שתף קטע נבחר

מחאה באיראן: נשים מצטלמות ללא חיג'אב

ברשתות החברתיות ברפובליקה האיסלאמית החלו להופיע תמונות וסרטונים של נשים מסירות את כיסוי הראש ומנופפות בו בעזרת מקל. ככל הנראה, ההשראה למחאה היא "האישה עם הצעיף הלבן" שעלתה לפני חודש על עמוד בטון בטהרן והסירה את החיג'אב שלה במהלך הפגנה

לפחות חמש נשים פרסמו אתמול (ב') ברשתות החברתיות באיראן פוסטים במחאה נגד חובת עטיית החיג'אב, במה שנראה כמו תחילתו של גל מחאה חדש ברפובליקה האיסלאמית. הנשים פרסמו תמונות וסרטונים שלהן מסירות את כיסוי הראש ומנופפות בו בעזרת מקל. התמונות והסרטונים שפורסמו צולמו במוקדים שונים בערים טהרן ואיספהאן.

 

 

מסעוד סראבי, שהיה עד למחאתה של אחת מהנשים הללו, אישר את האותנטיות של הסרטון שצולם ברחוב אנקלאב ("המהפכה") בטהרן, בירת איראן. ככל הנראה, האישה קיבלה השראה מ"האישה עם הצעיף הלבן" שעלתה ב-27 בדצמבר על עמוד בטון בטהרן והסירה את החיג'אב שלה במהלך הפגנה.

 

"האישה עם הצעיף הלבן", ששמה התברר כווידה מובאהד, הסירה את כיסוי הראש שלה במהלך הפגנה נגד המגבלות הקשות שמטילות הרשויות האיראניות על נשים בכל הנוגע ללבוש. ההפגנה הזו נערכה יום אחד לפני פרוץ ההפגנות הגדולות ברחבי איראן במחאה על המצב הכלכלי במדינה - הפגנות שבהן נהרגו יותר מ-20 בני אדם ושדוכאו בסופו של דבר על ידי השלטונות.

"האישה עם הצעיף הלבן". וידה מובאהד שהציתה את מחאת החיג'אב הנוכחית ()
"האישה עם הצעיף הלבן". וידה מובאהד שהציתה את מחאת החיג'אב הנוכחית

מובאהד נעלמה לאחר מעשה המחאה, ואתמול התברר שהיא הוחזקה במעצר. על פי הדיווחים, בסוף השבוע היא שוחררה מהמעצר ביחד עם בתה הפעוטה.

 

מאז שידור התמונות שבהן נראתה מובאהד עומדת על עמוד בטון בטהרן נעלמו עקבותיה. ברשתות החברתיות הוצמד למפגינה, שעוד הייתה אלמונית, הכינוי "הבחורה מרחוב אנקלאב", על שם האזור בעיר הבירה שבו היא צולמה במחאתה. העיתון "דיילי מייל" דיווח כי בימים האחרונים נפוץ ברשתות החברתיות ההשטאג #היכן_היא? בדרישה מהרשויות לחשוף מה עלה בגורלה ובגורל בתה בת 20 החודשים.

מתוך תמונת הצדעה למובאהד ברשתות החברתיות (צילום: טוויטר) (צילום: טוויטר)
מתוך תמונת הצדעה למובאהד ברשתות החברתיות(צילום: טוויטר)

ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" מסר מפי עדי ראייה שרשויות אכיפת החוק באיראן עצרו את האישה במקום והעבירו אותה למתקן כליאה סמוך בשם "קלנטארי 148".

 

לפי חוקי איראן אישה נדרשת לכסות את ראשה וללבוש בגדים ארוכים המכסים את זרועותיה ואת רגליה. הפרת החוק עלולה לגרור קנס בגובה 500 אלף ריאל (כ-10 דולר) ועד חודשיים מאסר.

 

לאחרונה הודיעה מפקדת משטרת טהרן כי המשטרה בבירה תפסיק לעצור נשים בגין לבוש לא צנוע – ובמקום זה תחייב אותן לעבור סדנאות בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים