שתף קטע נבחר

כך נראתה נערה שחיה ביוון לפני כ-9,000 שנה

חוקרים שיחזרו את פניה של שחר (dawn), נערה שחיה במערת תאופטרה. היא מתה לפני שמלאו לה 18

חוקרים ביוון שיחזרו את פניה של  שחר (dawn), נערה שחיה במערת תאופטרה לפני כ-9,000 שנה. על-פי הפנים ששוחזרו, הנערה לא הייתה מאושרת ויש לכך כמובן סיבה.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

שחזור פניה של שחר, שמתה עוד בטרם מלאו לה 18, נערך באמצעות דגימות מעצמות הפנים ומהשיניים שלה. לנערה הייתה לסת בולטת, שלדברי החוקרים נגרמה ככל הנראה בשל לעיסת עור של חיות, מנהג שהיה נפוץ באותה תקופה. בנוסף הייתה לה הבעת פנים זועפת.

 

כשנשאל מדוע הנערה כועסת, התבדח החוקר פרופ' מנוליס פאפאגריקורקיס, ששיחזר את פניה של הנערה באמצעות סיליקון, ואמר: "זה היה בלתי אפשרי שלא לכעוס בתקופה הזו".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

החוקרים מצאו כי שחר הייתה כנראה אנמית וסבלה מבעיות בריאותיות שונות, בין היתר מבעיות במפרקים. החוקרים אמרו כי בעיה זו ככל הנראה הקשתה עליה לזוז ובסופו של דבר גרמה למותה.

 

 

שרידיה של שחר התגלו בשנת 1993 במערת תאופטרה. החוקרים היוונים קראו לה Avgi - שחר ביוונית, כיוון שהיא חיה בתקופה שהיא "שחר הציוויליזציה".

 

המערה, כך על-פי החוקרים, יושבה לראשונה לפני כ-100 אלף שנה. במקום התגלו כלי אבן מהתקופות הפליאוליתית, התקופה המזוליתית והניאוליתית וכן כלי חרס מהתקופה הניאוליתית. פניה של שחר מוצגות במוזיאון האקרופוליס באתונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים