שתף קטע נבחר

חוק בפולין: מאסר למי שיאשים את הפולנים בשואה

הפרלמנט אישר חוק שלפיו שימוש במונחים כגון "מחנות השמדה פולניים" או הכחשת רציחתם של פולנים על-ידי אוקראינים במלחמת העולם השנייה יהיו פשע שדינו עד שלוש שנות מאסר

הפרלמנט הפולני אישר אמש (יום ו') חוק שלפיו אמירות שיש בהן הטלת אחריות על פולין לפשעים נגד האנושות שביצעה גרמניה הנאצית יהיו בגדר פשע, והעונש עליו יהיה עד שלוש שנות מאסר. אישור החוק נעשה ערב יום השואה הבינלאומי, המצוין היום.

מחנה ההשמדה אושוויץ בפולין (צילום: AP) (צילום: AP)
מחנה ההשמדה אושוויץ בפולין(צילום: AP)

לפי החוק ייאסר גם להכחיש את רציחתם של כמאה אלף פולנים על-ידי צבא המורדים האוקראיני במהלך מלחמת העולם השנייה. סעיף זה בחוק צפוי להגביר את המתיחות בין פולין לאוקראינה שכנתה. החוק לא יחול על יצירות אומנות ומדע.

 

פולין נלחמת זה שנים בשימוש בביטויים כגון "מחנות השמדה פולניים", שמהם משתמע שפולין אחראית לפחות במידת מה למחנות שבהם נרצחו מיליונים, בעיקר יהודים, על-ידי גרמניה הנאצית. המחנות נבנו והופעלו על-ידי הנאצים אחרי שאלה פלשו לפולין ב-1939.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מפלגת השלטון של פולין – "מפלת החוק והצדק" – ניסתה בשנים האחרונות להעלות לתודעה את הסבל שחוו פולנים תחת השלטון הנאצי, בכלל זה עונש המוות שהוטל על פולנים שעזרו ליהודים. כך מנסה המפלגה להגיב על העדויות ההיסטוריות שלפיהן גם חלק מהפולנים ביצעו פשעים נגד היהודים במהלך המלחמה.

 

מפלגת השלטון נלחמת בימים אלה בהאשמות מצד האופוזיציה שלפיהן הקו הלאומני והאירו-סקפטי שהיא נוקטת מחזק את הימין הקיצוני.

 

ראש מוסד הזיכרון הלאומי האוקראיני אמר שלשום שאישור החוק צפוי להביא להפסקת שיתוף הפעולה בין היסטוריונים אוקראינים להיסטוריונים פולנים. בנובמבר האחרון זימנה אוקראינה את שגריר פולין לשיחת בירור. זו הייתה הסלמה בעימות הדיפלומטי בין השתיים בנוגע לעברן הבעייתי.

 

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, הגיב לחוק: "כעת משלמדתי יותר ויותר את החוק שעבר בפרלמנט הפולני, אני דורש כראש האופוזיציה לראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, לקרוא לשגרירת ישראל בוורשה להתייעצויות בנוגע לחוק שהוא פסול מעיקרו. יש להבהיר את חומרת החוק לממשלת פולין ולפרלמנט הפולני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מחנה ההשמדה אושוויץ. "לא פולני"
צילום: AP
מומלצים