שתף קטע נבחר

הקלות לכולם, בעיקר לעשירים

רפורמת המס עליה חתם דונלד טראמפ בדצמבר תשפיע כבר על הגשת המיסים בחודש אפריל הקרוב. המומחים עו"ד אלון הרנוי וריצ’רד וונדר עושים לנו ולכם סדר בבלגאן

ב-22 בדצמבר של השנה שעברה חתם דונלד טראמפ על חוק הקיצוצים והמסים, אשר הפכו קיצוצים לחברות גדולות לקבועים והבטיחו שינויים אינדיבידואליים שונים שיפקעו בסוף שנת 2025. החוק שזכה לתשואות וביקורות, מהווה את השינוי הגדול ביותר בחוקי המס בשנים האחרונות, עם נהלים חדשים של הטלות מס, ניכויים וזיכויים מתוקנים, וגם ביטולים של פטורים שונים.

 

עו״ד אלון הרנוי, שותף מנהל במשרד עורכי הדין ׳שיבולת׳, וריצ׳רד וונדר, ראש מחלקת המיסוי של ׳שיבולת׳, מספרים לנו מהם השינויים המשמעותיים בחוק, ואיך הם ישפיעו על כל אחת ואחד מאיתנו כבר בעת הגשת תצהירי המס הקרבה:

 

1. הגבלים חדשים בהכנסות וגידול של ניכויים סטנדרטיים:

בהתאם לחוק החדש, ישמרו כל שבעת ההגבלים המקוריים על המיסוי אך ירדו שיעורי המס, מה שאומר שיגבה על כל אחד מההגבלים סכום נמוך יותר. מבולבלים? גם אנחנו. עו״ד הרנוי מסביר כי אם למשל אנשים פרטיים מרוויחים 500 אלף דולר או יותר, הם ישלמו השנה 37% מס במקום 39.6%. רמת ההכנסה תעלה מדי שנה עם האינפלציה, אך במידה נמוכה יותר מבעבר בגלל ההגנות שבחוק החדש.

חשוב לציין שהניכוי הסטנדרטי הוכפל. מ-6350 דולר ליחיד ו-12,700 לזוג נשוי, ל-12,400 ליחיד ו-24,800 לזוג נשוי.

 

2. חיסול הענישה לנשואים (ברוב המקרים):

אחד האלמנטים המעניינים של הגבלות המס החדשות, הוא ביטול החישוב הקולקטיבי לזוגות נשואים, שינוי שניסו להוביל מנהיגים רפובליקנים זמן רב.על פי חוק המיסוי האמריקאי, חישוב המס של זוגות נשואיםגבוה יותר מאשר זה שהיה לו היו מגישים את שכרם בנפרד.

תחת החוקים החדשים, זוגות רבים לא יצטרכו לשלם שוב את המחיר הזה בעת הגשה משותפת, והחישוב יעשה בהתאם להכנסה האינדיבידואלית המקורית של כל אחד מהם. עו״ד הרנוי מציין שהשינוי איננו חל על זוגות המשתכרים ביחד מעל ל-400,000 דולר.

 

החוקים החדשים. איך יראו הדוחות הקרובים שלנו? ()
החוקים החדשים. איך יראו הדוחות הקרובים שלנו?

 

3. ביטול המיסוי המקומי:

השינוי המשמעותי ביותר שהוביל חוק המיסוי החדש שחגגו הרפובליקנים בסוף השנה, היה כנראה במה שמכונה SALT(state and local taxes) deduction , שזהו המיסוי המקומי של המדינה והעירייה. על פי החוק, סכום הניכוי החדש לא יעלה על 10,000 דולר כולל הכנסות, מכירות ומס רכוש. השינוי עלול לפגוע באינטרסים של רבים מתושבי ניו יורק וקליפורניה, שיאלצו לבחור בין מס רכוש והכנסה או מס מכירות, כשהניכוי המקסימלי הוא 10,000 דולר. בעבר, בעיקר במדינות הללו, ניכוי המס כלל את כל הקטגוריות האלו.

 

4. הפחתת ריבית למשכנתאות:

אחד הניכויים החדשים אשר יותר ראוי לציון, כפי שמדגישים הרנוי ו-וונדר, הוא ההגבלה על ריבית המשכנתא. חוק המס החדש מפחית את המגבלה של הריבית על המשכנתא ל-750,000 הדולרים הראשונים של ההלוואה ממיליון דולר שנקבעו בעבר.

בנוסף, מעתה לא ניתן יהיה לנכות את הריבית על טווח ההון העצמי על בית. בעבר, עד 100,000 דולר של הון עצמי יכלו להיכלל בניכוי. כתוצאה מכך, מסבירים, פחות אנשים יוכלו לנצל את ניכוי ריבית המשכנתא, מה שעלול לגרום לירידה במחירי הדיור. הרנוי מציין שהניכוי רלוונטי אך ורק למשכנתאות שנתקבלו לאחרה-15 בדצמבר 2017.

 

5. עלייה במס ילדים ומיסוי על טיפול בקשישים:

החוק החדש מגדיל את שווי הזיכוי, הקרדיט, על ילדים, באופן משמעותי מ-1000 ל-2000, גם להורים שאינם מרווייחים מספיק בכדי לשלם מיסים, לזיכוי של עד 1400.

החוק מתיר להורים גם להשתמש בתכניות חסכון 529 למטרת שכר לימוד בבתי ספר פרטיים ודתיים. בהתאם לחוק החדש יחול כיסוי גם על הוצאות התלמידים בבית הספר. בכל הנוגע לטיפול בבני משפחה קשישים, כל אחד זכאי ל-עזרה של 500 דולר לטיפול בהורים קשישים.

 

לאור גידול הניכויים הסטנדרטים והעובדה שניכויים רבים מתבטלים, ההערכה היא כי כ-94% מכלל משלמי המסים ידרשו את הניכוי הסטנדרטי בשנת 2018. החוקים הפכו פשוטים ובהירים יותר, מה שככל הנראה יוביל רבים לנסות ולמלא את טפסי המיסוי בעצמם.

הרנוי ו-וונדר מדגישים כי על אף ההקלות הנראות לעין, מי שירוויחו מהחוקים החדשים הם דווקא בעלי ההכנסה הגבוהה ביותר. חוק המס החדש יסייע למשפחות הכנסה גבוהה ביותר. אותן משפחות או אינדיבידואלים בטווח ההכנסות 95-99% יקבלו עלייה 2.2 בהכנסות לאחר מס לעומת אנשים בטווח ההכנסות 20-80% שצפויים לקבל עלייה של 1.7.

אמנם על פי החוק החדש שיעורי המס מופחתים עבור כולם, אבל ניכר כי הם יטיבו יותר מכל עם בעלי ההכנסה הגבוהה ביותר, מגמה הפוכה מזו שנהוגה הייתה עד היום, לפיה המרוויחים ביותר ישלמו את המיסים הגבוהים ביותר.

 

למרות הקיצוץ הגדול בשיעורי המס של בעלי ההכנסות הגבוהות ביותר, משרד האוצר טוען כי החוק יביא 1.8 טריליון דולר בהכנסות חדשות על פני 10 שנים, כמו גם צמיחה כלכלית של 2.9% בשנה בממוצע.עם זאת, מומחים רבים טוענים כי להנחות האלה אין בסיס עובדתי או היסטורי.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים