שתף קטע נבחר

סוף עצוב ל"נחמה": נקבת הנשר שחולצה מלבנון מתה בכרמל

"נחמה" נקבת נשר מקראי צעירה נפצעה בספרד ובתום שיקום הוטסה לישראל. היא נתפסה ע"י תושבי לבנון בחשד לריגול והוחזרה לארץ בסיוע האו"ם. רעיית נשיא המדינה, נחמה ריבלין סייעה בהשבתה לטבע ב-2016 ולפני מספר ימים נמצא העוף הדורס מת בכרמל. "היכן שלא תהיה עכשיו הנשר 'נחמה', אני מקווה שהיא נחה ממסעותיה הארוכים", אומרת נחמה ריבלין. "מקווה שנשרים נוספים ישוחררו אל הטבע בקרוב"

 

 

סוף עצוב לנקבת הנשר המקראית הנדירה שהגיעה מספרד לישראל. חייה של "נחמה", נקבת נשר מקראית החלו בספרד לאחר שבקעה בטבע לפני כחמש שנים. היא הובאה לטיפול בסוף שנת 2014 במרכז לשיקום והצלת בעלי כנף בעיר ליידה בקטלוניה, במצב קשה לאחר שחשדו כי נפגעה מירי של ציידים.

 

 (צילום: שטיינר) (צילום: שטיינר)
(צילום: שטיינר)
 

לאחר שיקום ממושך, היא הצטרפה אל 15 נשרים נוספים שהוטסו בקיץ 2015 מקטלוניה לישראל במסגרת פרויקט "פורשים כנף" המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת החשמל, שנועד להגדיל את מספר הנשרים המונה כיום כ-180 פרטים בלבד.

 

לא כל הנשרים יועדו למטרות רבייה. נקבת הנשר ומספר פרטים נוספים, יועדו להשבה ישירה לטבע המקומי. לאחר תקופת הסגר קצרה בגן החיות התנ"כי בירושלים, היא הועברה לשמורת גמלא לתקופת אקלום בשטח וזכתה לתג כנף מספר P98. בנוסף, הוצמד לגבה משדר לווייני במטרה לעקוב אחרי תנועתה באזור ובדצמבר 2015 שוחררה לטבע.

 

 (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)
  

 

נתפסה בלבנון "בחשד לריגול"

כחודש לאחר השיחרור עפה הנשרה אל ואדי דישון, דרומית ללבנון. כשבוע לאחר מכן, החלו להתפרסם ידיעות בתקשורת בלבנון, כי תושבים בעיירה בינת ג'בל בדרום לבנון לכדו נשר מקראי מישראל שעל גבו משדר לוויני.

 

 (צילום: bintjbeil.org) (צילום: bintjbeil.org)
(צילום: bintjbeil.org)

 

גורם ביטחוני לבנוני סיפר אז כי נקבת הנשר עברה את הגדר ונחתה באזור בינת ג'בייל. האזרחים שמצאו אותה בדקו שאינה נושאת מכשיר האזנה. לאחר הלכידה, הם סגרו לה את המקור וקשרו את רגליה במטרה שלא תפגע בסובבים אותה.

 

 (צילום: bintjbeil.org) (צילום: bintjbeil.org)
(צילום: bintjbeil.org)

 (צילום: רשות הטבע והגנים, google maps) (צילום: רשות הטבע והגנים, google maps)
(צילום: רשות הטבע והגנים, google maps)

 

מהבדיקה שבוצעה על ידי הגורמים בלבנון, נטען כי היא מתל אביב, תודות לסימון שעל טבעות הזיהוי שהוצמדו לרגליה ועל המשדר. ברשות הטבע והגנים ניהלו מבצע שהובל על ידי אלדד איתן, מנהל שמורת גמלא, בסיוע כוחות האו"ם ויחידת הקישור של האו"ם כדי להשיב את נקבת הנשר לישראל.  

 

 (צילום: מוטי דולב, רשות הטבע והגנים) (צילום: מוטי דולב, רשות הטבע והגנים)
(צילום: מוטי דולב, רשות הטבע והגנים)

 

שלושה ימים לאחר שנתפסה, היא הועברה בשעת לילה מהמקום בו הוחזקה אל מעבר ראש הנקרה בחזרה לישראל, שם המתינו לה אלדד איתן ויגאל מילר מחי בר כרמל, האחראי על פרויקט רביית עופות דורסים ברשות הטבע והגנים.

 

 (צילום: שגית הורוביץ, ספארי ר"ג) (צילום: שגית הורוביץ, ספארי ר
(צילום: שגית הורוביץ, ספארי ר"ג)

 

המשדר הלוויני שהוצמד לגופה של הנשר למטרות מחקר, נלקח ולא הושב לישראל. היא הובאה לטיפול בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים והספארי בר"ג כשהיא סובלת מחולשה ופציעות קלות. לאחר מספר ימי התאוששות, הועברה לאיקלום בחי בר כרמל.

  

 (צילום: שגית הורוביץ, ספארי ר"ג) (צילום: שגית הורוביץ, ספארי ר
(צילום: שגית הורוביץ, ספארי ר"ג)

 

"נחמה" ו"רובי" משוחררים לטבע בכרמל

בקיץ 2016 היא נבחרה יחד נקבת נשר נוספת שבקעה בחי בר כרמל, לשוב בחזרה לטבע, במסגרת ציון 20 שנה לפרויקט |פורשים כנף".

 

 (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)
  

רעיית נשיא המדינה, נחמה ריבלין, הגיעה לקחת חלק בטקס יחד עם נציגי רשות הטבע והגנים, חברת החשמל והחברה להגנת הטבע. לנקבות הנשר הוענקו השמות "נחמה" ו"רובי". לאחר ששוחררו ונחתו על הקרקע, צמד הנשרים פצח בריצה מהירה, פרש כנפיים והצטרף אל חבריו הנשרים הרבים בכרמל. 

 

 (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)

 (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)
 

בימים הראשונים נצפתה "נחמה" שנשאה על גופה משדר רדיו באזור חי בר כרמל. דיווח שהתקבל אצל יגאל מילר, בישר כי העוף הדורס הגדול החל לבדוק את מצב השכונות בחיפה.

 

נקבת הנשר נצפתה בשכונת נווה שאנן כשהיא בוחנת את הנעשה באחד מבנייני העסקים בעיר ולאחר שוטטות עירונית קצרה, שבה לאכול בתחנת ההאכלה לעופות דורסים בחי-בר כרמל, שם מפזרים להם פגרי בעלי חיים נקיים מתרופות.

 

 (צילום: יגאל מילר, רשות הטבע והגנים) (צילום: יגאל מילר, רשות הטבע והגנים)
(צילום: יגאל מילר, רשות הטבע והגנים)

 

המשדר שידור אותות מצוקה בכרמל

לפני מספר ימים, חשדו ברשות הטבע והגנים כי הנשרה שנצפתה בגולן וכרמל אינה בחיים, לאחר שמשדר הרדיו שהוצמד לה, החל לשדר אות מצוקה המופעל ברגע שלא תועדה תזוזה במשך מספר שעות של העוף הדורס.

 

"רועה צאן מצא חלקים של נשר וקרא לי. מצאנו בתחילה את הכנפיים בשטח והיו סימנים של תג כנף, אך ללא התג", מספר יגאל מילר. מזג האוויר הסוער הקשה על איתור המשדר וסימני זיהוי של הנשר. אוהד הצופה, אקולוג העופות של הרשות הציע לרתום למשימת האיתור את קאלי, כלבת גישוש שפועלת באזורי טורבינות הרוח בגולן ומסייעת באיתור פגרי בעלי חיים שנפגעו מהלהבים.

 

קאלי הכלבה. מצאה את הרגל של "נחמה" עם טבעת הזיהוי תוך 40 דקות בשטח (צילום: ספי סהר, "מגן א.ר.ת") (צילום: ספי סהר,
קאלי הכלבה. מצאה את הרגל של "נחמה" עם טבעת הזיהוי תוך 40 דקות בשטח(צילום: ספי סהר, "מגן א.ר.ת")

 

בעקבות פניית רשות הטבע והגנים לכלבן ספי סהר מחברת "מגן א.ר.ת", הוא הגיע עם כלבת הגישוש, קאלי, מגזע פוינטר גרמני, בת ארבע שנים, כדי לסייע במציאתה של נקבת הנשר "נחמה" בשטח.

 

"האתגר הגדול הוא בכיסוי שטח גדול באמצעות הרחה. אנחנו נעזרים בכלבים בעלי יכולת לזיהוי חומרי נפץ ואיתור נעדרים חיים או מתים, שעברו הכשרה נוספת כדי לסייע בניטור אקולוגי לאיתור בעלי חיים או חומרים כימיים בשטח", מגלה ספי. "ביקשו שאעזור באיתור חלקי גוף של הנשר שמכילים פרטי זיהוי כמו כנפיים עם תג כנף או רגל עם טבעת זיהוי".

 

זוהתה על פי מספר הטבעת על אחת מרגליה (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
זוהתה על פי מספר הטבעת על אחת מרגליה(צילום: ארז ארליכמן)

 

מילר מספר כי החלו את הסריקות מהנקודה בה נמצאו הכנפיים של "נחמה". השמש החלה לשקוע, אך לאחר 40 דקות בלבד של חיפושים, קאלי איתרה את שאריות הנשר בשטח, כשהיא מרימה את אחת מרגליה הקדמיות ומצביעה על מיקום "הנעדרת".

 

"היא מצאה רגל עם טבעת שהייתה שייכת ל'נחמה' הנשרה ואין סיכוי שיכולתי למצוא אותה בעצמי בתוך הצמחייה. בזכות המציאה שלה, הצלחתי למצוא בסמוך את תג הכנף של נקבת הנשר עם המספר P98", מדווח יגאל.

 

נחמה ריבלין: "מקווה שהיא נחה ממסעותיה הארוכים"

אוהד הצופה, אקולוג העופות של רשות הטבע והגנים מציין כי הנשרה "נחמה" בילתה את מרבית זמנה באזור הגולן ו"באופן מפתיע סיימה את חייה בכרמל", הוא מסביר. "על פי נתונים של נשרים משוקמים מהטבע שהושבו לכרמל, שורדים פחות טוב מנשרים שבקעו בשבי. יתכן שהנשרה עדיין סבלה מהפציעה הישנה שהשפיעה עליה", הוא מעריך.

 

"זה חלק מהסיכון המחושב של שחרור נשרים משוקמים, במיוחד כאלה שלא שוקמו על ידינו, אלא בחו"ל. כל פרט שמת מאכזב אותנו מאחר והיה סימן של שרידות, כי חלפה שנה וחצי מאז שהושבה לטבע. לעולם לא נדע מה גרם למותה".

 

 (צילום: שטיינר) (צילום: שטיינר)
(צילום: שטיינר)

 

נחמה ריבלין, רעיית נשיא המדינה, אמרה בתגובה למותה של נקבת הנשר "נחמה" כי "קיבלתי את החדשות המעציבות אמש והצטערתי מאוד. פעילותה של רשות הטבע והגנים למען הנשרים חשובה ומשמעותית מאוד עבורי ובעיני וגם עבור הארץ שלנו", היא אומרת ל-ynet. "אני מקווה מאוד שנשרים נוספים ישוחררו אל הטבע בקרוב. היכן שלא תהיה עכשיו הנשר נחמה, אני מקווה שהיא נחה ממסעותיה הארוכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארז ארליכמן
נחמה חוזרת לטבע
צילום: ארז ארליכמן
מומלצים