שתף קטע נבחר

הכירו את החקלאי המרחף

חברת אירודרום הישראלית אחראית לאחד הכיוונים היותר מעניינים בתחום הרחפנים. רחפן מיוחד שמסייע לחקלאי להשגיח על השדות שלו. בראיון באולפן ynet אמר מייסד החברה: "המערכת הזו היא סוג של iRobot אוטומטי לחלוטין"

ענף הרחפנים מקבל זוויות ושימושים חדשים כל הזמן. אחרי הרחפנים הפרטיים למטרות צילום ופנאי, הרחפנים המסחריים למשלוח חבילות - הגיעו הרחפנים גם לעזרתם של החקלאים. חברת אירודרום הישראלית פיתחה רחפן סיוע לחקלאים, שמסוגל באמצעות מערך חיישנים מתוחכם לנטר גידולים חקלאיים בשדות גדולים, שבהם קשה לחקלאי לעשות זאת בעצמו. כך הוא למעשה החקלאי מקבל מידע רב על הגידולים בשדה שלו, מאתר מפגעים ואזורים חולים או יבשים ועל ידי כך הוא יכול גם למקסם את הרווח.

 

 

רועי דגני מנכ"ל וממייסדי חברת אירודרום, הסביר בראיון באולפן ynet כי הטכנולוגיה של הרחפן לא מחליפה בשום אופן את החקלאי בשטח. "אנחנו כלי תומך, כלי שעוזר לקבל החלטות. החלטות שהן החלטות נכונות, בסוף משפיעות בצורה דרמטית על היעילות של התוצרת החקלאית", הוא אמר. "המערכת הזו היא סוג של iRobot אוטומטי לחלוטין. לא נדרשת הפעלה, לא נדרשת הפעלה פיזית של המערכת, כלומר לא נדרש איזשהו ידע קודם כדי לדעת איך אני מפעיל, איך אני משתמש. העסק הוא פשוט בלחיצת כפתור".

 

לא מחליף את החלקאי. מסייע לו. (צילום: אירודרום) (צילום: אירודרום)
לא מחליף את החלקאי. מסייע לו.(צילום: אירודרום)

 

הרחפן, פרי פיתוחה של חברת אירודרום, שנוסדה בשנת 2014 על ידי קבוצת יוצאי חיל האוויר ועוסקת גם בתחום בטחון המדינה בנוסף לתחום החקלאי, מקבל הנחיות מהחקלאי וצוות התמיכה של החברה לגבי האיזור שעליו לסרוק ואת זה הוא עושה באמצעות מערך של חמישה חיישנים שונים, הלוכדים תמונות בטווחי גל שלא נראים לעין האנושית. כך הרחפן יכול לצייר תמונות בעלות מידע רב לחקלאי.

 

מצלמת הרחפן יודעת לזהות איזורים בעייתיים (צילום: אירודרום) (צילום: אירודרום)
מצלמת הרחפן יודעת לזהות איזורים בעייתיים(צילום: אירודרום)

 

המידע שמתקבל מהרחפן עובר דרך הענן למומחים של חברת אירודרום, שמפענחים את התצלומים במהירות וביעילות ומחזירים את המידע הרלוונטי לחקלאי שיכול לטפל בבעיות במהירות לפני שהן מתפשטות על פני כל השדה וגורמות לנזק בלתי הפיך.

 

רועי דגני (במרכז) וצוות אירודרום (צילום: אירודרום) (צילום: אירודרום)
רועי דגני (במרכז) וצוות אירודרום(צילום: אירודרום)

 

דגני אמר כי "רחפנים מייצגים דרך חדשה לאיסוף מידע בחקלאות ביעילות רבה. זמינות גבוהה, עלות נמוכה ותוצאה איכותית ומידית. בכל רגע ובכל מקום שנדרש, ניתן לשגר רחפן בקלות ומהירות. החקלאי יכול לקחת איתו את הרחפן ברכב, לפרוס אותו בפחות מ-40 שניות ולשלוח אותו לסרוק ולצלם את השדה בצורה אוטונומית לחלוטין".

 

מייסד החברה הוסיף, "אירודרום מציעה רחפן אוטונומי אשר ממריא, מבצע את המשימה ונוחת בצורה אוטומטית. תוכניות הטיסה מתוכננות מראש ממש כמו שואב אבק ביתי אוטונומי. השימוש ברחפנים לחקלאות עלה פלאים בשנתיים האחרונות ותחזיות צופות כי יהווה למעלה מ 25% מהשוק העולמי לרחפנים עד לשנת 2020. כבר היום, כ-75% מההשקעות ברחפנים לשימושים אזרחיים מונות לפיתוחים בתחום החקלאות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אירודרום
הרחפן של אירודרום
צילום: אירודרום
מומלצים