שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המוזיקאי שניגן כדי לשרוד בשואה, קוקו שומאן, הלך לעולמו

  אגדת הסווינג וגיטריסט הג'אז קוקו שומאן, שהיה חבר בלהקת "הגטו סווינגרס" בגטו טרזנשטאט וניגן לקציני אס אס במחנה ההשמדה אושוויץ, הלך לעולמו בגיל 93. "ניגנו מוזיקה בגיהינום", סיפר בעבר על תקופת המלחמה

  הג'אזיסט ואגדת הסווינג היינץ יעקב (קוקו) שומאן הלך לעולמו אתמול (א') בברלין, בגיל 93. שומאן היה גיטריסט ג'אז יהודי, ניצול מחנה ההשמדה אושוויץ.

   

  הוא קנה את שמו כמוזיקאי צעיר בסצנה המחתרתית של ברלין שפרחה בשנות ה-30. בשנת 1943 נעצר משום שאימו הייתה יהודיה, וגורש לגטו טרזנשטאט שם ניגן בלהקת "הגטו סווינגרס". מאוחר יותר גורש לאושוויץ ושם ניגן עבור אנשי האס אס וטורי הצעידה למחנה העבודה. בתום המלחמה עבר לאוסטרליה וחזר לברלין בשנות ה-50, שם ביסס מחדש את הקריירה שלו והפך למוזיקאי ג'אז מוערך.

   

  ניצל בזכות המוזיקה. קוקו שומאן (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  ניצל בזכות המוזיקה. קוקו שומאן(צילום: Gettyimages)

  שומאן נולד ב-1924 לאב נוצרי ואם יהודיה, אך גדל בלי זהות דתית והחשיב עצמו גרמני. רק לאחר שחוקקו חוקי נירנברג בגרמניה, מורה בבית הספר קבעה שהוא יהודי. הוא גדל בבית מוזיקלי ומגיל צעיר הקשיב לג'אז, צ'רלסטון ופוקסטרוט. כנער צעיר נהג להסתנן למועדוני ג'אז מחתרתיים בהם ניגנו מוזיקה של שחורים, עד שגם זו הפכה אסורה. מאוחר יותר החל לנגן במועדונים אלו תמורת פרוטות ובמקביל עבד כשרברב למחייתו.

   

  ב-1943 קוקו (שקיבל את שמו מחברה צרפתייה שלא הצליחה להגות את השם יעקב), נעצר משום שלא ענד טלאי, ונשלח לגטו טרזנשטאט שכונה "הגטו של האליטה" עקב העובדה שנכלאו בו הרבה אנשי רוח. שם הוא הצטרף ללהקת ה"גטו סווינגרס" כמתופף. הלהקה אף צולמה לסרט התדמית שצילמו הנאצים בגטו.

   

  שנה לאחר מכן, ב-1944, שומאן נשלח לאושוויץ ועמד פנים מול פנים עם ד"ר מנגלה ששלח אותו לחיים בזכות מקצועו הנוסף. אך גם באושוויץ מצא את דרכו המוזיקלית - הוא מצא גיטרת סלמור והקים את להקת "The Happy Five" עם עוד כמה מוזיקאים שהגיעו למחנה. במהרה הלהקה החלה לנגן במחנה רשמית, עבור אנשי אס אס וגם עבור מי שנשלחו לתאי הגזים. "ניגנו מוזיקה בגיהינום" סיפר על התקופה הזו.

   

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  ב-1945 ניצל בזכות הצבא האמריקני מעט לאחר שהועבר למחנה אחר סמוך לדכאו. לאחר המלחמה שומאן הגיע לברלין ומצא ששני הוריו שרדו, משום שאביו החביא את אימו ושיקר לגסטאפו שהיא מתה.

   

  שומאן חזר אל הסצנה המוזיקלית בברלין ואף ניגן עם הכנר הלמוט זכריאס. לפני מספר שנים הועלה בהמבורג מחזה המספר את קורותיו שתועדו בביוגרפיה שלו "Der Ghetto-Swinger".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Gettyimages
  קוקו שומאן. ניגן כדי לשרוד
  צילום: Gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים