שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מפעילת דוכן פיס נשדדה, הביטוח סירב לשלם

  הפניקס דחתה דרישה לפיצוי בגין שוד של 4,000 שקל שנצברו כפדיון במשך יומיים. אבל בית המשפט חייב אותה והגדיר את התנהלותה "שיטת מצליח"

  בית המשפט לתביעות קטנות בהרצליה חייב לאחרונה את חברת "הפניקס" לשלם למבוטחת שלה, מפעילת דוכן פיס, שממנה נשדדו כ-4,000 שקל שצברה כפדיון במשך יומיים. השופט אמיר ויצנבליט דחה את חברת הביטוח, שניסתה לחמוק מתשלום בטענה שהפוליסה מחייבת להפקיד את הפדיון מדי יום.

   

  באירוע התרחש לפני כשנה נשדדו ממפעילת הדוכן כספי הפדיון שנצבר באותו יום וביום שלפני. בתביעה היא טענה שביטחה את פעילות הדוכן ב"הפניקס", ובכלל זה רכשה כיסוי למקרה של שוד, אך פנייתה למבטחת נדחתה בטענה שחל אחד החריגים לפוליסה.

   

  "הפניקס" לא הכחישה את השוד אך טענה שאחד מתנאי הפוליסה הוא שעל התובעת להפקיד בבנק את הכספים שהצטברו בקופה מדי יום. לטענתה, הזכיינית נהגה לצבור כספים, ובמקרה זה לא הפקידה בבנק את הפדיון יום קודם, ולכן לא עמדה בתנאי הפוליסה.

   

  התובעת השיבה שקיים קושי לעמוד בתנאי הפוליסה, שכן הבנק שלה סגור בימים שישי, מוצאי שבת וראשון. היא הסבירה שמאחר שהשוד אירע ביום שני, היו בקופה כספי הפדיון של אותו יום ושל היום הקודם. בתגובה טענה הפניקס שהיה עליה להפקיד את הכספים ביום שני בבוקר ולא להמתין לסוף היום.

   

  אבל השופט אמיר ויצנבליט קיבל את התביעה וציין שמלשון הפוליסה עולה שעל המבוטחת להפקיד בבנק את הכספים מדי יום "בכפוף ובהתאם לשעות הפעילות של הזכיין והבנק". בנסיבות אלה, ומאחר שסניף הבנק שלה סגור בימי ראשון, היא לא הייתה חייבת להפקיד את הכספים שהצטברו יום קודם לשוד.

   

  השופט הוסיף שאם המבטחת סבורה שהיה על הזכיינית להפקיד את הכספים שהצטברו בבוקר שלמחרת, היה עליה לרשום זאת במפורש בפוליסה. בכל מקרה, לדבריו, "יש לשים גבול סביר לדרישה מהמבוטח להיטלטל לסניף הבנק".

   

  עוד נקבע כי גם אם היה מתקיים הסייג שבפוליסה, לא היה מקום לשלול את הכיסוי הביטוחי לגמרי אלא להפחיתו באופן יחסי שכן הדרישה להפקדה יומית היא "אמצעי להפחתת סיכון". השופט הבהיר שבדרך כלל כאשר מבוטח לא נקט באמצעי להפחתת סיכון שנקבע בפוליסה, על המבטח לשלם לו תגמולים מופחתים בהתאם לעלייה שהייתה מתרחשת בפרמיה אלמלא נקבע אותו אמצעי.

   

  בסיכומו של דבר חויבה הפניקס לשלם למפעילת הדוכן את סכום הגניבה במלואו, 4,000 שקל, בניכוי השתתפות עצמית בסך 2,000 שקל.

   

  השופט ויצנבלט חייב את חברת הביטוח בהוצאות בסך 1,500 שקל, סכום גבוה יחסית להיקף התביעה. הוא הדגיש כי ראוי שהסכום ישקף תמריץ למבטחים לשקול היטב את עמדתם טרם שלילת הכיסוי ולא לנקוט ב"שיטת מצליח".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אסף מגל
  ארכיון. לדוכן אין קשר לכתבה
  צילום: אסף מגל
  עו"ד אלדד אוחיון
  מומלצים