שתף קטע נבחר

ליברמן: "לא להשמיע את יהונתן גפן בגל"צ"; היועמ"ש: "אין לו סמכות"

ההשוואה של המשורר בין עאהד תמימי לאנה פרנק הובילה לעימות בין שר הביטחון ליועמ"ש: ליברמן הנחה את מפקד גל"צ לא להשמיע "שיכור שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה לפרחחית". מנדלבליט קבע: "אין לו סמכות להתערב", אבל ליברמן הגיב: "דוחה על הסף את עמדתו"

 

ליברמן, גפן ומנדלבליט. עימות בעקבות שיר (צילום: עמית שאבי, ירון ברנר, יואב דודקביץ) (צילום: עמית שאבי, ירון ברנר, יואב דודקביץ)
ליברמן, גפן ומנדלבליט. עימות בעקבות שיר(צילום: עמית שאבי, ירון ברנר, יואב דודקביץ)

שר הביטחון אביגדור ליברמן הנחה הבוקר (יום ג') את מפקד גלי צה"ל שמעון אלקבץ להפסיק להשמיע או לראיין בשידורי התחנה את יהונתן גפן. ליברמן החליט על הצעד לאחר שהמשורר והסטיריקן השווה בשיר פרי עטו בין הנערה הפלסטינית עאהד תמימי, שמואשמת בתקיפת קצין וחייל צה"ל, לאנה פרנק, חנה סנש וז'אן דארק. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי לליברמן אין סמכות חוקית להתערב בתכנים שמשודרים בתחנה הצבאית. ליברמן השיב להודעה כי הוא "דוחה על הסף את עמדתו".

 

גפן פרסם אמש את השיר בחשבון האינסטגרם שלו, צירף את תמונתה של תמימי ותיאר את הנערה כלוחמת צדק. "ילדה יפה בת 17 עשתה מעשה נורא, וכשקצין ישראלי גאה שוב פלש לביתה היא דפקה לו סטירה", כתב גפן.

 

גפן כתב עוד: "היא נולדה לתוך זה ובסטירה הזאת היו חמישים שנה של כיבוש והשפלות וביום שבו יסופר סיפור המאבק, את עהאד תמימי, אדומת השיער, כמו דוד שסטר לגוליית, תהיי באותה שורה עם ז'אן דארק, חנה סנש ואנה פרנק", כתב. 

השיר של גפן ()
השיר של גפן

עאהד תמימי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עאהד תמימי(צילום: EPA)

השיר עורר תרעומת רבה, ובעקבות כך ציין הבוקר שר הביטחון ליברמן כי "מדינת ישראל לא תיתן במה לאדם לשיכור שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה שנלחמה במשטר הנאצי לעאהד תמימי הפרחחית שתקפה חייל. רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת". בפוסט בפייסבוק הוסיף ליברמן: "הבמה הראויה לדברי ההבל של גפן היא שידורי אל מנאר של החיזבאללה".

 

גם שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה לשירו של גפן. לדבריה,"התייחסותו המקוממת של יהונתן גפן לעאהד תמימי כמקבילתם של חנה סנש, אנה פרנק ושל דוד המלך היא חלק מהזיותיו של גפן".

 

בפנייה ישירה לגפן הוסיפה השרה רגב: "יהונתן, תמימי אינה תמימה ואינה 'הילדה הכי יפה בגן' אלא עבריינית תומכת טרור, היושבת כעת במעצר. מציעה לך לשוב לשיריך ולא להתעסק בדימויים של משורר מגויס לשחרור פלסטין. ההשוואה מעוררת החלחלה בין גיבורות השואה של עמנו לבין תמימי הטרוריסטית בשבוע שבו העולם מציין את יום השואה הבינלאומי היא חציית קו אדום של מי שמבקש לשכתב את דפי ההסטוריה בשם אמנות מגויסת, שאף פעם לא זכתה לכבוד. מציעה לך להתחבר ליהונתן שבך ופחות לגפן".

 

בתגובה להודעתו של ליברמן הבהיר כאמור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי לשר אין סמכות חוקית להתערב בתכנים המשודרים בתחנה. לדברי מנדלבליט, "הסמכות החוקית לקבוע את התכנים שישודרו בתחנה מסורה בידי גורמי המקצוע של התחנה בלבד". יחד עם זאת, הבהיר היועמ"ש כי "אין בדברים האמורים בכדי לתת לגיטימציה כלשהי לתוכן הדברים המקוממים שנאמרו".

 

שר הביטחון ליברמן הגיב כאמור להודעתו של מנדלבליט ואמר כי "תפקידי כשר הביטחון הוא לשמש מגן לכל החיילים - בסדיר ובמילואים, שאינם יכולים לענות לפוליטיקאים ואישי ציבור. אני מונחה על ידי חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית. עם כל הכבוד וההערכה שאני רוחש ליועץ המשפטי לממשלה, במקרה הזה אני דוחה על הסף את עמדתו. עדיף שהיה מגנה את גפן, שמבזה את ההיסטוריה היהודית ואת חיילי צה״ל. גלי צה"ל היא לפני הכול תחנה צבאית ולא תשמש במה להשתלחות של עוכר ישראל כזה או אחר בחיילינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, ירון ברנר
ליברמן ויהונתן גפן
צילום: עמית שאבי, ירון ברנר
מומלצים