שתף קטע נבחר

ריבלין ביוון: "השואה היא לא רק עניין ליהודים"

הנשיא השתתף בטקס הנחת אבן פינה למוזיאון השואה בסלוניקי ואמר: "זה מוזיאון לזיכרון ועדות. כאן השואה היא סוגייה יוונית לאומית". ראש הממשלה היווני: "לא שכחנו את הפושעים והקורבנות". ריבלין הניח זכר ליד האנדטרה שחוללה

 


נשיא המדינה ראובן ריבלין השתתף היום (ג') בסלוניקי בטקס הנחת אבן פינה למוזיאון לזכר קורבנות השואה. בנוסף אליו נשאו דברים בטקס ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס, ראש העיר יאניס בוטאריס, וכן נשיא הקהילות היהודיות של יוון, דוד שאתליאל, המשמש גם סגן נשיא הקונגרס היהודי העולמי.

 

הטקס נערך באתר שבו ייבנה המוזיאון, במתחם תחנת הרכבת הישנה שממנה נשלחו יהודי סלוניקי אל מחנות ההשמדה. בסיום הטקס נטעו הנשיא ריבלין וראש הממשלה ציפראס עץ בחורשה לזכר 60 אלף יהודי יוון שנספו במלחמת העולם השנייה. לאחר מכן הניח הנשיא ריבלין זר למרגלות האנדרטה לזכר יהודי סלוניקי שנספו בשואה. האנדרטה, שממוקמת במרכז העיר, חוללה לפני כשבוע בכתובות אנטישמיות ובסמלה של תנועת הימין הקיצוני המקומית "השחר המוזהב".

הנשיא ריבלין וראש הממשלה ציפרס, אחרי הטקס (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
הנשיא ריבלין וראש הממשלה ציפרס, אחרי הטקס(צילום: חיים צח, לע"מ)
 

ריבלין נואם בטקס הנחת אבן הפינה (צילום: AP) (צילום: AP)
ריבלין נואם בטקס הנחת אבן הפינה(צילום: AP)

הנשיא ריבלין ורה"מ ציפרס נוטעים עץ לזכר הקורבנות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הנשיא ריבלין ורה"מ ציפרס נוטעים עץ לזכר הקורבנות(צילום: EPA)
 

 

 

"'ירושלים של הבלקן' כינו את סלוניקי, קהילה יהודית מפוארת, הגדולה ביותר ביוון שלפני מלחמת העולם השנייה", אמר ריבלין בנאומו בטקס. "אלה יהודים שהיו חלק בלתי נפרד מאזרחי הרפובליקה ההלנית. לפני 75 שנה, ב-15 במרס, יצא הטרנספורט הראשון אל אושוויץ-בירקנאו. בסך הכול הושמדו במחנות 90 אחוזים מיהודי יוון. לא היה מבצע השמדה של קהילייה גדולה כל כך, שבוצע במהירות רבה כל כך על ידי מכונת ההשמדה הנאצית.

 

"השואה איננה רק עניין ליהודים. השואה היא סוגייה בינלאומית, וכאן ביוון היא סוגייה יוונית לאומית. מוזיאון השואה שיקום פה הוא מוזיאון של זיכרון ועדות. הוא צריך לתת ביטוי להיסטוריה העשירה, המגוונת והייחודית של יהודי יוון בכלל וסלוניקי בפרט. הוא חייב לתת ביטוי לרגעים האיומים שבהם הושמדה קהילה ייחודית זאת. הוא צריך להעיד על מחויבותנו ליצור עולם שמחויב לשבועה - לעולם לא עוד".

 

ראש הממשלה ציפרס אמר בנאומו: "המוזיאון הוא לכבודם של אלפי יהודים יוונים שהושמדו. מוזיאון זה מדגיש שהמעשים לא נשכחו מעולם. לא שכחנו את הפושעים ולא שכחנו את הקורבנות. העם היווני זוכר את הפרק האפל הזה בהיסטוריה. מוזיאון השואה הוא חובתנו. חוב של כבוד של העיר סלוניקי. אנחנו לא נעלים עין מהצללים ששוב מופיעים באירופה, גזענות שמרימה ראשה ואנדרטאות שמושחתות לצערי הרב".

 

את הטקס חתמו שני שירים, "ירושלים של זהב" בעברית, ורומנסה בלדינו - "אדיו קרידה" ("היי שלום אהובתי"), כמחווה ליהודי סלוניקי, צאצאי מגורשי ספרד.

 

מחר ימשיך ריבלין באתונה את ביקורו הממלכתי ביוון. הוא יבקר בבסיס חיל הים היווני בסלאמינה ואחר הצהריים יוענק לו תואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת פיראוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, לע"מ
הנשיא ריבלין נוטע עץ לזכר יהודי יוון שנרצחו בשואה
צילום: חיים צח, לע"מ
מומלצים