שתף קטע נבחר

צילום: גטי אימג'ס

המאסטר: מארק אלן סוף סוף מתפוצץ על השולחן

מחוץ לרדאר: הדכאונות הקשים, הריבים עם יריביו לסבב ועם ראשי הענף והאמירות הבעייתיות נגד סין. במשך שנים מארק אלן לא הצליח להסיר את תווית הילד הרע של הסנוקר והתקשה לממש את הפוטנציאל הענק שלו, הזכייה היוקרתית במאסטרס אמורה לשנות את התמונה

כשמארק אלן (31) התראיין ביום ראשון האחרון רגע לאחר זכייתו בטורניר המאסטרס והחזיק בידיו את בתו התינוקת, עכברי הסנוקר ידעו מאיפה התמונה הזו מוכרת להם. 35 שנים קודם לכן, כוכב סנוקר אחר, אלכס היגינס, עמד באותה הפוזיציה, נושא את בתו הפעוטה, רגע אחרי שהוכתר בפעם השנייה לאלוף העולם.

 

לכתבות נוספות במדור "מחוץ לרדאר"

 

לא מעט קווי דמיון עוברים בין אלן והיגינס, מהדמויות הצבעוניות ביותר שידע עולם הסנוקר. שניהם נחשבים בצוותא עם דניס טיילור לשחקני הסנוקר המוכשרים ביותר שיצאו מצפון אירלנד ושניהם ניהלו קרב ארוך ומתמשך בין הכישרון העצום שלהם לשדים הפנימיים שאוכלים אותם מבפנים.

  

במשך שנים ארוכות אלן היה בגדר מטען כישרון שממתין זמן רב מדי להתפוצץ. מזה זמן רב הוא חבר קבוע בצמרת הענף, אבל גם הוא יודה שעד לזכייה במאסטרס השבוע הוא לא באמת מימש את הפוטנציאל הענק הגלום בו.

 

אלן עורר עניין בענף עוד בטרם נכנס לסבב המקצועני. ב-2004, כשהיה בן 18 בלבד הוא רשם הישג נדיר כשזכה בשנה אחת באליפות העולם ובאליפות אירופה לחובבים. מאז עונת 2005/6 הוא משחק ברציפות בסבב המקצועני,זכה במספר טורנירים, הגיע לשלבים מאוחרים בטורנירים אחרים, התברג בחלק העליון של הדירוג העולמי ונחשב לשחקן איכותי מאוד, אך בד בבד גם סבל מחוסר יציבות משוועת ומתדמית בעייתית של "ילד רע" שדבקה בו.

 

מארק אלן ובתו (צילום: getty images) (צילום: getty images)
מארק אלן ובתו(צילום: getty images)

 

החזית הסינית

אלן, לטוב ולרע, הוא אחד שלא מסוגל לשמור דברים בבטן. הוא תמיד אומר את מה שיש לו להגיד באופן גלוי ופומבי, ולא אכפת לו אם דבריו ירתיחו מישהו אחר או יפגעו בו. החוסר באיפוק ובצנזורה עצמית, הוביל אותו ללא מעט עימותים עם כמה מיריביו בסבב. אחד מהסכסוכים המפורסמים של אלן הוא מול אלוף העולם לשעבר, סטיוארט בינגהאם. אלן כינה את בינגהאם בעבר "חסר אומץ" והאחרון אמר בתגובה שהוא "אידיוט", והבהיר כי הוא מתכוון להתעלם ממנו בסבב.

 

אחרי זכייתו של בינגהאם באליפות העולם ב-2015, הוא זכר לעקוץ את אלן ואמר כי בזכות ההערה שלו – הוא שאב את המוטיבציה להילחם על תואר אלוף העולם. מעריציו של בינגהאם מיהרו להטריל את אלן בטוויטר, זירה בה הוא פעיל מאוד, והוא מצדו התנצל והודה כי טעה באבחנה שלו.

 

התעמת עם אלן. סטיוארט בינגהאם (צילום: getty images) (צילום: getty images)
התעמת עם אלן. סטיוארט בינגהאם(צילום: getty images)

 

שחקן אחר שספג יותר אש וביותר בוטות מכיוונו של אלן, הוא מארק ג'ויס. לפני משחק ביניהם הוא אמר עליו: "אני לא אוהב אותו, באופן כללי הוא שמוק בשולחן ומחוצה לו. אני בספק אם אמא שלו אוהבת אותו".

 

אבל הריב הקשה והמכוער ביותר של אלן היה מול השחקנים הסינים ומול סין כולה כמדינה. העימות הראשון בין אלן למדינה המאוכלסת בעולם היה ב-2012 כשהגיע להתארח שם בטורניר ה"וורלד אופן". אלן תקף בחריפות את תנאי האירוח וצייץ בטוויטר: "המקום הזה נורא. מצאתי חתול מת הבוקר, לא פלא שמסריח פה כל כך. אני מניח שכל העיר מלאה בחתולים מתים. המסע הזה הוא סיוט עבורי, האנשים בורים, האולם מגעיל, השולחנות עלובים והאוכל מחריד. חוץ מזה, אני אוהב את סין". בהמשך הוא עידן מעט את דבריו אך לא חזר בו עקרונית: "אולי הייתי קצת קשוח מדי, לא כל הסינים בורים. חוץ מזה אני עומד מאחורי כל מה שכתבתי".

 

אלן נקנס ב-1,000 פאונד על דבריו, אך לא נראה שהוא למד את הלקח. בסיום אותה עונה הוא הודח מאליפות העולם בסיבוב הראשון אחרי שהפסיד לקאו יופנג הסיני. במסיבת העיתונאים לאחר מכן, אלן האשים את קאו בכך שלא הודה בעבירה שביצע במשחק כפי שהוא מחויב אתית, אמר שהוא נגעל ממנו וטען כי זו התנהגות מקובלת אצל שחקנים סיניים.  

 

בארי הרן, היו"ר הדומיננטי של התאחדות הסנוקר המקצוענית, זעם על דבריו של אלן וטען כי המיט חרפה על המשחק: "פעם אחרי פעם, אלן לא שולט בהתבטאויות הפומביות שלו. לפעמים אני פשוט חסר מילים". על דבריו נגד קאו והשחקנים הסיניים נקנס אלן ב-10,000 פאונד – והפעם הוא גם התנצל: "הייתי מוצף ברגשות וחציתי את הגבול. אני מבין שההתנהגות שלי מחוץ לשולחן צריכה לעמוד באותו הסטנדרט שאני מציב לעצמי במשחק עצמו".

  

"אלן המיט חרפה על הענף". בארי הרן (צילום: getty images) (צילום: getty images)
"אלן המיט חרפה על הענף". בארי הרן(צילום: getty images)

 

בניגוד לאותם שחקנים עמם אלן הסתכסך לאורך השנים, ישנם גם לא מעט שחקנים בסבב שמחבבים אותו ומעריכים את האומץ שלו להעביר ביקורת על הענף ולהגיד דברים שהיו אומרים בעצמם אלמלא היו חוששים מההשלכות.

 

אלן, בניגוד אליהם, מרבה לקטר בגלוי על השינויים התכופים בפורמט הטורנירים ולא אחת התעמת בנושא עם הגוף המנהל את הענף ובעיקר עם העומד בראשו, ברי הרן. בעבר הוא אף אמר ש"להרן אכפת רק להרוויח כסף. השחקנים לא מעניינים אותו, שי**יינו השחקנים", הרן אמר בתגובה ש"הוא עסוק מדי בכדי להתעסק בהערות מטופשות של ילדים טיפשים". גם על התקרית הזו אלן נקנס.

 

חטף על הראש מהפה הגדול של אלן. קאו יופנג (צילום: getty images) (צילום: getty images)
חטף על הראש מהפה הגדול של אלן. קאו יופנג(צילום: getty images)

 

"הייתי במקום מאוד אפל"

אלן כפי שניתן להבין הוא דמות של קיצוניות, אפשר לאהוב אותו ואפשר לשנוא אותו. גם חייו האישיים ידעו טלטלות רגשיות רבות שהשפיעו עמוקות על התפתחות הקריירה שלו. אלן דיבר בעבר בגלוי על הדיכאון ממנו הוא סובל והודה כי הוא מתקשה להסתובב לבד בסבב הרחק מהמשפחה שלו. "אני נכנס אל תוך הבועה שלי ולא רוצה להיות מעורב בשום דבר. היו לי המון ימים שפשוט התחפרתי במיטה וצפיתי בסרטים כל היום, לא רציתי ללכת להתאמן, לא רציתי לדבר עם אף אחד. במבט לאחור, זה די מפחיד", הוא סיפר.

 

אחת הסיבות להחמרת הדיכאונות שלו הייתה הפרידה שחווה ב-2011 מזוגתו ואם בתו, ריאן אוואנס, מי שנחשבת לשחקנית הסנוקר הטובה בהיסטוריה. "מערכות יחסים הם דבר חשוב עבורי, אחרי הפרידה ההיא לא התחשק לי לעשות כלום. סנוקר זה ענף מאוד פסיכולוגי ואני הייתי במקום מאוד אפל, התוצאות שלי היו בהתאם".

 

מארק אלן חוגג את הזכייה במאסטרס (צילום: getty images) (צילום: getty images)
מארק אלן חוגג את הזכייה במאסטרס(צילום: getty images)

 

אלן אמנם הצליח לשקם את חייו הרומנטיים ונישא מאז לקיילה מקוויגן, איתה הביא לעולם בת משותפת, אבל מכתם אחד ממערכת היחסים הקודמת הוא איננו יכול להשתחרר. כשהיה בן 20 הפך אלן לאבא כשריאן, זוגתו הקודמת, הביאה לעולם את בתם לורן (קודם לכן היא הספיקה לזכות באליפות העולם לנשים כשהיא בחודש השביעי להריונה). כיום לורן כבר בת 11, אבל אלן מודה כי הוא בקושי רואה אותה ולא ממש לקח חלק פעיל בגידול שלה. "זה מורכב וזה בעיקר לא טוב", הוא אמר בנושא בראיון בעבר.

 

אז אמנם זה לקח זמן רב, אבל נראה שהעונה אלן הצליח סוף סוף להשלים עם העולם ולחיות איתו בשלום, וגם התוצאות בסנוקר מעידות על כך. מלבד הזכייה המדוברת במאסטרס, אלן גם העפיל העונה לגמר האליפות הבינלאומית היוקרתית בסין ולחצי גמר הוורלד אופן. השבוע של המאסטרס כבר היה בגדר ההתפוצצות המיוחלת, הופעה מוחצת, יציבה, קרת רוח ובאחת מבמות הסנוקר היוקרתיות בעולם. עוד לפני שניצח את קיירן ווילסון הצעיר בגמר, הוא הספיק להנחיל לרוני אוסאליבן האגדי תבוסה נדירה 1:6 ולהדיח עוד אגדה של הענף, ג'ון היגינס.

 

מארק אלן ברגע של נחת (צילום: getty images) (צילום: getty images)
מארק אלן ברגע של נחת(צילום: getty images)

 

כשהוא בתחילת העשור הרביעי לחייו אלן נראה הרבה יותר מפויס ונינוח – בריאיון שהעניק מיד לאחר זכייתו במאסטרס הוא החמיא לבוס של הסנוקר ברי הרן איתו כאמור הרבה לריב בעבר.

בהזדמנות אחרת הוא גילה גילה שישב לדרינק עם מארק ג'ויס אותו כזכור כינה בעבר "שמוק", ואפילו עם הסינים הוא השלים וזכה לחוזי אימוץ יוקרתיים.

 

עם זאת חשוב לזכור כי הזכייה במאסטרס היא אמנם יוקרתית וגם מתגמלת (אלן זכה ב-200 אלף פאונד על ההישג), אבל איננה מעניקה נקודות דירוג. באופן טבעי הרף של אלן הורם כעת והמטרה המרכזית שלו העונה תהיה אליפות העולם, – אך מקומו שם כלל לא מובטח. נכון לעכשיו הוא אמנם מדורג במקום השמיני בעולם כש-16 הראשונים יעלו אוטומטית לאליפות, אך הוא יצטרך בקרוב להגן על נקודות רבות מהשנתיים האחרונות ואם לא יעשה זאת הוא עלול למצוא את עצמו בטורניר המוקדמות לאליפות.

 

"אני מרגיש כבר הרבה זמן שאני בכושר טוב, אבל לא השגתי את התוצאות שיוכיחו זאת. עכשיו יש לי אישור", התייחס אלן לתקופה היפה והנוכחית בקריירה שלו, "את הביטחון הזה אני צריך לקחת איתי לאליפות העולם באפריל, סוף סוף אני מצליח להיכנס לנעליים של אלכס היגינס ודניס טיילור, ועכשיו אני צריך להמשיך לזכות ביותר טורנירים כמו שהם עשו ולהביא את הגביע לצפון אירלנד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים