שתף קטע נבחר

איזנקוט: חיזבאללה מתעצם ביכולותיו, נבטיח מוכנות והרתעה

על רקע חידוש המאמץ האיראני לייצר טילים מדויקים על אדמת לבנון, אמר הרמטכ"ל בטקס לציון 21 שנים לאסון המסוקים: "אנו יודעים כי מבעד לשקט ממתינים אתגרים רבים. האתגר שלנו הוא להמשיך ולשמר את המוכנות, להעמיק את הידע על האויב, לצמצם את יכולותיו"

 

 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט התייחס הערב (יום ג') לאיומים מצד חיזבאללה ואמר בטקס לציון 21 שנים לאסון המסוקים שהתקיים בבית הספר "הר וגיא" הסמוך לקיבוץ דפנה: "אנו יודעים כי מבעד לשקט ממתינים אתגרים רבים. ארגון הטרור חיזבאללה מפר את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, שומר על נוכחות צבאית באזור, מחזיק במערכות נשק ומתעצם ביכולותיו הצבאיות. מול האיומים הללו פועל צה"ל יום וליל להבטיח את המוכנות, את ההרתעה".

 

המסר הישראלי לפוטין: התבססות איראנית בלבנון ובסוריה מאיימת גם עליך

 

בישראל הזהירו בימים האחרונים מפני חידוש המאמץ האיראני לייצר רשת מפעלים של טילים מדויקים על אדמת לבנון. בהם יורכבו מנגנוני ניווט משוכללים שיהפכו גם את הטילים ה"טיפשים" שבידי חיזבאללה לטילים ורקטות בעלי ראשי קרב כבדים ויכולת דיוק-פגיעה מעולה. מפעלים לייצור טילים יוכלו לשפר את הדיוק וכושר ההרס שלהם.

 

הרמטכ"ל הוסיף בטקס כי "אנו נעשה כל שיידרש לשמור על הגבול הצפוני של ישראל בטוח ושקט. האתגר שלנו הוא להמשיך ולשמר את המוכנות, להעמיק את הידע על האויב, לצמצם את יכולותיו ולהאריך ככל הניתן את המציאות הביטחונית והאזרחית הטובה שנמשכת 11 שנים ומשרתת את האוכלוסיות משני צדי הגדר. אני משוכנע בעליונות הצבאית שלנו, באיכות המפקדים והלוחמים וביכולתם להשיג ניצחון בעת מלחמה ולקבוע תוצאה גבוהה וכואבת לאויב".

 

הצמרת המדינית והצבאית בישראל מקפידה בימים האחרונים להעלות את הנושא לראש סדר היום הציבורי. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בתום פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כי "ישראל לא תקבל נוכחות של טילים מדויקים. אם נצטרך לפעול בלבנון - נפעל". הוא התייחס גם להתבססות האיראנית בסוריה, ואמר כי "אנחנו נמצאים בקו פרשת המים: האם איראן תתבסס שם או שהתהליך ייבלם. אמרתי לפוטין שאם הדבר לא ייבלם מעצמו - אנחנו נפעל לבלום אותו. למעשה, אנחנו כבר פועלים". 

הרמטכ"ל איזנקוט (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
הרמטכ"ל איזנקוט(צילום: יריב כץ)
 

 

 

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, פרסם ביום ראשון מאמר באתרי אופוזיציה בלבנון ובתקשורת הערבית ובו קרא לאזרחי המדינה לפקוח את עיניהם בצל ההשתלטות האיראנית על מדינתם. "לבנון הופכת במעשה ובמחדל של הרשויות הלבנוניות ושל העלמת עין מצד חברות רבות בקהילה הבינלאומית למפעל טילים אחד גדול", הזהיר מנליס.  

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר השבוע: "אנחנו מפעילים את כל המנופים המדיניים ואחרים על מנת למנוע ייצור טילים, והדבר האחרון שהייתי רוצה זה להיכנס למלחמת לבנון השלישית. אני חושב שיש עדיין מספיק אמצעים, מספיק אפשרויות, ואנחנו מנצלים את כל האופציות. מה שאני יכול להדגיש זה שאנחנו נחושים למנוע מלהפוך את לבנון למפעל אחד גדול לייצור טילים מדויקים".

 

ריבלין למשפחות: שילמתן את מחיר הקיום שלנו כאן

בטקס בצפון התייחס איזנקוט לאסון המסוקים שאירע לפני 21 שנים: "73 הלוחמים שירתו יחד והמריאו ביחד למשימה משותפת בזרועות הביטחון ונהרגו ביחד. הם היו תבנית נוף מולדתנו. בן העיר ובן הכפר והקיבוץ. חילוני ודתי, בדואי, דרוזי ויהודי. כולם יחד כולם אוהבי הארץ שפעלו בתחושת אחריות ומחויבות משותפת להבטחת בטחון מדינת ישראל. שהיית צה"ל בדרום לבנון גררה את החברה הישראלית למשבר עמוק אך מה שאפיין את צה"ל אז ומאפיין גם היום - המחויבות העמוקה לביטחון מדינת ישראל בגישה ממלכתית, מקצועית ועניינית".

 

מלכה ביטון, אמו של צפריר שובל שנהרג באסון, אמרה: "חודש שבט מעורר רגשות מעורבים. מצד אחד הפריחה וההתחדשות, ומצד שני הזיכרונות הקשים על אותו ערב נורא. חיי נעים מעצב לשמחה. העצב הנורא על האסון, ומצד שני אני מנסה לחיות ולשמוח". היא סיפרה שלבנה היו חברים מכל הארץ ומכל קצווי הקשת, והוא נהג להתווכח איתם - ברוח טובה: "אני יודעת שהוא היה מזדעזע מתרבות השנאה שיש היום, שעלולה להגיע לשפיכות דמים. הקו המשותף לכל בנינו הוא שהקריבו את חייהם למען הארץ והמדינה, כדי שתמשיך להתקיים".

 

הנשיא ראובן ריבלין שלח להורים מסר בווידיאו: "21 שנים של כאב ושל געגוע. 21 שנים שבהן אתם לומדים - יום יום ושעה שעה - כמה מוחשי ועמוק הוא 'החלל'. ב-4 בפברואר 1997 רעמו השמים. מרעידים את חייכם. מרעידים את חיינו. קורעים אותם - לעולמי עד. 73 הלוחמים שהיו בבטן היסעורים בלילה הנורא ההוא היו בדרכם למוצבי צה"ל בדרום לבנון להגן על מדינת ישראל ותושביה. נחושים. מסורים. חדורים בתחושת שליחות. השנה נציין 70 שנה לתקומת מדינת ישראל. יש מחיר לקיום שלנו כאן. אתן, משפחות יקרות, שילמתן את המחיר".

 

במפגש עם בני הנוער שהתקיים לפני הטקס אמר שר החינוך נפתלי בנט: "המוות לא הבחין בין הלוחמים שעלו על המסוקים. על אותו מסוק היו אנשים מכל גווני החברה הישראלית. ימין ושמאל, חילוניים ודתיים. דווקא בתקופה הזו, שיש קיטוב בחברה, צריך לזכור שוויכוחים בתוך המשפחה זה בסדר כל עוד זו נשארת משפחה. אנחנו משפחה אחת גדולה. המאבק על העמדות צריך להיות מאבק על עמדות, ולא אחד בשני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
הרמטכ"ל. ארכיון
צילום: יריב כץ
מומלצים