שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יש לכם רכב 2018? השוטר עלול לעכב אתכם

  בעיה בין מחשבי היבואנים למשרד התחבורה עלולה לגרום לקשיים בזיהוי אלפי מכוניות

  אלפי מכוניות חדשות שעלו לכבישי ישראל בשבועיים האחרונים אינן רשומות עדיין במחשבי משרד הרישוי. המכוניות אמנם עברו רישוי כחוק והונפק להן רישיון רכב מודפס, אך שוטר שיעצור את הנהג לבדיקה יגלה שהן אינן מופיעות במערכת המחשוב שלו. גם מצלמות המהירות עשויות להתקשות בזיהוי.

   

  2018? אתה לא בטוח (צילום: ליהי קרופניק) (צילום: ליהי קרופניק)
  2018? אתה לא בטוח(צילום: ליהי קרופניק)

   

  מדובר בהמשך לבעיות המחשוב מאמצע ינואר, כאשר הופעלה לראשונה מערכת "שער עולמי" החדשה של המכס. וכפי שנחשף ב"ממון", מנעה במשך ימים ארוכים, בגלל בעיות בקשר בין מחשבי רשות המסים ומשרד התחבורה, את השלמת תהליך הרישוי שלהן. כל זאת דווקא בחודש ינואר, חודש מסירות רכב חדש החזק ביותר במהלך השנה.

   

  כעת מתלוננים יבואנים גדולים על בעיה בממשק עם מחשבי משרד התחבורה, עליו אחראית בעיקר חברת מל"ם תים. לפי ההערכות, בעיות המחשוב יעכבו את מסירתן של כ-5,000 מכוניות החודש, כך שינואר 2017 יסתיים עם בסביבות 35 אלף מסירות, לעומת 45 אלף בינואר 2017.

   

  "נהג של רכב כזה לא מבצע עבירה, כיוון שהרכב עבר רישוי כחוק וכל עוד יש בידו ביטוח חובה תקף", אומר עו"ד ערן בן־עמי, מומחה לדיני תעבורה. "אבל השוטר עלול לחשוד שמדובר ברכב גנוב, ולעכב את הנהג עד לבירור".

   

  ממשרד התחבורה נמסר כי "החוק מחייב את הנהג להיות מצויד ברישיון רכב מודפס, כך שנהג כזה אינו מבצע כל עבירה. המשרד השלים את העבודה עם המערכת החדשה, ונושאים שעלו בימים הראשונים להפעלתה טופלו".

   

  מחברת מל"ם תים נמסר בתגובה כי: "בימים האחרונים נודע לחברה מיבואני רכב, העושים שימוש במערכת 'רכבית' מבית מל"ם, על קשיים ב"סגירת התיקים" של הרכבים החדשים מול משרד הרישוי. ככל הידוע למל"ם, מקור הקשיים הוא בשינוי שביצע משרד התחבורה בתהליך ההתממשקות שלו מול יבואני הרכב, שמועד עלייתו לאוויר חל במקביל לעליית מערכת 'שער עולמי'. קשיים אלה מאפיינים את כל יבואני הרכב, לרבות יבואנים שאינם משתמשים במערכות מל"ם. מל"ם מקיימת שיתוף פעולה הדוק ופורה עם משרד התחבורה ותמשיך לעשות כך בעתיד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ליהי קרופניק
  רישוי 2018 - הצרות לא פוסקות
  צילום: ליהי קרופניק
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים