להפנים שהמחלוקות הבלתי פוסקות ביניהם פוגעות בצורה קשה בנפשו של הקטין.

 

בפסק הדין צוין שטענותיו החוזרות של האב – שלפיהן האם קרייריסטית המשקיעה את זמנה בעבודתה ומזניחה את הבן - מחלחלות גם לילד, דבר המסביר את תחושת המצוקה שבה הוא שרוי. נקבע שאין ממש בטעות האב בעניין היעדר זמינות מצד האם ואין פסול ברצונה להתקדם מבחינה מקצועית.

 

בנסיבות אלה, ומאחר שלדברי השופטת נחמיאס האם מכבדת במידה גבוהה יותר את הקשר שבין הקטין לבין אביו ומקומו בחייו, נקבע שהמשמורת תינתן לאם ולאב ייקבעו זמני שהות נרחבים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: אילן לורנצי
עו"ד איתמר לנדאו
צילום: אילן לורנצי
מומלצים