שתף קטע נבחר

תגלית במצרים: הגביע הקדוש של הדינוזאורים

שריד נדיר במיוחד באפריקה: השלד הכמעט מושלם של מנסורזאורוס, שגודלו כמיניבוס ומשקלו 5,000 ק"ג, התגלה במדבר סהרה וחושף את הקשר האירופי-אפריקני

 

 

מנסורזאורוס. פעם חוף, היום מדבר ()
מנסורזאורוס. פעם חוף, היום מדבר

הגביע הקדוש של מאובני דינוזאורים התגלה במדינה השכנה: מדענים שחפרו במצרים גילו במדבר סהרה את השרידים של טיטנוזאור עם צוואר ארוך וארבע רגליים שחי לפני כ-80 מיליון שנה וגודלו היה כגודל מיניבוס. אורכו של הדינוזאור הצמחוני, ששמו הרשמי הוא מנסורזאורוס שהיניי, היה 10 מטרים ומשקלו 5,000 ק"ג.

 

מאובנים בודדים בלבד התגלו באפריקה מסוף עידן הדינוזאורים (תקופת הקרטיקון), והתגלית האחרונה שמה זרקור על תקופה זו. מהחשיפה הדרמטית עולה כי לפחות כמה דינוזאורים יכלו לעבור בין אפריקה לאירופה בעידן הקרטיקון (לפני בין 66 ל-100 מיליון שנה), בניגוד לסברה השלטת עד כה.

עקבות הדינוזאור במדבר סהרה ()
עקבות הדינוזאור במדבר סהרה

כמה מהשרידים שנמצאו במצרים ()
כמה מהשרידים שנמצאו במצרים

מדענים אמרו כי מדובר ב"תגלית מדהימה". הם ציינו כי השלד של מנסורזאורוס הוא המושלם ביותר שאי פעם התגלה באפריקה מאותה תקופה. בין היתר נחשפו חלקים מהגולגולת, הלסת התחתונה, חוליות בגב ובצוואר, צלעות, חלק מהרגל האחורית ועוד.

 

ד"ר מט למנה ממוזיאון קרנגי להיסטוריה של הטבע בניו יורק, אחד מכותבי המחקר, אמר: "כשראיתי את התמונות הראשונות של המאובנים הייתי בהלם. זה היה הגביע הקדוש – דינוזאור שמור היטב מסוף עידן הדינוזאורים באפריקה. אנחנו הפלאונטולוגים חיפשנו זאת במשך זמן רב מאוד".

 

ד"ר אריק גורצ'ק, שכתב איתו את המחקר שפורסם במגזין "Nature Ecology and Evolution", הוסיף: "הדינוזאורים האחרונים באפריקה לא היו מבודדים לחלוטין, בניגוד לסברה בעבר. היה קשר לאירופה".

 

 

בניגוד לטיטנוזאורוסים אחרים, מנסורזאורוס היה בגודל בינוני יחסית – בערך במשל של פיל אפריקני. שרידיו נמצאו בנווה המדבר דאחלה שבמרכז מצרים. כיום מדובר אמנם במדבר סהרה, אבל לפני עשרות מיליוני שנים הדינוזאור היה חי ליד חופי האוקיינוס העתיק שקדם לים התיכון.

 

בתחילת עידן הדינוזאורים כל היבשות היו מחוברות יחדיו ליבשת-על אחת, פנגיאה. אבל בתקופת הקרטיקון היבשות החלו בתהליך היפרדות. לא היה ברור עד כמה אפריקה הייתה מחוברת לאירופה. מנסורזאורוס, אחד מהדינוזאורים האפריקנים היחידים באותה תקופה, מסייע להשיב על השאלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים