שתף קטע נבחר

הושג הסכם לסיום השבתת הממשל בארה"ב

מחלוקת על גירוש מהגרים שיתקה את הממשל האמריקני בסוף השבוע. הערב אישר הסנאט ברוב של 81 מול 18 הסכם לסיום ההשבתה

הדמוקרטים והרפובליקנים בארה"ב הגיעו להסכם לסיום השבתת הממשל, שלושה ימים אחרי ששותק. בהצבעה הערב (יום ב') בסנאט הצביעו 81 סנאטורים בעד ההסכם (33 מהם דמוקרטים) ו-18 התנגדו. בהמשך יגיע ההסכם לאישור בית הנבחרים.

 

מוקדם יותר הכריז צ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, שחברי הסנאט יצביעו על הפתיחה המחודשת של הממשל. שומר סיפר שהוא הגיע להסכם עם מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, כדי שהממשל ימשיך לפעול עד 8 בפברואר לפחות.

מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר(צילום: EPA)
  

השבתת הממשל בסוף השבוע הייתה אחרי שהצדדים הגיעו למבוי סתום בדיונים על הגירה וביטחון בגבולות ארה"ב, מה שמנע מעבר של חוק התקציב. הדמוקרטים התעקשו שכל הצעת חוק תכלול את המשך הפעילות של תוכנית DACA, שמונעת מהמדינה לגרש מהגרים בלתי חוקיים שהגיעו לארה"ב בילדותם.

 

רוב חברי הסנאט הדמוקרטים סירבו להצביע בעד התקציב כל עוד הנשיא דונלד טראמפ לא יחזור בו מכוונתו לגרש כ-700 אלף מהגרים המכונים "החולמים". הרפובליקנים אמרו שהם לא ינהלו מו"מ על צו הגירה עד שהדמוקרטים יעניקו להם את הקולות שימנעו השבתה של הממשל.

מחוץ לסנאט בסוף השבוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחוץ לסנאט בסוף השבוע(צילום: AFP)
 

הערב אמר שומר שההסכם שאליו הגיע עם שומר יכלול טיפול בתוכנית DACA. "נמשיך לנהל מו"מ על הסכם כולל", אמר שומר. להערכתו השבתת הממשל תסתיים תוך כמה שעות.

 

בעקבות השבתת הממשל, שהייתה בערב השנה להשבעת טראמפ לנשיא, שינה הבית הלבן את ההודעה בתיבת התא הקולי שלו לפניות הציבור. בהודעה החדשה נשמעת אישה האומרת כי "לצערנו, איננו יכולים לענות לשיחתכם היום בגלל שחברי הקונגרס הדמוקרטים מחזיקים כבן ערובה בתקצוב הממשל, בתקצוב לחיילינו ובנושאי ביטחון לאומי נוספים, לטובת דיון נטול חשיבות בהגירה".


פורסם לראשונה 22/01/2018 20:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר
צילום: EPA
מומלצים