שתף קטע נבחר

התשובה לחוק הפולני: "הכחשת מעורבות סייעני הנאצים - עבירה פלילית"

בתמיכה של 61 ח"כים תקודם הצעת חוק שלפיה הכחשת מעורבות עוזרי וסייעני הנאצים במלחמת העולם השנייה תיחשב לעבירה פלילית. זהו מענה לחוק הפולני שנועד להסיר מהמדינה את האחריות לזוועות השואה. היוזם, ח"כ שמולי: "לא ניתן להם להסתתר מאחריותם"

תשובה לפרלמנט הפולני: הצעת חוק חדשה שיזמו חברי כנסת מרוב סיעות הבית איציק שמולי (המחנה הציוני) יאיר לפיד (יש עתיד) רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) נורית קורן (הליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שעליה חתומים 61 חברי כנסת מכלל המפלגות, מתקנת את החוק להגנה מפני הכחשת השואה וקובעת כי גם הכחשת או הקטנת מעורבותם של עוזרי וסייעני הנאצים תיחשב לעבירה פלילית.

 

כמו כן מבטיחה ההצעה הגנה משפטית מלאה לכל ניצול שואה שיספר את סיפורו ויינקטו כנגדו הליכים משפטיים במדינה זרה. בעקבות סערת החוק הפולני יזם שמולי הצעת חוק חדשה שתכליתה תיקון לחוק הגנה מפני הכחשת שואה משנת 1986. יחד עם ח"כ שמולי מובילים את הצעת החוק חברי הכנסת מרוב הסיעות, ורוב חברי הכנסת כבר הצטרפו וחתמו עליה.

טקס באושוויץ לציון יום השואה הבינלאומי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טקס באושוויץ לציון יום השואה הבינלאומי(צילום: רויטרס)

חוק איסור הכחשת השואה קובע כבר כיום כי המפרסם דברים שיש בהם כדי להכחיש את הפשעים שבוצעו נגד העם היהודי, להקטינם או להזדהות עימם - דינו חמש שנות מאסר. כעת, בתגובה ליוזמת החקיקה שמקודמת בפרלמנט הפולני, מקדמת הכנסת תיקון להצעת החוק, המגדיר כי הכחשה או הקטנה של האחריות המשותפת של עוזרי וסייעני הנאצים (ובהם חלק מאוכלוסיית פולין ומדינות אחרות) ייחשבו אף הן לעבירה פלילית של הכחשת שואה.

 

בנוסף לכך מבקשת הצעת החוק להעניק ליווי והגנה משפטיים מלאים מצד המדינה לכל ניצול שואה שימסור את עדותו וכן לאנשי חינוך ולמדריכי המסעות לפולין העוסקים בלימוד ובהנחלת השואה, במקרה שתוגש נגדם תביעה בהקשר זה, כדי שיוכלו להמשיך ולספר את האמת ההיסטורית גם לדורות הבאים.

ח"כ איציק שמולי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ איציק שמולי(צילום: גיל יוחנן)
 

כאמור, הצעת החוק מועלית בסמיכות ליוזמה שנויה במחלוקת שהתגבשה בפרלמנט הפולני, המבקשת לאסור את אזכור חלקו של העם הפולני בפשעים שבוצעו בשואה. לפי החוק, כל אדם, לרבות אזרחי מדינות אחרות, שייחס בפומבי לאומה הפולנית או למדינת פולין אשמה או אחריות משותפת באשמה לפשעים כנגד האנושות ובתוך כך כנגד העם היהודי שבוצעו בזמן מלחמת העולם השנייה, יעבור עבירה פלילית שהעונש בצידה מאסר של עד שלוש שנים.

 

בבית המחוקקים הישראלי אמרו יוזמי ההצעה כי יש חשש שגם פרלמנטים אחרים ילכו בעקבות פולין ויחוקקו חוקים דומים. "שיידעו הפולנים וגם אחרים שיבקשו אולי ללכת בעקבותיהם – האמת ההיסטורית של העם היהודי לא עומדת למכירה", אמר ח"כ שמולי. "פולנים רבים וגם אחרים שמעו, ידעו וגם סייעו למכונת ההשמדה הנאצית. הניסיון הפולני לשכתב את ההיסטוריה ולסתום לניצולי השואה את הפה הוא חצוף, בזוי ומזעזע. לא ניתן לסייענים להסתתר מאחורי הנאצים ולהתנער מאחריותם ההיסטורית".

 

לפיד הוסיף: "הניסיונות של פולין להתנער מהאחריות שיש להם להרג מיליוני יהודים בשואה רק מדגישים את הצורך לפעול ביתר שאת נגד קולות כאלו. צריך לפעול ביד חזקה ובכל האמצעים, גם בכנסת, נגד ניסיונות של הכחשת שואה. אנחנו לא ניתן לשכוח. לא את הנאצים ולא את מי ששיתף איתם פעולה. זו המחויבות שלנו לזכרם של מיליוני הנספים. העולם צריך לדעת. היהודים לא מוכנים לשתוק יותר ולא מפחדים יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים