שתף קטע נבחר

מאות רופאים חתמו על מכתב נגד גירוש מבקשי המקלט: "הפרת שבועת הרופא"

פרסום ראשון: במכתב שיועבר למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה מוחים כ-400 אנשי צוות רפואי, בהם מנהלי מחלקות ובכירים בבתי חולים, על גירוש מבקשי המקלט מישראל: "נחרדים מהמחשבה שבמקום לקלוט את הקורבנות, אנו דנים אותם להמשך הפגיעה"

פרסום ראשון: כ-400 אנשי צוות רפואי, מהם כ-300 רופאים, חתמו על מכתב פתוח שיועבר בימים הקרובים למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, פרופ' שלמה מור יוסף, נגד גירוש מבקשי המקלט מסודן ואריתריאה מישראל. בפנייה, ביוזמת עמותת "רופאים לזכויות אדם", שעליה חתומים בין היתר עשרות מנהלי מחלקות בכירים בבתי החולים בישראל, נכתב כי "הגירוש הוא הפרה של שבועת הרופא". בימים האחרונים הופצו עצומות דומות של אנשי אקדמיה, סופרים ומנהלי בתי ספר. כמו כן כמה טייסים ב"אל-על" הודיעו כי יסרבו לשתף פעולה עם הגירוש.

 

למכתב הרופאים נגד הגירוש - לחצו כאן

 

"כרופאים, אנשי סיעוד ובריאות, לא נוכל לעמוד מנגד כשחייהם, שלמות גופם ונפשם של מטופלינו מוטלים על הכף. שתיקתנו כמוה כהסכמה לפגיעה מהקשות שידעה האנושות", כתבו הפונים. במכתב, דורשים הרופאים למנוע את הגירוש וקוראים לממשלה למצוא פתרון מוסרי ואנושי, שיאפשר למבקשי המקלט לממש את זכותם לבריאות וקיום בכבוד.

 

 
בין החותמים - מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, ד"ר איתן חי עם; מנהל בית חולים וולפסון והמשנה למנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, ד"ר יצחק ברלוביץ'; סגן מנהל בית-חולים שיבא, פרופ' רפי ולדן; נשיאת המערך האונקולוגי בשיבא, פרופ' בלה קאופמן, ועשרות מנהלי מחלקות בכירים. אליהם הצטרפו מאות רופאים, אחיות וצוותי רפואה, כגון טכנאי רנטגן, לבורנטים, עובדים סוציאליים ועובדי מקצועות הסיעוד מרחבי הארץ.

 

בפנייה כותבים הרופאים: "כמי שאמונים על הציווי 'שמור אותו מכל רע ועוולה' אנו נחרדים מעצם המחשבה שבמקום לקלוט את אותם קורבנות, אשר הגיעו אלינו בבריחתם מרצח עם, עינויים, אלימות ואונס, אנו דנים אותם להמשך הפגיעה".

 

הם הוסיפו: "לאף אחד מהם לא מוקנית הגנה ואין כלל חובה לבחון את מצבו של מבקש המקלט ולוודא שברואנדה יש לו המשך טיפול זמין וראוי".

 

 

במכתבם אף מציינים הרופאים כי את חלק ממבקשי המקלט הם פוגשים במסדרונות בתי החולים במרפאות וכי ההחלטה לגרשם פוגעת במאמציהם להביא להחלמתם. "אנו משתדלים לטפל בהם במסירות וקשובים לסיפורי החיים הקשים שלהם. היכרות זו די בה כדי שלא נוכל להחריש אל מול ההחלטה לגרשם - החלטה שיש בה כדי להשליך לטמיון את מאמצינו להביא להחלמתם", כתבו.

 

מעמותת רופאים לזכויות אדם, שיזמה את הפנייה, נמסר: "מאז יום ראשון השבוע שבו פרסמנו את המכתב וקראנו לרופאים ואנשי צוות רפואי להצטרף למחאה נגד הגירוש, אנו מוצפים בפניות. חלק גדול מהפונים לא מסתפקים בהוספת חתימתם אלא מביעים רצון להשתתף בעוד פעילויות ומבקשים לזעוק בשמם של מבקשי המקלט 'אני נגד הגירוש'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הפגנה מול שגרירות רואנדה, אתמול בהרצליה
צילום: AFP
מומלצים