שתף קטע נבחר

בחירות במעמד צד אחד: אין מתמודדים נגד א-סיסי

אישים בולטים באופוזיציה המצרית קראו להחרים את הבחירות לנשיאות בחודש מרס בעקבות פרישת מועמדים שהביעו חשש לביטחונם ומעצר הרמטכ"ל לשעבר סמי ענאן, שנתפש כמי שיכול לקרוא תגר על הנשיא המכהן. אם עד מחר לא יירשמו מועמדים חדשים יהיה א-סיסי המתמודד היחיד במרוץ

משחק לא הוגן? א-סיסי (צילום: AP) (צילום: AP)
משחק לא הוגן? א-סיסי(צילום: AP)

 

המאבק על דמוקרטיה במדינה הערבית נראה רחוק מתמיד: דמויות בולטות באופוזיציה במצרים קראו אתמול (יום א') להחרים את הבחירות לנשיאות שייערכו בחודש מרס בשל מה שהגדירו כגל דיכוי שטיהר את השטח ממועמדים שיקראו תגר על הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

פעיל הזכויות שהתמודד מול א-סיסי פרש: "אין תחרות הוגנת"

 

כמה מועמדים לנשיאות מצרים פרשו מהמרוץ בגלל חששם שיטרידו אותם וירדפו אחריהם, בייחוד לאחר מעצרו של המועמד המוביל נגד א-סיסי - הרמטכ"ל לשעבר סמי ענאן. מועמד בולט נוסף שפרש מהמרוץ הוא איש האופוזיציה, עורך הדין ופעיל זכויות האדם חאלד עלי, שטען שהתנאים במערכת הבחירות אינם מאפשרים תחרות הוגנת. מחר, 29 בינואר, הוא היום האחרון להגיש מועמדות לנשיאות מצרים, ואם איש לא יירשם למרוץ יהיה א-סיסי המועמד היחיד ובכך יבטיח את כהונתו השנייה.

 


המפלגה הסלפית ממשיכה לתמוך בנשיא המכהן. יו"ר מפלגת א-נור יוסף מחיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המפלגה הסלפית ממשיכה לתמוך בנשיא המכהן. יו"ר מפלגת א-נור יוסף מחיון(צילום: AFP)
שר ההגנה ומפקד הצבא לשעבר א-סיסי נבחר לנשיא מצרים ב-2014, שנה לאחר שהוביל הפיכה צבאית נגד הנשיא מוחמד מורסי, איש "האחים המוסלמים". הבחירות בחודש מרס יהיו הפעם השלישית שבה בוחר העם המצרי נשיא מאז הדחתו של הנשיא חוסני מובארק במהפכה עממית ב-2011.

 

"אנו קוראים לא להכיר בתוצאות של הבחירות"

"אנו קוראים לאנשים הגדולים שלנו להחרים את הבחירות הללו לחלוטין, ולא להכיר בשום תוצאות שלהן", מסרו דמויות בולטות באופוזיציה במצרית בהודעה משותפת שפרסמו. בין החותמים על ההצהרה עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח, פוליטיקאי איסלאמיסטי מתון שקיבל כחמישית מהקולות בסיבוב הראשון בבחירות ב-2012; הישאם ג'ננה, לשעבר בכיר בארגון שנלחם בשחיתות; ומוחמד אנואר סאדאת, שפרש החודש מהמרוץ לנשיאות בגלל החשש לביטחונו ולשלום אנשי הקמפיין שלו.

 

אנשי לשכתו של א-סיסי או אנשי ועדת הבחירות במצרים לא הגיבו לגל הפרישות האחרונות של המועמדים לנשיאות. ועדת הבחירות מסרה רק שהיא תבטיח שההצבעה תהיה חופשייה ושקופה.

 

נעצר והואשם בהסתה ובזיוף מסמכים. הרמטכ"ל לשעבר סמי ענאן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נעצר והואשם בהסתה ובזיוף מסמכים. הרמטכ"ל לשעבר סמי ענאן(צילום: רויטרס)

פרש מהמרוץ בגלל שהתנאים הקיימים לא מאפשרים לטענתו תחרות הוגנת. חאלד עלי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פרש מהמרוץ בגלל שהתנאים הקיימים לא מאפשרים לטענתו תחרות הוגנת. חאלד עלי(צילום: EPA)

בהצהרה שבה קראו אנשי האופוזיציה להחרים את הבחירות לנשיאות מצרים נאמר גם שמדיניות המדינה "מסירה כל הזדמנות להעברת שלטון בדרכי שלום".

 

אחיינו של סאדאת רוצה לצעוד לעבר ארמון הנשיאות

בהודעה נפרדת קרא סאדאת, אחיינו של הנשיא שנרצח אנואר סאדאת, למנהיגי ציבור ולאישים פוליטים בולטים להצטרף אליו לצעדה שוחרת שלום שתגיע לארמון הנשיאותי בדרישה לפגוש את א-סיסי ולדון עמו ב"מעבר הדמוקרטי" ובסביבה התקשורתית העוינת.

 

הקריאה להחרים את הבחירות לנשיאות מצרים הגיעה יום לאחר שג'ננה הותקף ונפצע קשות מחוץ לביתו. עורך דינו טען שמדובר היה בניסיון לחטוף אותו. ג'ננה פעל למען בחירתו של הרמטכ"ל לשעבר ענאן לנשיאות מצרים. ענאן נתפש כמועמד בעל הסיכויים הטובים ביותר לקרוא תגר על הנשיא המכהן א-סיסי. אלא שצבא מצרים האשים אותו בהסתה ובזיוף מסמכים והוא נעצר ונאלץ לפרוש מהמרוץ לנשיאות.

 

מפלגת א-נור הסלפית הודיעה מוקדם יותר היום שתמשיך לתמוך בא-סיסי לנשיאות מצרים. יו"ר המפלגה יונס מוחיון הודיע במסיבת עיתונאים ש"הנשיא הנוכחי עבד אל-פתאח א-סיסי הכי מסוגל למלא את המשימות העצומות" שעל סדר היום. מפלגת א-נור כבר תמכה בא-סיסי בבחירות לנשיאות ב-2014, שבהם זכה ב-96.9 אחוזים מקולות הבוחרים.

 

הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות מצרים ייערך ב-28-26 במרס, וסיבוב שני ומכריע - אם יידרש - ייערך ב-26-24 באפריל. המעוניינים להתמודד על התפקיד חייבים להירשם ב-29-20 בינואר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
כרזת בחירות של א-סיסי בקהיר
צילום: AP
מומלצים