שתף קטע נבחר

תמונות הנשים במחנה ההשמדה טושטשו

השבועון החרדי "משפחה" באנגלית, הנחשב לפופולרי ביותר, פרסם כתבה על תאומי מנגלה – וטשטש את דמויות הנשים בתמונת השחרור של מחנה ההשמדה. המהלך עורר סערה ברשת: "מחיקה זה דה-הומניזציה של כל הנשים וסטירה בפניהן של ניצולות שואה". עורך במגזין מתנצל: "התמונה טושטשה במגזין בעברית. לא ידענו". מערכת משפחה: "תקלה מצערת"

 (מתוך אתר משפחה) (מתוך אתר משפחה)
(מתוך אתר משפחה)

 

נשים במחנה אושוויץ-בירקנאו טושטשו: העיתון "משפחה" באנגלית, הנחשב לשבועון החרדי הפופולרי ביותר בשפה זו בישראל ובארה״ב, פרסם בסוף השבוע האחרון כתבה לקראת יום השואה הבינלאומי על תאומי מנגלה – ו"פיקסל" את דמויות הנשים בתמונת השחרור של מחנה ההשמדה.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

המהלך עורר סערה ברשת, ונשים דתיות הגיבו בזעם: "פיקסול של נשים במחנות ההשמדה הוא עיוות מוסרי".

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

הכתבה, שפורסמה לקראת סוף השבוע שבו צוין יום השואה הבינלאומי, עסקה בתאומים ניצולי הניסויים של יוזף מנגלה ששרדו את התופת. אלא שהסיפור שעלה אף לאתר העיתון מציג את אחד התאומים מחזיק תמונה משחרור מחנה ההשמדה, ודמויות הנשים הניצבות יחד עם ילדים תאומים במחנה טושטשו.

 

רנה סלוטקין מציג את תמונת שחרור תאומי מנגלה. הנשים מצד שמאל - מפוקסלות (מתוך אתר משפחה) (מתוך אתר משפחה)
רנה סלוטקין מציג את תמונת שחרור תאומי מנגלה. הנשים מצד שמאל - מפוקסלות(מתוך אתר משפחה)

 

בכתבה על התאומים ניצולי השואה מובאת תמונתו של רנה סלוטקין, אך נעדרת ממנה תמונתה של אחותו התאומה, איירין, חוץ מתמונה אחת של שניהם בגיל צעיר מאוד.

 

"הפעם הם עברו את הגבול"

שושנה קיטס-ג׳סקול, בעצמה אישה דתייה מהקהילה הדתית האנגלו-סקסית בבית שמש ומייסדת ״חוכמת נשים״ - ארגון נשים דתיות למען צדק חברתי – זעמה כשראתה את הכתבה. היא העלתה פוסט לפייסבוק וחוללה סערה.

 

האישה שטושטשה ()
האישה שטושטשה

 

״אנו מודעים מזה שנים לעובדה שמגזין ׳משפחה׳ מצנזר תמונות של נשים וילדות, אבל הפעם הם עברו את הגבול", קיטס-ג'סקול אומרת. "פיקסול של נשים במחנות ההשמדה זה עיוות מוסרי. אם מדובר בקורבן, הם למעשה הרגו אותה שוב. אם מדובר בניצולה, זה מעשה נורא לא פחות. אם מדובר בתמונה של מי שלחמה למען שחרור הגטו או הייתה שם למען הילדים בעת השחרור, הם חיללו את שמה״.  

 

רחל סטומל, עמיתתה של קיטס-ג'סקול בארגון ואישה דתייה אף היא, אמרה כי ״הם נתנו להן מספרים במקום שמות - ואתם נתתם להן פיקסלים במקום פנים. מתי תבינו שמחיקה זה דה-הומניזציה של כל הנשים ואף סטירה בפניהן של ניצולות שואה?״

 

עורך ב"משפחה" באנגלית: זה טושטש בגרסה העברית של העיתון

שרולי בסר, עורך במגזין "משפחה" באנגלית, הגיב בפייסבוק לסערה: "בסיפור השער של 'משפחה' מהשבוע האחרון הופיע תמונת שואה מפוקסלת, כאילו בכדי לטשטש את דמויות הנשים שבתמונה.

 

"קוראים ופרשנים שנפגעו מהמהלך פנו אליי. עקבתי אחר הסיפור דרך מחלקת הגרפיקה ודיברתי עם האנשים שהיו מעורבים בכך.

 

"התמונה לא טושטשה על ידינו. אנחנו לא היינו עושים זאת כך. למעשה, באותה הכתבה ממש באותו העמוד, אפשר לראות בבירור תמונה של ילדה.

 

"מה שקרה הוא כך: הכתבה תורגמה מהגרסה העברית של 'משפחה', שמתנהלת לפי קווים מנחים שונים משלנו. הם שטשטשו אותה, בהתאם למדיניות שלהם. אחת הגרפיקאיות אצלנו שמה לב לזה, והניחה שהטשטוש נעשה מסיבות אחרות שאינן נוגעות למגדר, ולכן כללה אותן כפי שהן בגרסה האנגלית. השגיאה שלה שנעשתה מכוונה טובה, נבעה מההנחה שהטשטוש מגן על צניעותה של המצולמת מסיבה כלשהי.

 

"אלא שזה לא המקרה. הפגיעה כתוצאה מכך מובנת. אני בהחלט הייתי נעלב לו הייתי רואה תמונה עם פנים קדושות אלו מטושטשת. 'משפחה' הפגין רצון אדיר לדיון בנושא – וימשיך לעשות זאת עם מועצת הרבנים שלנו, אנו עובדים קשה לגבש מדיניות המקובלת על ידי ההלכה, ומאפשרת לקוראינו להרגיש בנוח מבלי לבזות אף אחד".

 

מערכת "משפחה": "תקלה מצערת"

ממערכת "משפחה" נמסר בתגובה: "היהדות החרדית מנציחה את זיכרם של ששת מיליוני הקדושים שנרצחו על קידוש השם בשנות השואה, באמצעות שמירה על מורשת מפוארת של אמונה בבורא וקיום חיי תורה ומצוות.

 

כמו כל כלי התקשורת החרדים, אנחנו מכבדים את הכללים שקבעו גדולי התורה לפני 70 שנה שלא לפרסם מעל גבי העיתונות החרדית תמונות נשים, אך נוהגים לעשות זאת באופן מכבד ולהימנע מטשטוש דמויות. פרסום התמונה המדוברת תוך טשטוש דמויות המופיעות בה היא תקלה מצערת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך אתר משפחה
רנה סלוטקין
מתוך אתר משפחה
מומלצים