שתף קטע נבחר

חמ"לים משותפים ומפקד אחד: כך יתמודדו עם פיגועים מעוטף ירושלים

הרמטכ"ל אישר תוכנית שנועדה להתמודד עם העלייה בכמות הפיגועים שמקורם בעוטף ירושלים. במסגרת התוכנית יוקמו חמ"לים שיהיו משותפים לנציגי צה"ל, שב"כ והמשטרה כדי לייעל את סיכול הפיגועים ולהתמודד עם ההימלטות לשטחי ההפקר. החלק הצבאי של העוטף יוכפף למח"ט בנימין

לאור עלייה בכמות הפיגועים שמקורם בעוטף ירושלים, מערכת הביטחון מקימה חמ"לים משותפים ומטילה את האחריות על כל שטחי העוטף – על מח"ט אחד: בתום עבודת מטה שנמשכה כשנה אישר הבוקר הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט את התוכנית שגיבשו מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, ומפקד אוגדת איו"ש, תת אלוף ערן ניב, שלפיה יוכפף האזור שמסביב לירושלים למפקד חטיבה מרחבית אחד – מח"ט בנימין.

 

כיום אחראי מח"ט בנימין, אל"מ יובל גז, על השטח שמצפון לירושלים בעוד מח"ט עציון, אל"מ שרון אסמן, אחראי על השטח שמדרום לבירה, בואכה בית לחם. דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס הבהיר כי השינוי הארגוני-מבצעי לא ישפיע כלל על השטחים בבירה שכיום באחריות המשטרה או מג"ב, וצה"ל לא יקבל לאחריותו שום אזור או אוכלוסייה חדשה בירושלים רבתי.

עוטף ירושלים (ארכיון) (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
עוטף ירושלים (ארכיון)(צילום: אסף קמר)

במסגרת השינוי יוקמו חמ"לים חדשים שבהם יישבו נציגי צה"ל, שב"כ והמשטרה במטרה לייעל את מהירות סיכול הפיגועים לפני או אחרי שהתרחשו, בשל העירוב המתגבר של הטרור שמקורו במזרח ירושלים.

 

תופעה נוספת שעליה ינסו במערכת הביטחון להתגבר כחלק מהשינוי נוגעת לערי המקלט של בעלי תעודת זהות כחולה שביצעו עבירה פלילית או ביטחונית בשטח ישראלי ונמלטו להסתתר למשל ברמאללה, וגם להיפך: פלסטינים שביצעו פיגועים בשטחי איו"ש ונמלטו לשטחי ההפקר במזרח ירושלים.

הרמטכ"ל רא"ל איזנקוט. אישר את התוכנית (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרמטכ"ל רא"ל איזנקוט. אישר את התוכנית(צילום: מוטי קמחי)

במסגרת השינוי יועבר האזור הצפוני של חטמ"ר בנימין לאחריותם של החטיבות המרחביות אפרים ושומרון, כשהעיר רמאללה תישאר באחריות חטמ"ר בנימין. כפרים כמו אבו דיס ועזריה הסמוכים לירושלים יועברו במסגרת השינוי מאחריות חטמ"ר עציון לאחריות חטמ"ר בנימין.

 

התוכנית תהיה מדורגת ותבוצע בשלושה שלבים לאורך החצי השנה הקרובה, ותכלול גם שינויים פרסונליים בין המח"טים באיו"ש: מח"ט עציון הנוכחי אל"מ אסמן יחליף את מח"ט בנימין אל"מ גז וסא"ל דוד שפירא (לשעבר מג"ד שמשון ומפקדו של אלאור אזריה - י"ז) יקודם דרגה ויהיה מח"ט עציון הבא במקומו של אסמן. סא"ל שגיב דהאן יועלה בדרגה ויכהן כמח"ט שומרון הבא. עוד מסר תא"ל מנליס כי האחריות על המעברים שכיום מופקדים על מג"ב לא תשתנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף קמר
עוטף ירושלים
צילום: אסף קמר
מומלצים