שתף קטע נבחר

בגיל 95, מוכרת הספרים לא ממהרת לפרוש

כשהלגה ואייה התחילה לעבוד בחנות הספרים של משפחתה במזרח גרמניה, הצבא האדום צעד לעבר עירה, היטלר היה בשלטון וסארטר פרסם את מחזהו המפורסם "בדלתיים סגורות". שבעה עשורים חלפו ומוכרת הספרים המבוגרת ביותר בגרמניה נאמנה ללקוחותיה וממשיכה לעבוד 6 ימים בשבוע

הפכה את עירה הקטנה לשם דבר בעולם הספרות המקומי. הלגה ואייה  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפכה את עירה הקטנה לשם דבר בעולם הספרות המקומי. הלגה ואייה (צילום: AFP)

 

כשהלגה ואייה החלה לעבוד בחנות הספרים האהובה שלה, הצבא האדום צעד לעבר העיר שלה במזרח גרמניה, אדולף היטלר עדיין היה בשלטון וז'אן-פול סארטר בדיוק פרסם את המחזה שלו "בדלתיים סגורות".

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

שבעה עשורים קדימה והאישה המרשימה בת ה-95, מוכרת הספרים המבוגרת ביותר בגרמניה, מנערת מעליה כל דיבור על פרישה או אפילו על האטת קצב העבודה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ואייה עדיין פותחת את החנות שלה שישה ימים בשבוע. היא אמרה שהספרים עזרו לה לעבור שתי דיקטטורות ויילכו איתה גם לפרק האחרון של חייה. "התחלתי ב-1944 ואני עדיין כאן", היא אמרה בחיוך לסוכנות הידיעות הצרפתית, והיא יושבת במשרדה עמוס הספרים. "היו לי חלומות רבים כשהייתי צעירה, אבל הם תמיד היו קשורים לספרים".

 

חנות ספרים שהוקמה ב-1840

ואייה מייצגת דור שלישי במשפחתה שמנהל את חנות הספרים, שנמצאת באותו מקום מאז שנת 1840. סבה בנה את המדפים בצבע קרמל-חום בשנות ה-1880 כשאוטו פון ביסמרק שלט בגרמניה.

 

ספר עב כרס וכבד על חיי "קנצלר הברזל" שוכן על אחד המדפים בחנות ביחד עם ביוגרפיות פוליטיות אחרות, אחד מתחומי העניין הגדולים של ואייה ביחד עם אקזיסטנציאליזם צרפתי, קלסיציזם גרמני ותסריטים הוליוודיים.

 

כל כרך בחנות נוגע לנושא שאהוב על מוכרת הספרים, גם אם היא לא קראה כל ספר וספר. בחנות הספרים שלה לא ימצאו את סוג הספרים שמוצאים ברשתות הספרים הגדולות. "לא תמצאו כאן ספרי מתח, אלא אם הם משהו מיוחד", היא אמרה והזכירה לטובה את אגתה כריסטי ואת סופרת המתח הגרמנייה אינגריד נול.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
בשעה שמלחמת העולם השנייה השתוללה בחוץ, ואייה החלה לעבוד עם אביה וולטר בחנות שלו שעדיין נושאת את שם המשפחה בבית עשוי מעץ שבו שניהם נולדו. הם ניהלו את החנות ביחד תחת הכיבוש הסובייטי ותחת שלטון המדינה המזרח גרמנית, והלגה לקחה על עצמה את ניהול החנות כולה ב-1965, ארבע שנים לאחר שהמשטר הקומוניסטי הפך אותם לאסירים בארצם מאחורי מסך הברזל.

 

הגשימה חלום אחרי נפילת הקומוניזם במזרח גרמניה

"הדבר הכי נוראי במזרח גרמניה היה להתרגל להכול, לחשוב: 'אני לא אחיה לראות את היום שבו דברים משתנים'", אמרה ואייה. פירוש הדבר היה להעביר את הזמן שלה עד נפילתה הרשמית של מזרח גרמניה - כשהגבלות הנסיעה לאזרחים רוככו, אז היא יכלה לנסוע לחו"ל לבקר את דודה האהוב, שניהל חנות ספרים בולטת בשדרת לקסינגטון בניו יורק. "תארו לכם איך זה מרגיש עבור אדם צעיר להמתין עד גיל 60 בשביל שתוכל לצאת לנסיעה", היא אמרה. "נסיעה לניו יורק לא הייתה סתם נסיעה. זה היה חלום שהתגשם".

 

חנות הספרים בעיר סלזוודל מלאה בתמונות של קו הרקיע של ניו יורק, בשלט רחוב כחול עם הכתובת של דודהּ בניו יורק מקבל את פני הלקוחות עם כניסתם פנימה.

 

בשנה שעברה קיבלה ואייה פרס על מפעל חיים מאיגוד מוכרי הספרים הגרמנית, שהכריז עליה כעל מוכרת הספרים המבוגרת ביותר במדינה. "כשזכיתי בפרס אמרתי שזה לא רק הפרס שלי, אלא של כל המשפחה שלי שהחזיקה כאן מעמד זמן רב", אמרה ואייה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מוכרת הספרים הקשישה אמרה שסלזוודל, עיר שנמצאת 200 קילומטרים צפונית-מערבית לברלין ושגרים בה 25 אלף תושבים, נהנתה מתשומת לב ספרותית גדולה למרות גודלה הקטן בגלל חנות הספרים שלה. "אני מנסה להחזיק בספרים שמדהימים אנשים וגורמים להם לומר 'את מוכרת את זה בחנות הקטנה הזאת?'", אמרה ואייה.

 

לקוחות מבוסטון ועד לבנגקוק

"מסיבה זו אני מושכת לקוחות ממקומות רחוקים. אני אוהבת לומר שהלקוחות שלי משתרעים מבוסטון ועד לבנגקוק", היא הוסיפה בחיוך.

 

קלאוס שארטמן, כומר ולקוח ותיק בחנות הספרים, מאמין שלוואייה יש כישרון נדיר להתאים את עצמה לקוראים. "היא תמיד פוגעת בצורה מדויקת עם ההמלצות שלה – מספרי ילדים ועד לספרות מבוגרים", אמר שארטמן הן ה-78. "ואנחנו שמחים משום שאתה לא באמת מוצא את זה עוד בחנות ספרים גרמנית - רק בסלזוודל".

 

בארץ שבה יוהאן גוטנברג המציא את הדפוס במאה ה-15, הלקוחות פונים יותר ויותר לרכוש את ספריהם דרך הרשת, עם שיעור מכירות שעלה ביותר מחמישה אחוזים ב-2016. בינתיים, חנויות הספרים, בייחוד אלה שנמצאות ברחובות ולא בתוך הקניונים, נרשמה ירידה של אחוז במכירות - המשך של מגמה בת עשור. כך לפי נתוני תעשיית הספרים הגרמנית.

 

ואייה מאמינה בכוח הספרים להעצים ולרומם בשעה שמפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD) מתחזקת באזור. אף שהיא לא רואה בחנות שלה מקום שמשרת מטרה "מיסיונרית" בהרחקת לקוחות מקיצוניות פוליטית, היא כן בוחרת ספרים שמרחיבים את האופקים. "בשנים שלאחר המלחמה החזקתי בעיקר ספרי היסטוריה גרמנית כדי שאנשים כאן יידעו מה בדיוק קרה", היא אמרה.

 

"אני פשוט לא מוכרת את סוג הספרים שכעת מחזקים את ה- AfD", היא אמרה וציינה כמה רבי מכר אחרונים שהגבירו את החשש מהגירה המונית למדינה.

 

ואייה מנסה להתחמק מתשובה כשהיא נשאלת מתי תצא לפנסיה. היא מעולם לא נישאה ואין לה ילדים. "יכול להיות שאפרוש היום ויכול להיות שמחר. או שייקח קצת זמן עד שזה יקרה", היא אמרה. אבל בדבר אחד היא בטוחה למדי - שאין לה תחליף בחנות שלה. "כל מיני סוגים של אנשים באים לכאן ואומרים שהם יכולים לנהל את המקום", היא אמרה בחיוך. "אבל אלוהים, מי עוד יכול לעזור לאדם כמו אדון שארטמן", היא אמרה בהתייחסה ללקוח הנאמן שלה. "לא כל אחד יכול לנהל את השיחה הזו, אתה צריך שיהיה לך קצת ניסיון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים