שתף קטע נבחר

דוגמה אישית: הנשיא קיצץ 25% משכרו

כוכב הכדורגל לשעבר ג'ורג' וואה רק נכנס לתפקיד נשיא ליבריה וכבר נוקט צעדים לקידום המדינה האפריקנית מוכת השחיתות: "הכלכלה שלנו שבורה. הממשלה שלנו שבורה. המטבע שלנו בנפילה חופשית. האינפלציה עולה"

 

 

נשיא ליבריה החדש ג'ורג' וואה הבטיח לקצץ בשכרו ב-25 אחוזים והזהיר את אזרחי ארצו מתקופות קשות שעתידות לבוא על "המדינה השבורה".

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

"מצב הכלכלה שירש הממשל שלי מותיר (לנו) הרבה עבודה והחלטות לקבל", אמר אתמול (יום ב') כוכב הכדורגל לשעבר במהלך נאום שנשא לאומה. דבריו של וואה נועדו ככל הנראה לעשות תיאום ציפיות עם אזרחי המדינה האמריקנית לאחר ניצחונו בבחירות והעברת השלטון מהנשיאה אלן ג'ונסון סירליף אליו.

 

"מדינה שבורה". נשיא ליבריה ג'ורג' וואה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מדינה שבורה". נשיא ליבריה ג'ורג' וואה(צילום: AFP)

"הכלכלה שלנו שבורה. הממשלה שלנו שבורה. המטבע שלנו בנפילה חופשית. האינפלציה עולה", אמר וואה. "האבטלה נמצאת בשיעור גבוה וחסר תקדים ועתודות המטבע הזר שלנו נמצאות בשפל של כל הזמנים".

 

וואה הבטיח בנאום ההשבעה שלו בשבוע שעבר לטפל בשחיתות הפושה וזכה לתשואות מאלפי תומכיו שנכחו בטקס באצטדיון במונרוביה, בירת ליבריה. מאז שניצח בבחירות במדינה המערב אפריקנית הענייה, כוכבה לשעבר של מילאן האיטלקית ופריס סן ז'רמן הצרפתית מתאמץ להראות לכולם כמה גדולה המשימה שניצבת בפניו.

 

"לאור המצב הכלכלי ההולך ומידרדר במהירות, אני מודיע לכם היום, באופן מיידי, שאני אפחית בשכר שלי ובהטבות ב-25 אחוזים", אמר וואה והבטיח להעביר את הכסף לקרן לפיתוח ליבריה.

 

ההודעה של הנשיא הליברי על קיצוץ בשכרו שלו נמסרה בשעה שברוב היבשת דואגים פקידי ממשל לדאוג לעצמם עם העלאה במשכורת והטבות אחרות.

 

ליבריה סבלה ממלחמות אזרחים מ-1989 ועד 2003 שבהן נהרגו מאות אלפי בני אדם. בזמן שהיא הייתה בעיצומו של הליך התאוששות בעשור האחרון, היא נפגעה מירידה במחירים במוצרי הייצוא העיקריים שלה - עופרת ברזל וגומי - ומהתפרצות מחלת האבולה בין 2014 ל-2016.

 

הרפובליקה האפריקנית נוסדה על ידי עבדים חופשיים שעזבו את ארצות הברית והכריזה על עצמאות ב-1847. נגזרת מוזרה ביותר של ההיסטוריה של המדינה היא שרק "אנשים צבעוניים" רשאים על פי החוקה להפוך לאזרחי ליבריה ורק ליברים יכולים להחזיק ברכוש במדינה. וואה אמר שסעיפים אלה "אינם הכרחיים, גזעניים ולא הולמים". הוא אמר גם שידחוף לאשר אזרחות לכל מי שהגיש בקשה ושיאפשר לזרים להחזיק בנכס.

 

כלת פרס נובל לשלום ג'ונסון סירליף לא הורשתה לרוץ לכהונה נוספת. במהלך כהונתה זכתה הנשיאה הליברית לשבחים על שמירת השלום במדינה, אולם ספגה ביקורת על כישלונה להילחם בשחיתות או לעשות יותר לשיפור המצב הכלכלי ולפזר את ההון מעבר למעגל מקורביה מהאליטה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים