שתף קטע נבחר

לפיד נגד נתניהו: "על זכר נרצחי השואה לא מנהלים מו"מ"

יו"ר יש עתיד תקף את הודעת רה"מ לפיה ישראל ופולין ינסו להגיע להבנות על "חוק השואה": "אדמת פולין רוויה בדם יהודים". דוברת ממשלת פולין: השיחות עם ישראל לא יהיו על החלטות ריבוניות של פולין

 

 

לאחר קרב הציוצים שניהל עם שגרירות פולין בישראל, קורא יו"ר יש עתיד לראש הממשלה בנימין נתניהו לדאוג כי החוק "ייקבר באדמת פולין". בישיבת הסיעה היום (ג') הזכיר יאיר לפיד את הודעת ראש הממשלה מאמש: "ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת פולין הודיעו אתמול שהם ינהלו 'משא ומתן' על נוסח החוק המבזה, שניסה להעלים ולטשטש את מעורבותם של פולנים רבים במכונת ההשמדה הנאצית. על זכר הנספים לא מנהלים משא ומתן. החוק הזה צריך פשוט להיקבר באדמת פולין, הרוויה בדם יהודים".

 

יאיר לפיד: "החוק מבזה וצריך להיקבר" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
יאיר לפיד: "החוק מבזה וצריך להיקבר"(צילום: אוהד צויגנברג)

"במקום לנהל משא ומתן מדינת ישראל צריכה לומר לממשלת פולין דבר אחד: אם החוק הזה יעבור, תיאלצו לתבוע אותנו. ואנחנו נבוא - עם ניצולי השואה, עם תמונות הנספים, עם העדויות הרבות מספור. נבוא ונגיד לכם שהיהודים לא מוכנים לשתוק יותר. היהודים כבר לא מפחדים מכם".

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הוסיף באותו עניין כי "הניסיון של הפרלמנט הפולני לשנות את העבר לא יצלח. בינתיים הוא משיג אפילו תוצאה הפוכה. בפולין הייתה אנטישמיות קשה ואלימה לפני ובמהלך המלחמה, וגרוע מכל, גם כלפי בני עמנו ששרדו את הזוועות וחזרו לבתיהם. שום חוק לא ישנה את פוגרום קיילצה ב-1946, שבו נרצחו רבע מיהודי העיירה ששרדו את השואה".

 

אבי גבאי: "הניסיון של הפרלמנט הפולני לשנות את העבר לא יצלח" (צילום: עמית שאבי ) (צילום: עמית שאבי )
אבי גבאי: "הניסיון של הפרלמנט הפולני לשנות את העבר לא יצלח"(צילום: עמית שאבי )

לדיווחים לפיהם נתניהו צפוי להעיד ואף להיחקר בפרשת הצוללות, אמר גבאי: "ראש ממשלה שייחקר באזהרה בפרשיית שוחד בנושאי ביטחון יהיה חייב להכריז על נבצרות עד לתום החקירה, ולא יוכל להמשיך ולקבל החלטות בנושאי ביטחון המדינה".

 

הלילה התייחסה דוברת הממשלה הפולנית, יואנה קופצ'ינסקה, לשיחה שהתקיימה בין נתניהו לראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי. לדבריה, בין השניים סוכם שיתנהלו שיחות בין צוותים ישראליים ופולניים בנושא. עם זאת הדגישה קופצ'ינסקה כי "השיחות לא יהיו על החלטות ריבוניות של הפרלמנט הפולני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
יאיר לפיד, היום
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים