שתף קטע נבחר

פליקס נעים: "היד כלפיי הייתה קלה על ההדק, רצו הכל מיד"

המאמן המפוטר של בני סכנין סוגר חשבון עם אבו יונס ("דיבר אליי לא יפה"), אברהם פאס ("ההתנהגות שלו לא מוסיפה למועדון"), האוהדים ("לא יודע למה לא אהבו אותי") ומאמן הכושר חואן קרלוס ("כשיש הרבה פצועים ברור שיש בעיה"). למה הוא לא הגיע להיפרד מהשחקנים ומה הוא חושב על הסיכויים של טל בנין להצליח? ראיון בלי חשבון

בקושי חמישה חודשים החזיק פליקס נעים מעמד בתפקיד מאמן בני סכנין. זה נגמר לאחר ההדחה המוקדמת והכואבת בסיבוב ח' בגביע המדינה בעקבות ההפסד 2:0 לסקציה נס ציונה מליגה א'. למחרת אותו הפסד זימן היו"ר מוחמד אבו יונס את נעים למשרדו הפרטי והודיע לו על הפסקת עבודתו. "לפי הטלפון שקיבלתי ממנו בבוקר הבנתי שזה עומד להסתיים", מספר נעים בראיון ראשון מאז פוטר. "כשהגעתי הוא דיבר קצת לא יפה והפיל עליי את כל האשמה. ראיתי בעיניים שלו שהוא אפילו לא היה מוכן להקשיב לי ולמה שיש לי להגיד, אז לא אמרתי כלום וזה נגמר".

 

נעים, שכבר הספיק מאז לשוב מחופשה קצרה בקפריסין עם רעייתו דלית, מונה בחודש אוגוסט לתפקידו לאחר עזיבתו החפוזה של ז'אירו סבירסקי. ראשי המועדון היו בטוחים שנעים הוא האיש שישחזר את הישגיו של יוסי אבוקסיס שעזב בתום העונה שעברה, ויוביל את הקבוצה לפלייאוף העליון. נעים לקח על עצמו את האתגר למרות שלקח בחשבון שההכנות של הקבוצה לא היו אידיאליות.

 

למה הסכמת לקבל קבוצה שההכנה שלה היתה לקויה?

"כשאתה יושב בבית אתה תמיד רוצה לעבוד. זה לא שבאו והציעו לי קבוצה רעה, ההיפך. בני סכנין הוא מועדון לגיטימי בליגת העל, כך שאתה לא חושב פעמיים. מהבדיקות שעשיתי ידעתי שיש משהו קצת לקוי ואמרתי לעצמי שתוך כדי תנועה אתקן".

 

אחרי ההדחה מהגביע בטח הבנת שנגמר הרומן.

"כן, קלטתי את האנשים. למדתי כבר את המערכת וידעתי איך היא עובדת. בהנהלה חשבו שעליתי עם הרכב לא חזק, אבל לא היו לי את הכלים לעלות עם שחקנים אחרים. פיראס מוגרבי חזר מד"ר רוסונבסקי, שאמר שעדיף שלא אשתמש בו ושלומי אזולאי היה עם קרסול פגוע. לפנינו היה משחק ליגה חשוב ומעבר לזה רוב שחקני ההרכב שיחקו, אבל אין מה לעשות".

 

מתי הרגשת שמעמדך התערער?

"אף פעם לא הרגשתי שמעמדי התערער מבחינה מעשית. ידעתי כמו שכולם יודעים שההצלחה חשובה. אני לא הראשון ולא האחרון ששולחים אותו הביתה".

 

"אני לא הראשון ששולחים אותו הביתה". פליקס נעים (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
"אני לא הראשון ששולחים אותו הביתה". פליקס נעים(צילום: ראובן שוורץ)

 

ובכל זאת?

"בסכנין אין את הסבלנות לצאת לדרך. בהרבה קבוצות, כמו מכבי פ"ת בה הקהל יצא על מימר, ההנהלה נתנה לו גיבוי. סכנין נמצאת בתקופת מעבר ואנשים צריכים להבין את זה".

 

ציפית ליותר סבלנות?

"כן. לא היינו אמנם בצמרת, אבל גם לא בתחתית. היינו יותר טובים ממכבי חיפה, מכבי פ"ת וקריית שמונה מבחינת צבירת נקודות. תמיד חשבתי שברגע שיהיה לי את החיזוק - אז יהיה לנו יותר קל בהמשך הדרך, אבל הם לא קיבלו את זה. היד הייתה קלה על ההדק וזה נגמר".  

 

אתה אומר דברים קשים, תסביר.

"אני לא הכנתי את הקבוצה. באתי ונכנסתי ישר למערכת של האש ולא היה קל. וכן, אין סבלנות, כי בן אדם שיושב ומנסה לנתח את מה שיש לו צריך להיות אובייקטיבי לעצמו. להגיד כל הזמן 'פלייאוף עליון' במחזור שני, שלישי ועשירי זה קצת יהירות כשאתה רואה את מה שיש לך בסגל" .

 

אבו יונס. נעים: "הוא הפיל עליי את כל האשמה" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
אבו יונס. נעים: "הוא הפיל עליי את כל האשמה"(צילום: ראובן שוורץ)

 

אבל זו המטרה שהציבו לך. 

"נכון שבעונה שעברה הם היו בפלייאוף העליון, אבל זה קרה במחזור האחרון. הם רצו להיות שם כבר מהמחזור הראשון. רצו הכל מיד ועכשיו, אבל כשאתה משחק עם שחקנים צעירים אתה לא יכול לתת להם כל הזמן לשחק. ולכל זה צריך להוסיף את מכת הפציעות".

 

נכשלת?

"בפירוש לא. אם נכשלתי, אז גם סילבס ומימר נכשלו ואני הייתי עם יותר נקודות מהם. מבחינת צבירת הנקודות עמדנו ביעד. הקבוצה לא נבנתה נכון".

 

לא הגעת אפילו להיפרד מהשחקנים. זה בגלל שנפגעת?

"הם קראו לי למשרד בחיפה וזה נגמר, אז מה אעשה? איך איפרד? הרבה שחקנים התקשרו וחלק סימסו לי. זה הכדורגל, ממשיכים הלאה".

 

בני סכנין. נעים: "ציפו שנבטיח מקום בפלייאוף העליון כבר במשחק הראשון" (צילום: ראובן כהן) (צילום: ראובן כהן)
בני סכנין. נעים: "ציפו שנבטיח מקום בפלייאוף העליון כבר במשחק הראשון"(צילום: ראובן כהן)

 

כשמונית לתפקיד, כמה זמן חשבת שתשרוד?

"לא חשבתי על הדברים האלו. אני תמיד רואה בכל דבר אתגר. לא חשבתי לרגע כמה זמן אחזיק מעמד, זה לא היה בראש שלי בכלל. הייתה לי המון עבודה ובזה התעסקתי".

 

התערבו לך בהחלטות המקצועיות?

"לא. בשום פנים ואופן לא, וגם לא ניסו להתערב".

 

ההפסד בגביע היה אולי סוג של משבר עם השחקנים?

"מהרגע שקיבלתי את ההגרלה, בתור מי שבא מהקבוצות הקטנות ושהיה בצד השני, ידעתי בפני מה אנחנו עומדים והכנתי אותם בצורה הכי טובה שאפשר, אבל כנראה שזה לא הספיק או שהשחקנים לא הפנימו מספיק".

 

נקודת השפל של נעים. סקציה נס ציונה חוגגת על חשבון סכנין (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
נקודת השפל של נעים. סקציה נס ציונה חוגגת על חשבון סכנין(צילום: ראובן שוורץ)

 

ההנהלה הסכימה בכלל לחזק את הקבוצה?

"כן, אבל בכל פעם שמצאתי שחקן - אז או שזה לא התאים מהבחינה הכספית או שהשחקן החליט לא לבוא, וככה אתה נופל בין הכיסאות".

 

כמי שגילה את ג'ובאני רוסו כסקאוט של אלי גוטמן בב"ש, איך לא הצלחת למצוא שחקן?

"מצאתי שחקן ששיחק בבלגיה וקיבלתי אישור שהוא מגיע למחרת, מה שלא קרה בסוף. הוא סגר באוקראינה. היה עוד שחקן שרציתי, אבל זה נפל מהבחינה הכספית והוא סגר באוסטרליה. היה גם קשר שלא הסתדרנו איתו מבחינה כספית. זה המון שעות עבודה. רציתי קשר שמשחק מאחורי החלוץ, ניסיתי לפגוע בדיוק במה שצריך אבל זה פשוט לא הלך".

 

איך הייתה סביבת העבודה?

"דווקא נוחה מאוד. הצוות היה בסדר גמור. את מוטי אזולאי הכרתי עוד קודם. הוא מאמן שוערים מצוין. את איימן חלאיילה, שהיה עוזר שלי, הכרתי תוך כדי תנועה והרווחתי חבר. הוא איש מקצוע ויש לו רצון עז להצליח. כשאלדד שביט עזב, איימן ביוזמתו ומכספו למד במהירות עריכת וידיאו. הוא פוטר יחד איתי בטענה שהוא מזוהה איתי. אנשים מסביב רצו בהצלחת המועדון, אבל לפעמים הם קצת התבלבלו ולא הבינו את מצב הקבוצה".

 

"ניסיתי לפגוע במה שצריך עם רכש, אבל לא הלך". נעים (צילום: ראובן כהן) (צילום: ראובן כהן)
"ניסיתי לפגוע במה שצריך עם רכש, אבל לא הלך". נעים(צילום: ראובן כהן)

 

כמאמן יהודי, איך זה לעבוד בקבוצה מהמגזר?

"אין שום הבדל. זה לא מורגש".

 

חתמת על חוזה עם חודשיים פיצויים, זה לא מוסיף לך ולמעמד המאמן.  

"נכון מאוד, אבל אם זה היה מצב רגיל בו אולי זה היה אחרת, אבל במקרה הזה קראו לי כמה ימים לפני פתיחת הליגה ולא חשבתי הרבה. האמנתי בעצמי ואמרתי לעצמי שאצליח ולא יפטרו אותי. זה היה חד פעמי ואני יכול להבטיח לך שזה לא יחזור על עצמו. אגב, בלי לציין שמות ולפגוע, יש מאמנים שחותמים ללא פיצויים".

 

יוסי אבוקסיס. בסכנין ציפו שנעים יצליח כמוהו (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
יוסי אבוקסיס. בסכנין ציפו שנעים יצליח כמוהו(צילום: ראובן שוורץ)

 

איך יכול להיות שהיו כל כך הרבה פציעות מתחילת העונה?

"בתור מאמן אני יודע מה אני עושה, וזה היה לרוב טקטיקה. בכל מה שקשור לקטע הגופני הייתה בעיה. יש משהו שחוזר על עצמו כל הזמן, ולכן צריך לעשות בדק בית ולראות. יש לפעמים קצת בעיה עם שחקנים שלא נחים, כי הם לא רוצים להפסיד את המקום שלהם. היו לי מקרים כאלה שלא ויתרתי ולא התייעצתי עם השחקן, פשוט קיבלתי החלטה".

 

חואן קרלוס. נעים: "ראיתי מה קורה וברור ששאלתי שאלות" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
חואן קרלוס. נעים: "ראיתי מה קורה וברור ששאלתי שאלות"(צילום: ראובן שוורץ)

 

אתה מכוון למאמן הכושר חואן קרלוס?

"אני מכיר הרבה מאמני כושר ומתייעץ איתם. הם אומרים לי שכנראה יש עבודה לא נכונה בקטע של הכושר הגופני. אני אמור לקבל את השחקנים מוכנים ממאמן הכושר. כשאתה מתחיל לעבוד ורואה את מצב הפציעות, ורואה יותר מדי שחקנים מתלוננים, לא רצים ולא עושים מתיחות, והפציעות חוזרות, טבעי שאתה שואל ובודק. אם אצל סבירסקי היו פצועים וגם אצל יוסי אבוקסיס ואצלי ועכשיו אצל בנין, סימן שיש משהו לקוי במערכת".

 

אתה רומז שהעבודה של חואן לא נכונה. קרה משהו מאחורי גבך?

"את זה אני לא יודע, אבל מה שאני כן יודע הוא שכשאני הייתי בחדר ההלבשה אני הייתי בעל הבית. שיניתי לחואן מדי פעם גישה באימונים. בתור מי שאוהב להרגיש את הצורך של השחקנים שלי, חשבתי שאולי צריך יותר טקטיקה מאשר עוד חיזוקים. אני לא חושב שהוא כעס, אבל לפעמים אולי לא היה לו נוח עם זה. עשיתי את זה כי זה מה שהקבוצה הייתה צריכה".

 

מה רצו האוהדים ממך? 

"מההתחלה הייתה לי הרגשה שלא אהבו וחיבבו אותי ואני לא יודע למה. לא נכנסתי למקום רך. ניצחנו בשני המשחקים הראשונים וצברנו נקודות. בהמשך ניצחנו את בית"ר ירושלים ולמרות זאת לא היה לי ממש חיבור עם הקהל. אני גם אחד כזה שלא מתחבר יותר מדי לקהל. אני בא, עושה את העבודה ורוצה ללכת לשקט שלי".

 

אוהדי בני סכנין. נעים: "ברור שלא באתי למקום רך" (צילום: מחאסן נאסר) (צילום: מחאסן נאסר)
אוהדי בני סכנין. נעים: "ברור שלא באתי למקום רך"(צילום: מחאסן נאסר)

 

שחקנים דיווחו לך שכשיצאת מאחת האסיפות אברהם פאס אמר להם לא להקשיב לך. בגלל זה השעית אותו?

"כן. זה היה ואני לא הראשון

שזה קורה איתו. אני יודע שזה גם קרה אצל אבוקסיס ואצל אלי כהן. לפני שאני מגיב, אני עושה שיעורי בית. ברגע שהוא עשה את המהלך הזה הגיעו אליי שחקנים ולא אחד, שניים, שלושה או ארבעה, אז הייתי חייב להגיב בדרך שלי".

 

המריבה עם פאס סימנה לך למעשה את הדרך החוצה, לפחות מבחינת האוהדים.

"אני חושב שכן. זה שחקן שמשחק בסכנין ארבע שנים וחצי. הוא דמות אהובה עליהם ובשבילם הוא כמו שחקן בית לכל דבר. באיזשהו מקום אני לא מאשים את האוהדים. הם לא נמצאים באימון, ולא יודעים מה קורה בחדר ההלבשה. כנראה שבשבילם פאס נחשב למנהיג. ההתנהלות וההתנהגות שלו לא מוסיפה לא למאמן ולא למועדון".

 

כעסת שהשוו אותך כל הזמן לאבוקסיס?

"לא כעסתי, אבל מהמחזור הרביעי נשאלתי מה עם הפלייאוף העליון ולמה הקבוצה לא משחקת כמו אצל יוסי, שהוא אגב חבר טוב שלי. נכון, הקבוצה לא שיחקה כל כך טוב, אבל מבחינת צבירת הנקודות עמדנו ביעד. אם הייתי יכול לשדרג את הקבוצה בדרך שהייתי רוצה היינו נראים הרבה יותר טוב ומביאים עוד נקודות".

 

פליקס נעים ואברהם פאס. "האוהדים מתייחסים אליו כשחקן בית" (צילום: פרטי) (צילום: פרטי)
פליקס נעים ואברהם פאס. "האוהדים מתייחסים אליו כשחקן בית"(צילום: פרטי)

 

למעשה אף פעם לא עמדת על הקווים בדוחא.  

"אני בקורס פרו ויש איתי חבר'ה מכל המועדונים, שאומרים לי 'איזה כיף לנו שאנחנו לא באים לשחק בדוחא', זה אומר הכל. עכו זה מגרש החוץ הכי נוח לכל הקבוצות בארץ. ברור שאם היינו משחקים בדוחא היה בא יותר קהל. הייתי שמח אם היינו משחקים בדוחא ובטוח שהיו לנו עוד נקודות".

 

טל בנין העביר לא מעט ביקורת על משחקי הקבוצה כפרשן. יכול להיות שהוא סימן את היעד?

"את השאלה הזאת תפני לטל בנין. אני יכול להגיד שכמאמן כדורגל שרואה תוכניות ספורט יש מאמנים שמנצלים את הטלוויזיה על מנת לסדר לעצמם עבודה".

 

עכשיו הוא על הקווים, הוא יצליח?

"אין לי מושג, ימים יגידו. חובת ההוכחה עליו".

 

טל בנין. נעים: "חובת ההוכחה עליו" (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
טל בנין. נעים: "חובת ההוכחה עליו"(צילום: אפי שריר)

 

אתה לעומתו ניצחת את בית"ר. בסכנין זה נחשב ליותר מניצחון רגיל.  

"אני מודע לזה מן הסתם".

 

אם בנין יגיע לפלייאוף העליון זה ייחשב גם להישג שלך?

"לא. אנחנו באמצע העונה והכל יכול לקרות".

 

מה היעד הבא שלך?

"אין לי מושג. להיות מאמן כדורגל זה אתגר ולא משנה לאן אתה הולך".

 

ההדחה מהגביע חרצה את גורלו של נעים בסכנין (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
ההדחה מהגביע חרצה את גורלו של נעים בסכנין(צילום: ראובן שוורץ)

 

תגובת סכנין: "השחקנים נראו כמו מריונטות נטולות מורל"

מבני סכנין נמסר בתגובה: "אבו יונס מתנהג ומתנהל מול כל המערכת בצורה הוגנת ובדרך ארץ. לגבי הטענה שהיה חוסר בסבלנות - הייתה למאמן תקופה די סבירה לבנות ולערוך את השינויים כראות עיניו בתחילת העונה עד סגירת חלון ההעברות. הפציעות שהיו במשך כל התקופה היו תחת ניהולו המקצועי המלא ללא עוררין של נעים.

 

"בנושא אברהם פאס: כשהסיפור קרה עמדנו לימינו ולשמאלו של המאמן וגיבינו אותו. אחרי שפאס הוזמן לשיחה הוא כבר הבין את המסר, הנושא בינו לבין פליקס סודר והם השלימו; אבל במשחק שלאחר מכן, ולא משנה אם ניצחנו או הפסדנו, הוא לא הלביש אותו בכלל, וזה כבר לא היה במקום.

 

"בנוגע לטענה שהיד הייתה קלה על ההדק: היו לנו את הנתונים ולמדנו היטב את התמונה מכל הבחינות ומכל הצדדים, ולא סתם הגענו להחלטה הזאת - במיוחד אחרי משחק חשוב מאוד ונחוץ לבני סכנין מול קבוצה מליגה א'. השחקנים נראו כמו מריונטות נטולות מורל במשחק ולכן ההחלטה הייתה נחוצה, בזמן ובמקום. נוסיף שמהפן החברתי, התרבותי והנימוסי פליקס נעים הוא איש מכובד שהתנהג והתנהל בכבוד והוא אדם ראוי לכבוד רב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן כהן
פליקס נעים
צילום: ראובן כהן
מומלצים