שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עדות מצולמת מלב השיטפון: "המנוע נכבה והמים נכנסו מדלתות המונית"
  נסיעה שגרתית מהבית לעבודה הפכה לאתגר רציני כאשר אביטל פרמוט ונהג המונית נקלעו לשיטפון בשדרות רוקח בתל אביב. כשהמים נכנסו למכונית, החליטו לברוח: "הרגשנו שאנחנו מתחילים לצוף כמו בוונציה. אמרתי לה - את יוצאת ראשונה". שוטרים חילצו על כתפיהם את אביטל ונוסעים נוספים שנתקעו

   

   

   

  אביטל פרמוט, בת 28 מתל אביב, רצתה להגיע הבוקר (יום ה') למקום עבודתה, אולם מתחת לגשר נתיבי איילון בשדרות רוקח בתל אביב השתבשו התוכניות מאוד. המונית שבה נסעה שקעה בשלולית ענק והוצפה. כעבור דקות ארוכות במונית המוצפת, היא והנהג שלמה ברחו החוצה ואחר כך חולצו על כתפיו של אחד השוטרים למקום מבטחים. "אני עדיין מתאוששת מהחוויה הזאת", אמרה בשיחה עם ynet.

   

  צילמתם סרטונים או תמונות (לרוחב כמובן)? שלחו למייל האדום

   

  פרמוט תפסה את המונית לנסיעה שגרתית מרמת אביב לעבודה ברמת החי"ל, אולם הגשמים העזים שירדו בתוך זמן קצר בגוש דן הציפו בין השאר את שדרות רוקח. במשך דקות ארוכות ישבו השניים במונית. הנהג שלמה כבר הכין תדריך מפורט למקרה שייאלצו לברוח או שהמונית תתהפך מגלים שנגרמו מאוטובוסים וג'יפים שחלפו במקום. כשהמים החלו להיכנס לתוך הרכב, החליטו להימלט בגשם הכבד. בתיעוד משדרות רוקח בתל אביב ניתן לראות כיצד שוטרים מחלצים על כתפיהם נהגים שעמדו על גגות כלי הרכב שלהם.

   

  פרמוט ונהג המונית שלמה (צילום: אביטל פרמוט) (צילום: אביטל פרמוט)
  פרמוט ונהג המונית שלמה(צילום: אביטל פרמוט)

   

   

  "כשיצאתי מהבית בבוקר רק התחילו הפקקים ולא ידענו עדיין מאיפה כדאי לנסוע", שחזרה פרמוט בשיחה עם ynet. "הנהג שם waze, וכשהתקרבנו לאזור רוקח כבר התחילו ממש להיות פקקים. הנהג בדיוק סיפר שזה אוטו חדש שהוא קנה לפני כמה חודשים והיה בטוח שהוא יצליח לעבור, אבל ברגע שהוא נתן גז בתוך השלולית, המנוע נכבה ואנחנו נתקענו. הבנו מייד שהאוטו הלך".

   

  בשלב זה החלו המים לעלות והגיעו לגובה החלון. לאט-לאט החלו להיכנס לתוך המונית דרך הדלתות. "אף גרר לא הסכים להגיע לחלץ אותנו אז נשארנו לשבת. הנהג הבין כבר שהאוטו הלך, הוא שם אצלי בתיק את כל הניירת שלו, פתח את החלון בגג ותדרך אותי מה לעשות אם הדלתות ייתקעו ונצטרך לנטוש. בכל פעם שעברו רכבים, אוטובוסים וג'יפים, האוטו זז מצד לצד, ושלמה הנהג אמר לי מה אנחנו צריכים לעשות. כשהמים כבר היו גבוהים - החלטנו לברוח. המים הגיעו לנו עד המותניים והצלחנו לעמוד על רמפת בטון מתחת לפסי הרכבת".

   

  לאחר המתנה של דקות, עם הגעת השוטרים למקום, חולצו השניים על-ידי השוטר עוזי, שנשא אותם על כתפיו למקום מבטחים. "הנהג היה הכי אדיב ונחמד בעולם. אחרי שהוא הבין שהאוטו הלך, לא היה לנו יותר מה לעשות מלבד לחייך ולהגיד שהכול יהיה בסדר". שלמה מונק, נהג המונית ממושב גמזו, סיפר: "לקחתי נסיעה לכיוון רמת החי"ל ופתאום הרגשנו שאנחנו מתחילים לצוף כמו בוונציה. פתחתי חלונות ואת הגג ואמרתי לה, 'אם קורה משהו - את יוצאת ראשונה'. כשהמים עברו את מכסה המנוע אמרתי לה שיוצאים החוצה וכך עשינו. ביקשתי מהשוטר שייקח קודם אותה ורק אחר כך אותי. האוטו נשאר שם וחזרתי הביתה ברכבת כי הייתי רטוב עד העצמות. אני עכשיו נח ומתייבש. זאת הייתה חוויה".

  המונית שממנה חולצה פרמוט (צילום: אביטל פרמוט) (צילום: אביטל פרמוט)
  המונית שממנה חולצה פרמוט(צילום: אביטל פרמוט)

  שוטר חילץ על כתפיו את נהג המונית בשדרות רוקח בתל אביב ()
  שוטר חילץ על כתפיו את נהג המונית בשדרות רוקח בתל אביב

  הצפה בשדרות רוקח בתל אביב (צילום: דמיטרי פיסטרוב) (צילום: דמיטרי פיסטרוב)
  הצפה בשדרות רוקח בתל אביב(צילום: דמיטרי פיסטרוב)

   (צילום: דמיטרי פיסטרוב) (צילום: דמיטרי פיסטרוב)
  (צילום: דמיטרי פיסטרוב)

  מזג האוויר הסוער גרם הבוקר לשיבושים קשים בתחבורה הציבורית. אוטובוס תועד "משייט" ברחובות המוצפים של חולון. בתיעוד אחר נראים נוסעי אוטובוס בקו 82 של דן שהוצף ברחוב ז'בוטינסקי בבני ברק, ליד מכון מור. אוטובוסים רבים הגיעו באיחור, ואלו שהגיעו היו עמוסים עד אפס מקום. נוסעי רכבת שנתקעה בדרך מאשקלון לתל אביב חולצו ועברו לרכבת חלופית.

   

  הנוסעים סיפרו שהיו סגורים יותר מחצי שעה ברכבת עד לחילוץ המיוחל. ברכבת ישראל אומרים כי הרכבת הייתה בתפוסה מלאה עקב שעת העומס ולכן לקח זמן לחלץ את הנוסעים לרכבת אחרת. "בגלל מזג האוויר התבצעו החילוץ והעברת הנוסעים לאט ובזהירות על מנת לוודא בטיחות הנוסעים. החילוץ הסתיים והרכבת החלופית המשיכה בנסיעה. כרגע לא נרשמים עיכובים יוצאי דופן".

   

  בתיעוד שהעביר אחד הגולשים נראה אוטובוס בגוש דן שאליו נכנסו מים. גולשים סיפרו על שיבושים בקווים רבים, בעיקר בגוש דן. דובר דן מסר בתגובה: "אוטובוסי דן עובדים בתפוקה מלאה, התשתיות קורסות. יש הצפות בכל רחבי גוש דן, מכוניות פרטיות נתקעו, צמתים נחסמו, יש הפסקות חשמל, הנתיבים לא פנויים - ולכן יש שיבושים ואיחורים".

   

   

   

  נוסעים בקו 82 בבני ברק עלו על הכיסאות (צילום: נדיה צלנוקוב) (צילום: נדיה צלנוקוב)
  נוסעים בקו 82 בבני ברק עלו על הכיסאות (צילום: נדיה צלנוקוב)

  אוטובוסים הוצפו בגוש דן (צילום: נדיה צלנוקוב) (צילום: נדיה צלנוקוב)
  אוטובוסים הוצפו בגוש דן(צילום: נדיה צלנוקוב)

  אוטובוס הוצף בחולון (צילום: יעל ארוניאן) (צילום: יעל ארוניאן)
  אוטובוס הוצף בחולון(צילום: יעל ארוניאן)

  גם דירות הוצפו בעקבות מזג האוויר הסוער. גפן סטולרו והדר נחמני, בנות 22 שגרות ברחוב באר טוביה במרכז תל אביב, גילו הבוקר שדירת המרתף שלהן הוצפה לגמרי. "הלכתי לעבודה, חזרתי הביתה וראיתי שכל הדירה מוצפת", שחזרה נחמני בשיחה עם ynet.

   

  בתיעוד מדירת השתיים ניכרים ממדי ההצפה. "המים הגיעו מעל גובה המיטה, הנעליים צפות, הכול בריכה, זה מטורף", הוסיפה נחמני. "אני לא יודעת מה נהרס כי ברחתי משם ורק עוד כמה שעות ישאבו את המים לראות מה הנזקים".

   

  נחמני אמרה עוד: "בעל הבית הזמין שאיבה ויהיה בסדר. אנחנו לא נלך לעבודה היום כי יש לנו לטפל בבריכה". לדבריה, השותפה סטולרו ישנה ולפתע המים נכנסו מהחלונות והיא ברחה מהדירה: "חשבתי שהיא טבעה בפנים, ורק כשהתקשרתי אליה הבנתי שהיא ברחה החוצה לחברים ביפו".

   

  ההצפה בדירת השותפות (צילום: גפן סטולרו) (צילום: גפן סטולרו)
  ההצפה בדירת השותפות(צילום: גפן סטולרו)

   (צילום: גפן סטולרו) (צילום: גפן סטולרו)
  (צילום: גפן סטולרו)

  מזג האוויר הסוער גרם להצפות באזורים רבים - בעיקר בגוש דן. בשדרות רוקח ובדרך נמיר בתל אביב נתקעו נהגים בהצפות ונזקקו לחילוץ.

   

  דמיטרי, עובר אורח שראה נהגים שנתקעו בשדרות רוקח, סיפר: "עברתי שם עם קטנוע כי אני עובד קרוב וראיתי שיטפון גדול. חלק מהאנשים עזבו את המכוניות וברחו ואני ראיתי רכב אחד שממש שקע. לאנשים לא הייתה ברירה אלה לברוח. היו שם צעקות לעזרה. הזוי מה שקורה שם".

   

  גם באזור התעשייה המערבי בראשון לציון הוצפו רחובות רבים והפכו לאגם. חלק מהנהגים חולצו בסיוע מלגזה. שיבושי תנועה הורגשו בכביש 2 לכיוון דרום מחיפה ועד ג'סר א-זרקא וכן בכביש 4 באזור בני ברק בעקבות שלוליות שנקווה על הכביש. רחוב ז'בוטינסקי ברמת גן נחסם בין רחוב בן גוריון לרבי עקיבא בגלל בטונדות שנפלו על הכביש.

  שיטפון בבני ברק (צילום: מירי אורזיצר) (צילום: מירי אורזיצר)
  שיטפון בבני ברק(צילום: מירי אורזיצר)

  וגם ברחוב סוקולוב בתל אביב (צילום: נופר הורביץ זילצר) (צילום: נופר הורביץ זילצר)
  וגם ברחוב סוקולוב בתל אביב(צילום: נופר הורביץ זילצר)

  מנסים לפלס דרך בחולון (צילום: אמנון שרעבי) (צילום: אמנון שרעבי)
  מנסים לפלס דרך בחולון(צילום: אמנון שרעבי)

  צפים בדרך נמיר בתל אביב (צילום: ענבר אשכנזי) (צילום: ענבר אשכנזי)
  צפים בדרך נמיר בתל אביב(צילום: ענבר אשכנזי)

   (צילום: רן רימון) (צילום: רן רימון)
  (צילום: רן רימון)

  מלגזה לחילוץ הולכי רגל בראשון לציון (צילום: יובל חנינוביץ') (צילום: יובל חנינוביץ')
  מלגזה לחילוץ הולכי רגל בראשון לציון(צילום: יובל חנינוביץ')

  רחוב שלבים בתל אביב (צילום: עמית גרינברג) (צילום: עמית גרינברג)
  רחוב שלבים בתל אביב(צילום: עמית גרינברג)

   (צילום: עמית גרינברג) (צילום: עמית גרינברג)
  (צילום: עמית גרינברג)

  ברשות המים עדכנו כי בשעות הבוקר ירדו כמויות משקעים גבוהות באזור החוף הצפוני (נהריה) והמרכז (תל אביב). בתל אביב עצמה ירדו 50 מ"מ גשם והובילו להצפות גדולות. גשמים אלה, כך אומרים ברשות המים, אינם תורמים כמעט למשק המים ואינם משפרים את המחסור האדיר במדינה. בצפון ובכינרת לא ירדו כמויות משקעים גדולות. מפלס הכינרת עלה רק ב-1.5 ס"מ ביממה האחרונה. זרימה חזקה מורגשת בנחל הירקון ואיילון וגם בנחלי השרון.

   

  גשמים רבים יורדים מאז שעות הבוקר בערבה ושלוליות ענק הצטברו על כביש 90, במועצה אזורית ערבה תיכונה נערכו למצב וגויסו כלים כבדים רבים ושופלים כדי לתת מענה לבעיית ההצפות.

   

  הגשמים יתפשטו בהדרגה לנגב וייתכנו שיטפונות בנחלי ים המלח, מדבר יהודה והנגב. תורגש ירידה במידות החום ובחרמון יורד שלג. אפס מעלות נמדדו במפלס התחתון של החרמון, והאתר סגור למבקרים.

   

  ד"ר עמית סביר, מנהל אגף החיזוי בשירות המטאורולוגי, הסביר באולפן ynet כי "מזג האוויר באמת מאוד גשום. הוא לא סוער אבל הוא גשום בגלל שהעננים מאוד מפותחים. אנחנו מצפים הלילה להיחלשות מסוימת ולהפחתה בגשם, והוא יתרכז בעיקר בצפון ולאורך מישור החוף. מחר אנחנו מצפים שוב להתחדשות הגשם, בעיקר מהצהריים".

   

  על ההצפות האדירות בכבישים ברחבי הארץ הסביר: "הסיבה היא שירד הרבה גשם לפרק זמן מאוד קצר, מדברים על 60-30 מ"מ בפרק זמן של שעה עד שעה וחצי, שזה באמת הרבה גשם. באופן טבעי אוהבים להאשים את כולם בתשתיות רעועות, בכל מדינה בעולם שהיה יורד הרבה גשם בפרק זמן קצר סביר להניח שהיה קורה דבר דומה. הניקוז לא יכול להכיל את כל כמות הגשם הזו, ואנחנו באמת רואים את זה גם במכ"ם".

  גם פארק הירקון הוצף (צילום: יניב שיק) (צילום: יניב שיק)
  גם פארק הירקון הוצף(צילום: יניב שיק)

  שדרות רוקח בתל אביב נסגרו (צילום: רן רימון) (צילום: רן רימון)
  שדרות רוקח בתל אביב נסגרו(צילום: רן רימון)

  הצפות וחילוץ באזור התעשייה המערבי בראשון לציון (צילום: יובל חנינוביץ') (צילום: יובל חנינוביץ')
  הצפות וחילוץ באזור התעשייה המערבי בראשון לציון(צילום: יובל חנינוביץ')

   (צילום: יובל חנינוביץ') (צילום: יובל חנינוביץ')
  (צילום: יובל חנינוביץ')

   (צילום: ספי פורת) (צילום: ספי פורת)
  (צילום: ספי פורת)

  ברמת גן (צילום: אמיר לוזון) (צילום: אמיר לוזון)
  ברמת גן(צילום: אמיר לוזון)

  החזאי צחי וקסמן מחברת מטאו-טק אמר הבוקר כי נכון לעכשיו המערכת מעמיקה כמצופה. "החל מלפנות בוקר הגשמים מתחזקים והם ימשיכו לרדת בעוצמות משתנות עד מוצאי שבת", אמר. "ביממה הקרובה וגם מחר אמורות לרדת כמויות גדולות של גשמים, שעשויות לעבור במקומות מסוימים את קו ה-100 מ"מ".

   

  בעניין השלג הוסיף וקסמן כי התצפיות הבוקר מדגישות שרום השלג הצפוי יהיה 900 מטרים בהרי הצפון והמרכז. "עם זאת, קיים סיכוי שמחר לפני הצהריים, עקב תנאים נקודתיים, יראו שלג באוויר או ברד רך שאף צפוי להצטבר גם במקומות אחרים, נמוכים יותר, ואפילו בירושלים. אולם כאמור לא מדובר בשלג שיצטבר על הקרקע".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביטל פרמוט
  המונית שממנה חולצה פרמוט
  צילום: אביטל פרמוט
  מומלצים