שתף קטע נבחר

יותר זמן שהות, לטווח ארוך וצילום באיכות גבוהה. צפו בביצועי רוכב שמיים

המזל"ט הקטן בצה"ל של חיל התותחנים החל לפעול בגרסה מתקדמת שתאפשר לו שהייה ארוכה יותר באוויר, עם טווחי טיסה ארוכים וצילום איכותי. בקרוב יאובזרו המזל"טים ביחידה במצלמות HD. בנוסף, נחשפת פלגת קומנדו חדשה ביחידה. מפקדת היחידה: "הלוחמות יחצו קו בשגרה ובחירום"

 

זינוק בכמות השעות של מזל"ט רוכב שמיים וחשיפת פלגת קומנדו חדשה ביחידה: בצה"ל חשפו היום (ב') סרטונים מביצועי המזל"ט של חיל התותחנים, רוכב שמיים, שהחל לפעול לאחרונה בגרסה חדשה ומתקדמת עבור כוחות היבשה. בין חציון א' של 2016 לחציון א' של 2017 נרשמה עלייה של אלף שעות בזמן הטיסה המבצעית של מזל"טי היחידה.

 

הגרסה החדשה, "בלוק 3", מאפשרת זמן שהייה גדול יותר בשמיים, עם טווחי טיסה ארוכים יותר, הפעלה קלה יותר, תקשורת מגוונת יותר בין הכוחות וצילום ברזולציה גבוהה יותר. במזל"טים החדשים משתמשים גם לוחמי פלגת הקומנדו החדשה שהוקמה בחודשים האחרונים ומיועדת להפעלה בעומק שטח האויב, ככלי איסוף ותצפית במשימות מיוחדות בתמרון יבשתי הרחק מהגבול. הפלגה השתתפה לאחרונה בתרגיל הגדול של כוחות הקומנדו שנערך בקפריסין. בנוסף, היחידה פיתחה יכולת חדשה להכוונה יעילה של אש לסגירת מעגלים על מטרות.

 

המזל"ט, שהינו הקטן בצה"ל ושייך לחיל התותחנים, מיועד לתת מענה בתצפית ובפתיחת נתיב התקדמות עבור מפקדי פלוגות, גדודים ומח"טים, בשגרת ביטחון השוטף בגזרות השונות ובתמרון קרקעי במלחמה. בימים אלה מוקמים צוותי רוכבי שמיים לרמת המח"ט. המזל"ט למח"ט יהיה גדול יותר, וישקול פי 6 מהמזל"ט הרגיל. כחלק משדרוג המזל"ט, בחודשים הקרובים ישודרגו כלל המזל"טים ביחידה במצלמות חדשות באיכות HD שיסייע להפיק צילומים אוויריים תלת-מימדיים. ביחידה משלבים יותר ויותר לוחמות שמוכשרות לחצות קווי אויב בכלי רכב משוריינים בזמן מלחמה, ובקרוב יוסמכו ליחידה גם לוחמות במילואים.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מפקדת פלוגה ראשונה תגיע ליחידה בסתיו הקרוב וכיום מפקדת על יחידת רוכב שמיים סגן אלוף רעות רטיג וייס. "צבא העם עושה את מה שנכון לו את מול הצורך המבצעי", הסבירה סא"ל וייס, "אם הוא חושב שצריך להכשיר עוד לוחמות אז הוא יכשיר עוד לוחמות או לסגור או לפתוח יחידות אז זה מה שהוא יעשה. אני יודעת להסתכל רק על עצמי וקיבלתי את ההזדמנות הזו כשווה בין שווים עם הלוחמים שהיו איתי לאורך הדרך ואני רוצה להאמין שהגעתי לפה בגלל יכולותיי. הלוחמות נמדדות כמו הלוחמים. אין פה הקלות ואין פה ירידה בפעילות. ראוי לציון שנותנים פה את ההזדמנות השווה לכל אחד. ההבדל העיקרי בין המינים הוא בנשיאת המשקלים, ויש רוב ללוחמים ביחידה. כל לוחם לומד לסחוב ציוד של 50% ממשקל גופו ל-50 ק"מ. הלוחמות אצלנו גם יחצו קו בשגרה ובחירום".

 

מפקדת היחידה הוסיפה כי כיום המזל"טים עובדים על שתי מצלמות שונות ועם הכוונת יכולת הכוונת האש החדשה, ניתן יהיה באמצעות רוכב שמיים להכווין חימוש על המטרה. הקצינה התייחסה גם להתרסקויות הרבות של המזל"ט הקטן, ממוצע של פעם-פעמיים בחודשיים בשנה החולפת, רובן בשטח אויב: "מדובר במטוס שהוא פשוט ויחסית זול, ללא גיבויים שנועד לבצע משימות שאם צריך אז עד שהוא נופל. אנחנו מתחקרים כל נפילה, יורדים לעומק, מפיקים לקחים ומצמצמים משנה לשנה את כמות הנפילות".


פורסם לראשונה 22/01/2018 16:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
רוכב שמיים בפעולה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים