שתף קטע נבחר

לראשונה: ועדת שרים אישרה חוקים שיוחלו בשטחים

היוזמה של השרים שקד ולוין יצאה לדרך. כל הצעות החוק הממשלתיות יתייחסו גם לתושבים היהודים בהתנחלויות. בין החוקים הראשונים שאושרו: החמרת ענישה על שוהים בלתי חוקיים

ועדת השרים לחקיקה אישרה אתמול (יום א') לראשונה 12 הצעות חוק ממשלתיות שכללו התייחסות מפורשת להשלכה שלהן על ההתנחלויות.

 

בין הצעות החוק שאושרו: ההצעה להשוואת פיקוח מכסות הביצים בין היישובים שבתוך הקו הירוק לבין ההתנחלויות; והצעת חוק השב"חים העוסקת בהחמרת הענישה ובהגדלת הקנסות על שוהים בלתי חוקיים.

המשפט הבינלאומי: אין להחיל חוקים ישראליים בשטחים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המשפט הבינלאומי: אין להחיל חוקים ישראליים בשטחים(צילום: AFP)
 

מדובר באחד הצעדים המשמעותיים ביותר שיזמה השרה שקד למען המתנחלים. לבקשת שקד, היועץ המשפטי לממשלה אישר לפני כשבועיים את "נוהל יו"ש", שקובע כי בכל הצעת חוק חדשה תהיה התייחסות ליהודה ושומרון. על פי הנוהל, משרד המשפטים יחליט אם ניתן להחיל את החוק החדש בשטחים, כשהשאלה העיקרית שתיבחן היא אם הוא עולה בקנה אחד עם המשפט הבינלאומי. זאת כיוון שהמשפט הבינלאומי קובע שאין להחיל את החוק והמשפט הישראליים על השטח הכבוש אלא משיקולי ביטחון או לטובת צרכים מיוחדים של האוכלוסייה.

 

כפי שנחשף לראשונה ב"ידיעות אחרונות" במאי האחרון, השרה שקד ושר התיירות יריב לוין טענו שחקיקה חדשה לא יכולה להתעלם ממאות אלפי הישראלים שגרים בהתנחלויות - ועל כן הם יזמו את הצעד שיוצא כעת לפועל. שקד הסבירה: "450 אלף תושבי יהודה ושומרון זכאים לאותן זכויות וחייבים באותם חובות בדיוק כמו יתר אזרחי מדינת ישראל. הנוהל שהוציא לאחרונה היועץ המשפטי לממשלה מחייב התייחסות בכל חקיקה ממשלתית להשלכה שלה על יו"ש. כיו"ר ועדת שרים לחקיקה אעמוד על כך שחוק ממשלתי יגיע לדיון בוועדה רק אם קיימת בו ההתייחסות הנדרשת. תיקנו עוול שנמשך 50 שנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
החוק יוחל גם על יהודים ביו"ש
צילום: AP
מומלצים