שתף קטע נבחר

"אנס 5 נערות": רומן פולנסקי נדרש להעיד בישראל

הבלוגר מתן עוזיאל טען שהבמאי תקף מינית חמש נערות וילדות, ונתבע על ידי פולנסקי ב-1.5 מיליון שקל. הבמאי בן ה-84 סירב להגיע לעדות בארץ - אך ביהמ"ש בהרצליה הורה לו להתייצב ולשלם לעוזיאל הוצאות משפט

 

 

בית משפט השלום בהרצליה דחה היום (שלישי) את בקשתו של הבמאי רומן פולנסקי שלא להיחקר על תצהיר בתביעת דיבה, שהגיש נגד הבלוגר מתן עוזיאל. הבלוגר פרסם שפולנסקי תקף מינית חמש ילדות ונערות. פולנסקי הגיב בתביעת דיבה בסך מיליון וחצי שקל, ובית המשפט קבע שעליו להתייצב בבית המשפט על מנת למסור עדות.

 

בתביעה בשנה שעברה נטען שעוזיאל פרסם שחמש נשים התלוננו שפולנסקי ביצע בהן עבירות מין בין 1969 ל-1976. בנוסף ביקש פולנסקי להוציא צו זמני במעמד צד אחד להסרת הבלוג מהרשת ולמחוק את הפרסומים שנכללו בבלוג והופצו ברשת. בית המשפט לא נעתר לבקשת הצו הזמני, וקבע שעוזיאל יגיש את תגובתו ויתקיים דיון.

רומן פולנסקי (צילום: MCT) (צילום: MCT)
רומן פולנסקי(צילום: MCT)
 

בעקבות ההחלטה ביקש פולנסקי לקיים דיון בהיעדרו - גם לא באמצעות "וידאו קונפרנס". בבקשה טען שדרישת עוזיאל נובעת מרצון לראות את פולנסקי מאחורי סורג ובריח, ולא מרצון לחקור אותו חקירה נגדית.

 

פולנסקי, בן 84, טען שטיסה לישראל כרוכה בקושי רב, ושהדעת אינה סובלת מצב שבו אדם יוציא את דיברתו של אדם שחי בחו"ל, ולאחר מכן ידרוש שישקיע מזמנו או מכספו ויגיע לארץ. במקביל הגיש עוזיאל בקשה שפולנסקי יתייצב לדיון לחקירה על התצהיר.

 

בהחלטה קבע השופט כי אין סיבה לאשר לפולנסקי שלא להיחקר בחקירה נגדית על תצהירו, וכי עוזיאל רשאי לחקור את פולנסקי על התצהיר במסגרת הבקשה לצו זמני על הסרת הפרסומים שאותם פולנסקי מכחיש בתוקף. השופט הורה לפולנסקי להתייצב לחקירה נגדית, וחייב אותו לשלם לעוזיאל תוך חודש על שתי הבקשות - סכום של כעשרת אלפים שקל.  

רובין. האשימה את פולנסקי בהתעללות מינית (רויטרס) (רויטרס)
רובין. האשימה את פולנסקי בהתעללות מינית(רויטרס)

בכתב התביעה של פולנסקי נטען כי באוטובר 2017 עוזיאל פתח אתר אינטרנט בשם IMetPolanski שבו הזמין נשים לספר את סיפוריהן באופן אנונימי והפיץ לאחר מכן ידיעה לתקשורת העולמית, לפיה הבמאי אנס חמש קטינות בגילאי 9-16.

 

לפני כארבעה חודשים חשפה אישה שהזדהתה רק בשם רובין כי רומן פולנסקי התעלל בה מינית בשנת 1973, בהיותה בת 16 - ארבע שנים לפני שהואשם בביצוע מעשים מגונים בסמנתה גיימר בת ה-13. רובין בת ה-59 סיפרה אז לעיתונות כי החליטה לחשוף את המקרה לאחר שגיימר ביקשה מהרשויות לסגור את התיק כדי שתוכל להמשיך לחיות את חייה.

 

עו"ד אהב כהן, המייצג את רומן פולנסקי, אמר בתגובה להחלטת בית המשפט: "רומן פולנסקי נחוש להתייצב בבית המשפט בישראל כדי להוכיח את תביעתו וכדי לטהר את שמו שהוכפש בזדון. פולנסקי הוא יהודי-ציוני שביקר לא פעם במדינת ישראל והוא ישמח לבקר שוב במדינתנו. פולנסקי מקבל את ההחלטה בברכה, והוא יעשה כל שיידרש על מנת לאפשר לבית המשפט להכריע בתביעתו בהקדם הניתן".

 

פרקליטתו של עוזיאל, עו"ד רוני אלוני סדובניק, מסרה בתגובה: "בית המשפט קיבל את טענתנו כי פולנסקי אינו שונה מכל אדם, אחר אפילו אם הוא במאי מפורסם, ואינו זכאי לזכויות יתר רק בשל מעמדו הבינלאומי. אנו מקווים שגם ההחלטות הבאות שיפורסמו בתיק זה בקרוב יהיו ברוח חופש העיתונות והביטוי, והתביעה תידחה על הסף כולה. בעידן MeToo יש מקום לאפשר לנפגעות להשמיע את קולן גם באמצעות עיתונאים, ואין להלך עליהן אימים באמצעות תביעות השתקה נגדן או נגד העיתונאים המשמשים להן כקול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רומן פולנסקי
צילום: רויטרס
מומלצים