שתף קטע נבחר

גידל קנאביס בבית. העונש: קנס של 5,000 ש'

צעיר שנתפס עם 119 גרם מריחואנה הודה והורשע בבית המשפט. המדינה דרשה עבודות שירות, אבל השופטת התחשבה בכך שזו עבירה ראשונה

בית משפט השלום בנצרת גזר לאחרונה קנס של 5,000 שקל ומאסר על תנאי על צעיר שהודה והורשע בגידול קנאביס בביתו. השופטת לילי יונג-גפר דחתה את בקשת המדינה להטיל עליו עבודות שירות והתחשבה בכך שמדובר בעבירה ראשונה ושהוא נטל אחריות על המעשים.

 

בכתב האישום שהוגש נגד הצעיר נטען שבמאי 2015 הוא נתפס מגדל במקומות שונים בביתו במושב שתילי קנאביס במשקל של 118.86 גרם נטו. לצורך גידול הסם הוא נעזר במתקן ובארון ייעודיים וכן במאוורר ובתאורה מתאימה. הוא הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון, ולקראת הטיעונים לעונש הגיש שירות המבחן תסקיר שלפיו מדובר בצעיר ללא הרשעות קודמות שגר כיום בבית אמו. נכתב שהצעיר התמודד בעבר עם קשיים רגשיים וכיום עובד בתחום החקלאות ומנהל אורח חיים דתי.

 

התסקיר פירט שהנאשם החל לעשן מריחואנה במהלך טיול למזרח הרחוק כחלק מהווי חברתי וכנורמה מקובלת שם. עם חזרתו לארץ המשיך את השימוש והחל לגדל את הצמח במטרה לחסוך בהוצאות.

 

המדינה דרשה להטיל עליו כמה חודשי עבודות שירות בצירוף מאסר על תנאי, התחייבות ופסילת רישיון. לטענתה, מעשיו פגעו בביטחון הציבור והפסיקה עמדה על הצורך במיגור נגע הסמים. נטען שהצעיר סירב לקבל טיפול ובנסיבות אלה קיים סיכון גבוה שיחזור לבצע את העבירות.

 

הסנגורית ביקשה לבטל את ההרשעה על רקע העובדה שמדובר בהסתבכות ראשונה של מי שהודה וחסך מזמנו של בית המשפט. לדבריה הוא ערך שינוי בחייו, התחזק מבחינה דתית, החל בדרכו המקצועית ומקפיד על ניקיון מסמים. היא הוסיפה ששירות המבחן לא המליץ על טיפול לאחר שהנאשם דיווח שאינו משתמש עוד בסמים. הנאשם עצמו טען שמאז תחילת ההליכים ערך שינוי בחייו והיום הוא "במקום אחר".

 

מאמצים לחזור למוטב

השופטת לילי יונג-גפר ציינה שהעבירה שמיוחסת לנאשם חמורה ומעשיו דרשו תכנון מוקדם ורכישת ידע מתאים בגידול סמים. "לא ניתן להתעלם מהחומרה ומהחובה המוטלת עלינו כמערכת וכחברה להיאבק בנגע הסמים", כתבה.

 

היא לא מצאה לנכון לבטל את ההרשעה כדי לא לשדר "מסר סלחני מוטעה". לדבריה, הנאשם לא הוכיח שהרשעתו תפגע באופן כלשהו בסיכויי השיקום שלו לעתיד, בעיסוקו או בתכניותיו.

 

לדבריה, בגזירת העונש יש להתחשב בנסיבותיו האישיות של הצעיר ובין היתר בכך שאין לו עבר פלילי ושהוא הודה ונטל אחריות על המעשים. כמו כן, מאז תחילת האירועים הוא לא הסתבך בשנית ומסר דגימות שתן נקיות.

 

"נוכח דיווחי הנאשם על הפסקת השימוש בסמים, מאמציו לחזור למוטב, תפקודו הנורמטיבי בדרך כלל, ראיתי מקום לגזור עליו עונש העומד ברף התחתון של מתחם הענישה ההולם", כתבה. השופטת יונג-גפר גזרה עליו מאסר על תנאי של שישה חודשים וקנס בסך 5,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המדינה: עו"ד פלילי נחמה כשר
  • ב"כ הנאשם: עו"ד רויטל סבג-שקד
  • עו"ד דוד טובול עוסק בפלילים
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד דוד טובול
מומלצים